If... aneb kdyby debata o Brexitu měla racionální jádro

 Zámečník 12. listopadu 2015, 13:57  -  Miroslav Zámečník
12. listopadu 2015, 13:57

Nevím, proč první věc, která mne v souvislosti s Cameronovým dopisem Tuskovi o podmínkách, jež musí být splněny, pokud má britský premiér doporučit setrvání Spojeného království v EU, napadla, byl If... Souvislost tady totiž kromě země původu není žádná. Stejnojmenný film Lindsaye Andersona s Malcolmem McDowellem v hlavní roli byl v časech pokročilé normalizace povinnou výbavou cinefilní větvě pražské kavárny.

Pokud si na něj nevzpomínáte, i když jste z téhle generace a paměť vám jinak slouží, a nezapamatovali jste si ani Sanctus, největší pecku ze soundtracku z If, budou z vás mít na Hradě radost.

Tak jako je If pořád dobrý film, a Missa Luba skvělá muzika, tak je příslib referenda o setrvání Británie v Unii Cameronovou největší politickou chybou. „Brexit“ si sice nepřeje, ale evidentně si o něj koleduje.

Přitom z těch věcí, které v dopise Tuskovi zmiňuje, by v Česku se žádnou z nich nenarazil. České veřejné mínění je obdobně euroskeptické, ale na první pohled proevropská Sobotkova vláda by s jedinou výjimkou také se vším v dopise souhlasila. Cameron ve spoustě členských zemí ve skutečnosti kope do otevřených dveří.

Co nepochybně bude odmítnuto, je požadovaná čtyřletá „karenční lhůta“ pro imigranty z EU, pokud jde o přístup k sociálním dávkám a k sociálnímu bydlení. Tohle principiálně není po chuti ani Čechům, i když je to irituje nesrovnatelně míň než třeba Poláky, kteří jsou nejpočetnějším přistěhovaleckým etnikem z EU do Británie.

Celá věc s dávkami je v případě občanů EU jednak protiprávní, ale je to navíc nadbíhání populistům, které se nezakládá na faktech. Britové rozhodně na přistěhovalce z členských zemí nedoplácejí, z fiskálního hlediska jsou pro státní pokladnu dokonce docela zajímavým plusem, což už tak úplně neplatí o přistěhovalectví z třetích zemí.

Kladné fiskální saldo přistěhovalců z nových členských zemí nepřekvapuje- Poláci , ani nikdo jiný z tohohle regionu se tam nejezdí flákat a pobírat dávky. I kdyby na tom státní pokladna profitovala, nemusí se to Britům líbit, přičemž jeden aspekt je konkurence na pracovním trhu a druhý je dopad na trh bydlení.

Fakta mluví poměrně jasně

Paradoxní zjištění je, že v oblastech s vysokým podílem imigrantů ceny nemovitostí nerostou, ale klesají , doporučuji si přečíst tohle.
Pokud jde o trh práce, můžete argumentovat různě- od evidentních důkazů profesní konkurence a řevnivosti v časech, kdy práce nebylo nazbyt, až po méně očekávané přínosy východoevropských au-pairek.

Ty umožňují Britkám rychlejší návrat do zaměstnání, a jelikož se tímhle zvyšuje celková zaměstnanost a produktivita, má to opět pozitivní efekt. Fakta sice mluví docela jednoznačně pro setrvání Británie v Unii, ale přesvědčovat skeptickou veřejnost, jejíž část je na cokoli, co je spojeno s Bruselem, alergická, je heroický úkol.

Zvlášť když média a hlavně bulvár jsou pro Brexit. Ani poslance ve vlastní straně, kteří překročili bod, za nímž je racionální debata v podstatě nemožná, nepřesvědčíte. Jak si to Cameron v lednu 2013 slibem referenda navařil, tak si to bude muset sníst. Jinak nedovedu pochopit, jak se někomu může chtít opouštět partu, vedenou takhle veselým náčelníkem:


Čtěte další komentáře Miroslava Zámečníka:

Dva grafy a jedna tabulka – dohromady skoro celá story

Skrytí šampioni. Německo stojí na menších firmách

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít