Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Daniel Křetínský
Daniel Křetínský
Autor: Profimedia.cz

Na nákupech v Itálii: Křetínský chce elektrárny Sorgenia

03. prosince, 18:05  -  Jiří Zatloukal
 Daniel Křetínský
Daniel Křetínský
Autor: Profimedia.cz
03. prosince, 18:05

Danielem Křetínským ovládaný Energetický a průmyslový holding (EPH) podá do poloviny prosince závaznou nabídku na převzetí energetické společnosti Sorgenia, která patří k největším v Itálii.

„Mohu potvrdit, že nabídku podáme v konsorciu se společností A2A, důvod zájmu je jednoduchý, aktiva Sorgenie by vhodně doplnila naši stávající flotilu elektráren“, uvedl mluvčí EPH Daniel Častvaj.

O energetická aktiva Sorgenie projevilo letos na jaře zájem zhruba dvacet společností. Závazné nabídky však bude podávat jen hrstka z nich. Kromě česko-italského konsorcia mezi nimi bude pravděpodobně i turínská skupina Iren.


V první evropské lize. Čeští byznysmeni pohlcují zahraniční firmy


Italská energetická skupina Sorgenia, která disponuje zejména čtyřmi paroplynovými elektrárnami s celkovým instalovaným výkonem 3,17 gigawattu a má asi 300 tisíc zákazníků, je na prodej od počátku letošního roku. V současnosti ji ovládají italské banky včetně starobylé Monte dei Paschi di Siena, u nichž v minulosti nasekala dluhy téměř dvě miliardy eur.

Banky energetický byznys provozovat nechtějí, takže Sorgenii hodlají po výrazné restrukturalizaci prodat. Firma navíc už generuje EBITDA kolem 150 milionů eur a své zadlužení z nejvyšších úrovní srazila o víc než polovinu.

EPH už v Itálii vlastní elektrárnu na biomasu Fusine, která má instalovaný výkon sedm megawattů a nachází se v Lombardii.

Přečtěte si také: