I malá obec je vlastně firma

12. července 2004, 00:00 - VLASTIMIL ZIMA
12. července 2004, 00:00

VEŘEJNÁ SPRÁVAMnohé obce mají v poslední době finanční problémy. Do jisté míry je situace srovnatelná s podnikatelskou sférou: Stojí-li v čele dobrý manažer (starosta), firma (obec) prosperuje. V opačném případě přicházejí problémy.

VEŘEJNÁ SPRÁVA

Mnohé obce mají v poslední době finanční problémy. Do jisté míry je situace srovnatelná s podnikatelskou sférou: Stojí-li v čele dobrý manažer (starosta), firma (obec) prosperuje. V opačném případě přicházejí problémy.

Tak už máme další, tentokrát „evropské“, volby za sebou. Jak dopadly, víme všichni, někdo z nich má radost, jiní jsou zklamaní. Třeba volební účastí, která nebyla nic moc. Ti, co si stěžují na málo odevzdaných hlasů, se hned nechali slyšet, že to bude jiné, až půjde o volby komunální. To nebudou evropské trafiky, ale lidé si budou vybírat ty nejlepší ze svého okolí, kteří pro obec či město něco dokáží udělat. Tedy jak a kde.

V jedné středočeské obci, která sestává ze tří části, se při posledních komunálních volbách domluvili kandidáti a v jedné z nich utvořili volební uskupení. To pak vyhrálo volby a ostrouhali ti, kteří si dělali největší ambice. A vítězové se dali brzy slyšet, že to byla taktika. „My u nás chceme opravit vodovod, dokončit plynofikaci, rekonstruovat rozvody elektriky. Teď urveme, co se dá.“ A skutečně rvou a v sídelní části pláčí občané nad situací - rozdělaná kanalizace, několikrát rozkopané vozovky místních komunikací a nesplácené dluhy za plynofikaci. Ostatně i ta je vlastně obrazem doby před a po volbách.

Zastupitelé, kteří s plynofikací přišli, stanovili „pravidla hry“ - kdo se přihlásí do určité doby, bude platit základní sazbu. Kdo přijde později, přijde o výhody a zaplatí víc. Tehdejší starosta, podnikatel v mezinárodní nákladní dopravě, dokázal vyjednat pro obec zajímavé podmínky úvěru a peníze hlídal jako čert. Spočítal, že základní sazba pokryje tolik, kolik potřebuje na solidní úhradu úvěru, opozdilci by už ale posilovali obecní kasu. Plynofikace se zdárně rozeběhla, ale pak přišel šok. Noví zastupitelé nic nehleděli na předchozí pravidla a udělali jiná. Rázem opadl zájem občanů, rázem bylo jasné, že obec

nebude schopná řádně splácet dluhy. A k tomu snažení většiny z jedné části obce v obecním zastupitelstvu o způsob vládnutí „urvi, dokud můžeš“. Bývalý starosta jen kroutí hlavou a říká, že kdyby takovým harakiri způsobem řídil svůj podnik, už by dávno neměl co řídit. A podotýká, že obec je možná malá firma, ale její krach odnese vždycky hodně lidí.

V mnoha obcích se nyní potýkají s problémy zadluženosti. Veřejnost zaujaly zprávy o postupu prodeje obecního majetku v Rokytnici, jejíž dluhy přesáhly více než 390 milionů korun. Podle posledních zpráv stát chce obci nějak z dluhů pomoci, pokud prodá další majetek v hodnotě 30 až 50 milionů korun. Kde ho ale vzít?

Zpráva, zveřejněná letos na jaře, hovoří o zadluženosti více než 250 obcí do takové míry, že jde o neřešitelnou situaci.

Kde se dluhy vzaly? Ať jsou příčiny třeba v změněných podmínkách kolem cen nebo podmínkách dotační politiky státu, přece jen je třeba hledat ještě jinde. V obcích, v zastupitelstvech, u zvolených zástupců občanů. A ve způsobu řízení obce, v tom, zda všichni lidé, kteří rozhodují, mají pro takové rozhodování předpoklady, zda obec umí sama sebe dobře prezentovat, starat se a prát se o místo na slunci.

Třeba jako v Kališti, kde se snažili zachránit základní školu. Mnoho neziskových organizací, které mají ve svém programu poskytování sociálních služeb, dostalo koncem března letošního roku e-mailový dopis. V něm stálo, že škola potřebuje do čtyř dnů zapsat tři žáky, jinak bude zrušená. Obec nabídla třípokojový byt za nízký nájem, možnost stravování a další přilepšení, jen aby se někdo přihlásil, třeba žena, která hledá přístřeší v tíživé životní či sociální situaci, jen ty děti musely být tři.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít