I z levných mobilů se dá vybrat

03. srpna 2004, 00:00 - Radan Dolejš
03. srpna 2004, 00:00

Paleta mobilních telefonů na pultech tuzemských obchodů je pestrá. Značně široké je ale i cenové rozpětí. Na výběr je prakticky cokoliv od pár stokorun do třiceti tisíc. Nejdůležitější funkce, tedy telefonování a psaní SMS, dobře zvládají i nejlevnější přístroje.

Paleta mobilních telefonů na pultech tuzemských obchodů je pestrá. Značně široké je ale i cenové rozpětí. Na výběr je prakticky cokoliv od pár stokorun do třiceti tisíc. Nejdůležitější funkce, tedy telefonování a psaní SMS, dobře zvládají i nejlevnější přístroje.

Magická hranice pro nákup mobilního telefonu je v Česku pět tisíc korun. Nové služby se mezi zákazníky rozšiřují mnohem rychleji, pokud telefony, které tuto službu podporují, stojí méně než zmíněných pět tisícovek. Příkladem mohou být třeba multimediální zprávy MMS, které začaly více putovat mezi zákazníky, když cena telefonů s MMS klesla pod magickou hranici. „Za tuto cenu dnes zákazníci požadují barevný displej, příjem obrázkových zpráv MMS a také rychlý internet GPRS,“ řekl Profitu Roman Frkous z mobilního operátora Oskar. A dodává, že jeden z nejzákladnějších požadavků na mobilní telefon je budík s opakovaným zvoněním.

Týdeník Profit proto přináší stručný přehled vybraných mobilních telefonů na českém trhu, jejichž cena nepřekračuje pět tisíc korun. Určitě se mezi nimi dá dobře vybrat. Špatný telefon už totiž prakticky neexistuje. Jde jen o to, aby se vám líbil a dobře se ovládal.

 

Alcatel OT535

Francouzský telefon nabízí poměrně veliký displej, příjemné ovládání a dlouhý provoz bez nabíjení. Je takřka stejný jako model OT735, nemá však digitální kameru a je o pár stokorun levnější.

Nabízí všechny důležité funkce včetně GPRS, wapu, kalendáře a budíku. Nádavkem je hlasité hands free, které umožňuje telefonování, aniž byste měli mobil přiložený těsně k uchu. K ovládání poslouží klasický joystick. Trochu navíc je v mobilu také infračervený port pro bezdrátovou komunikaci s jiným telefonem nebo počítačem.

Cena cca 4000 Kč

LG G3100

Jeden z mála telefonů, které v této cenové kategorii nabízejí i fotoaparát, a to i s bleskem. Nezvykle může při psaní působit dvojitě prohnutá klávesnice, je však jen otázka času, než si na ni uživatel zvykne. Ovládá se čtyřsměrným tlačítkem a funkcionalitou nijak nevyčnívá z řady levných přístrojů - wap, kalendář, GPRS. Naopak chybí infračervený port.

Cena cca 4300 Kč

Motorola C350

Mladší majitelé u motoroly ocení zejména výměnné kryty. Displej je také barevný, ale není nikterak veliký. Klávesy jsou příliš malé, takže psaní půjde zpočátku špatně. Velmi praktická a u jiných mobilů nezvyklá je možnost upravení menu podle požadavků majitele. Každý se může položky poskládat, jak to vyhovuje právě jemu. Lze si nastavit i 99 nejrůznějších úkonů pod klávesové zkratky.

Při psaní SMS je lépe postupovat běžným způsobem a nevyužívat služeb prediktivního psaní T9. C350 využívá systém iTap, který zkracuje délku zprávu na 70 znaků. Zajímavý je způsob připojení k počítači - poslouží obyčejný USB kabel, který je dodáván třeba k digitálním fotoaparátům. To je velmi neobvyklé, ale praktické.

Cena cca DOPLNIT!!!

Nokia 1100

Telefon pro skutečně mobilní začátečníky. Nenabízí nic neobvyklého, dokonce ani barevný displej. Snad jedině výměnné kryty a pohodlnou klávesnici pro psaní textových zpráv, která je však špatně osvětlena. Pozitivem bude také dlouhá výdrž na jedno nabití - vydrží i déle než týden. Paměť telefonu vystačí pouze na 50 telefonních čísel a stejně tolik textových zpráv. Na své schopnosti jde o poněkud drahý telefon.

Cena cca 3200 Kč

Nokia 2100

Také levný telefon z finské produkce. Designově je lépe vyvedený než Nokia 1100 a také o něco dražší. Klávesnice je dobře udělaná, jak je ostatně u této značky zvykem. Černobílý displej je už i v této kategorii výjimkou, zaručuje však telefonu delší výdrž na jedno nabití, než má konkurence s barevnými displeji. Paměť je pro 100 kontaktů, ke každému jménu lze přiřadit unikátní melodii. Nechybí opakovaný budík, upomínky a stopky.

Cena cca 3700 Kč

Panasonic G50

Rozměry malý telefon, čemuž odpovídají i klávesy, které jsou opravdu titěrné. Předností je barevný displej, který zobrazuje malinkatá písmenka. Nadstandardní je telefonní seznam, který pojme až 255 záznamů a 50 textových zpráv. V této kategorii ojediněle podporuje tři pásma GSM, takže s ním dá volat i třeba ze Spojených států. Naopak nezvládá rychlé datové přenosy GPRS.

Cena cca 4500 Kč

Philips 330

Jeden z mála telefonů do pěti tisíc korun s „véčkovou“ koncepcí. Zároveň jde o jeden z nejmenších a nejlehčích přístrojů na trhu. Model má bohužel pouze jeden displej. V zavřeném stavu tak nepoznáte, kdo zrovna volá. Vnitřní monochromatický displej dokáže zobrazit až šest řádků a paměť pojme 300 kontaktů a 100 SMS.

Na jedno nabití by měl vydržet až dva týdny, což je více než dost. Na rozdíl od většiny konkurentů se dá ovládat i hlasovými povely. Nechybí wap, GPRS, dokonce ani e-mailový klient, s nímž můžete stahovat elektronickou poštu.

Cena cca 3100 Kč

 

Siemens C60 Levný telefon s barevným displejem, na kterém se dají prohlížet multimediální zprávy MMS. Vzhledově velmi podobný výše zmíněným telefonům, výbavou je však je mnohem dál. Podporuje také datové přenosy GPRS a vydrží zhruba tři dny na jedno nabití. Mobil dokonce podporuje programovací jazyk Java, takže si do něj můžete stahovat nejrůznější aplikace od her až třeba po vědecké kalkulačky.

Cena cca 3600 Kč

Siemens S55

Je na samé cenové hranici pěti tisíc korun, čemuž odpovídá i výbava. Před dvěma lety to byl špičkový telefon nejvyšší kategorie. Nabízí prakticky všechno, co od mobilu potřebujete. Od kalendáře přes rozsáhlou paměť telefonních čísel, SMS a MMS, barevný displej s přídavným fotoaparátem, infraportem, GPRS a wapem. Nechybí ani bluetooth - technologie pro bezdrátové propojování malých mobilních zařízení.

Velmi dobrý telefon za velmi přijatelnou cenu.

Cena cca 5000 Kč

Sony Ericsson T105 Nejlevnější model značky Sony Ericsson, který se od předchůdce T100 liší pouze barvami krytu. Jde o poměrně malý telefon, který dobře padne do ruky. Nemá žádné nadstandardní funkce (jako GPRS nebo infraport), jde opravdu o přístroj určený pouze pro telefonování a posílání textových zpráv. Používání mobilu usnadní paměť na sto kontaktů a možnost úpravy vzhledu menu, kde si může částečně přesunout některé jeho položky více dopředu.

Cena cca 3000 Kč

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít