I malá půjčka vás může dostat do exekuce - Euro.cz

Přihlášení

I malá půjčka vás může dostat do exekuce. Nevěříte?

, Redakce,
I malá půjčka vás může dostat do exekuce. Nevěříte?
Zdroj: Pujcka.co
Komerční sdělení

Exekuce je velkým strašákem mnohých dlužníků, nejčastěji se jí ale lidé začínají bát, až když jde do tuhého. Při půjčování si možnost nesplácení většina vůbec nepřipouští, a tak pojem exekuce je v mysli někde hluboko ukryt. Přitom do velkých finančních problémů vás může dostat i malá půjčka.

Řada věcí v našem životě nevychází tak, jak si představujeme. A i přestože k dluhům přistupujete s optimismem a říkáte si, že vás se neschopnost splácet týkat nebude, Murphyho zákon říká obvykle něco jiného: „Může-li se něco pokazit, pokazí se to.“ A u necelé desetiny Čechů tomu skutečně tak bylo, exekuci na krku má v současné době zhruba 800 tisíc lidí.

Do exekuce vás nemusí dostat jen milionová hypotéka

Exekutora za dveřmi vám může zajistit i drobná malichernost v podobě:

 • mikropůjčky v řádech tisíců,
 • jízdy načerno a následně nezaplacené pokuty,
 • nevrácených knih do knihovny,
 • neuhrazených poplatků za odpad.

Je proto zapotřebí hlídat si všechny výpůjčky, pokuty a úhradu povinných poplatků. Tzv. rychlé půjčky, které jsou dostupné i lidem s nízkou bonitou, vám mohou zlomit vaz raz dva. Stačí jedno neuvážené zadlužení, byť jen kvůli pár tisícům, a exekutor už přešlapuje za dveřmi.

Finanční gramotností předejdete finančním problémům

Stále vám nejde do hlavy, jak vás jedna malá půjčka před výplatou může připravit o střechu nad hlavou? Úplně jednoduše. Párkrát se opozdíte splátkou, neřešíte výzvy na splacení, nekontaktujete věřitele, nevybíráte schránku v místě svého trvalého bydliště.

I přestože máte zájem o malou půjčku, je dobré si před zadlužením projít vlastní rozpočet a ujistit se, že na splátku budete mít, a to i tehdy, když její měsíční výše bude dosahovat jen pár set korun. Není totiž výjimkou, že v napjatém rodinném rozpočtu chybí i takto malá suma.

Půjčky mnohdy sjednáte online, internetového vyřízení se není nutné obávat, co je ale zapotřebí vědět, že každý poskytovatel nabízí jiné podmínky, a tak se vyplatí podívat se na více bank a nebankovních společností.

Zatímco někde můžete získat půjčku s nulovým úrokem, jinde vám nabídnou klidně i více jak 20% sazbu. Avšak pozor, úrok o výhodnosti úvěru nerozhoduje, hlavním parametrem, který vám napoví, kolik za půjčku zaplatíte, je RPSN neboli roční procentní sazba nákladů.

Problémům lze předejít opatrností a nepřehlížením možných rizik. Těchto sedm pravidel vám s tím může pomoci:

 • 1. Pamatujte, že i malá půjčka vás může dostat do exekuce.
 • 2. Nikdy si nepůjčujete na splátku dluhu, hrozila by vám dluhová spirála.
 • 3. Půjčujete si jen na nezbytnosti a jen tehdy, když na to máte.
 • 4. Úvěry porovnejte a vyberte pro vás nejvýhodnější variantu.
 • 5. Čtěte smlouvy a ptejte se na vše, co vás zajímá.
 • 6. Mějte finanční rezervu, ať předejdete problémům se splácením.
 • 7. Před neschopností splácet nestrkejte hlavu do písku.

Srovnání půjček můžete také najít na https://www.pujcka.co/nebankovni-pujcky