I starším firmám „sluší“ nové pojištění

12. června 2006, 00:00 - PETR BÝM <br />
12. června 2006, 00:00

ČESKÁ POJIŠŤOVNA Stále větší počet firem si uvědomuje, že se neobejde bez dobrého pojištění. „To sice pojistné události nezabrání, ale zajistí, že podnik bude schopen existovat dál a plnit své závazky,“ tvrdí ředitel odboru pojištění majetku České pojišťovny Jan Strnad.

ČESKÁ POJIŠŤOVNA Stále větší počet firem si uvědomuje, že se neobejde bez dobrého pojištění. „To sice pojistné události nezabrání, ale zajistí, že podnik bude schopen existovat dál a plnit své závazky,“ tvrdí ředitel odboru pojištění majetku České pojišťovny Jan Strnad.

O jaký typ pojištění mají podnikatelé v České republice největší zájem? Obvykle to bývají kombinace různých pojištění, přičemž nejběžnějším je pojištění živelní, a to proti požáru či vodě. Záplavy let 1997 a 2002 zásadně změnily myšlení některých klientů a jejich přístup k pojištění majetku svých firem. Buď přímo na vlastní firmě nebo zprostředkovaně si uvědomili, jak může jedna událost ovlivnit jejich činnost, případně celkovou existenci jejich podnikání. Jaká kritéria by měl podnikatel brát v úvahu ještě před sjednáním smlouvy?

Před výběrem nejvhodnějšího druhu pojištění je důležité důkladně zvážit, jakými riziky je majetek nejvíce ohrožen. Česká pojišťovna připravila pro podnikatele pojištění, které lze většinou sestavit podle jeho individuálních potřeb. Je tedy jen na něm, jak bude jeho pojistná smlouva vypadat. Hlavním a jediným kritériem by určitě neměla být pouze výše placeného pojistného, ale mnohem důležitější je rozvaha o rozsahu krytých rizik a limitech pojistného plnění.

V čem dělají podnikatelé při sjednávání pojištění nejčastěji chyby?

Pojištění majetku podnikatelských subjektů je vždy o výběru rizik, která podnikatele ohrožují a jsou pojistitelná. Při sjednávání pojištění by si proto každý majitel domu měl zodpovědně zvážit, jaká rizika jeho majetek ohrožují nejvíce, až existenčně, jaká méně anebo vůbec, a podle toho si z balíčku pojištění vybrat. Často s vidinou ušetřených peněz pak některé typy pojištění podceňují, zejména pojištění odpovědnosti, které chrání podnikatele v situacích, kdy neúmyslně způsobí škodu třetí osobě. V zahraničí je obvyklé, že bez tohoto pojištění nejsou klientům na realizaci staveb nebo montáží poskytovány úvěry ani přidělovány zakázky.

Připravili jste pro podnikatelské klienty v letošním roce nějaké novinky?

Jednu zásadní novinku jsme pro klienty připravili: jde o připojištění ušlého nájemného. To je určeno majitelům domů, kteří ve svém domě pronajímají byty nebo nebytové prostory. Pojišťovna pak garantuje náhradu nájemného v případech, že pojištěný dům je zničen nebo poškozen například živelní událostí, proti níž je pojištěn, a nájemci nemohou řádně provozovat pronajaté prostory a tudíž přestanou platit nájemné. Základní majetkové pojištění zůstává v zásadně nezměněné podobě, zkvalitňujeme však servis. Snažíme se usnadnit firmám uzavření vhodných pojistek, takže v rámci jedné smlouvy mohou nyní sjednat různé druhy pojištění a zabezpečit tak své podnikání proti celé řadě rizik. Ušetří se tak čas i zbytečné papírování, což všichni podnikatelé určitě ocení.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Jdete zítra volit? Liftago, SmileCar a Rekola vás k urně svezou zadarmo
Je tu Mini-ITX deska pro Skylake-X. Díky slotům SO-DIMM má pořád čtyřkanálové paměti
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít