Ikona české cesty. IPB se stala symbolem divoké transformace - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ikona české cesty. IPB se stala symbolem divoké transformace

,
Ikona české cesty. IPB se stala symbolem divoké transformace
Zdroj: Profimedia.cz

Dvacet let po pádu Investiční a Poštovní banky se na jejím příkladu dá vyučovat, co všechno bylo na české cestě od socialismu ke kapitalismu špatně.

Tehdy před dvaceti lety to byl šok. Ne snad proto, že padala další banka, na to si už Češi během devadesátých let vcelku zvykli. Bank, které od roku 1989 vyrostly a zase padly, bylo do té doby dost. Investiční a Poštovní banka z nich ale byla největší a byla to banka, která nikdy neměla zkrachovat, protože měla tak blízko k politice a vlivným lidem, že si to nikdo nedokázal představit. A potom bylo poprvé v historii samostatného Česka téměř v přímém přenosu vidět, jak v bance zasahuje speciální Útvar rychlého nasazení. Dramatická epizoda jak ze seriálu o mafiánském kapitalismu, o němž mluvil Václav Havel tři roky předtím ve slavném rudolfinském projevu, potvrzovala prezidentova slova.

Z dnešního odstupu už není třeba detailně rozebírat, kde se přesně stala chyba. Zda za to více může stát, který (záměrně) pustil do privatizace takový objem akcií, že se zbavil bezpečné přímé kontroly nad bankou, nebo zda je na vině management, který půjčoval kdekomu na kdeco podle osobních preferencí a stranických vztahů. Nebo za všechno může centrální banka, která se tak dlouho bála v IPB zasáhnout, až bylo pozdě, a přišla, až když hořel celý dům, takže vládě Miloše Zemana nezbylo než hasit a hasit.

Vrcholný akt deprese

Bylo to nutné, protože banka byla „too big to fail“, tedy příliš velká na to, aby padla. Stát ji postupně vyčistil a za…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?