I Ježíšek je připojený na internet!

25. listopadu 2002, 00:00 - Nikoleta Alivojvodič
25. listopadu 2002, 00:00

Proč stát nekonečné fronty, když můžeme nakupovat v sedě Moderní doba nás nutí být neustále ve střehu, pracovat mnohem rychleji a reagovat na moře nových informací. Kromě toho má i příjemnější stránky. Mít po ruce mobilní telefon je neodmyslitelným standardem. Vynikající pomůckou je i internet!

Proč stát nekonečné fronty, když můžeme nakupovat v sedě

Moderní doba nás nutí být neustále ve střehu, pracovat mnohem rychleji a reagovat na moře nových informací. Kromě toho má i příjemnější stránky. Mít po ruce mobilní telefon je neodmyslitelným standardem. Vynikající pomůckou je i internet! Tak napište Ježíškovi.

Sotva jsme uklidily baňky a výzdoby z minulého roku, a už jsou tady zase! Vánoce. Asi si řeknete, že přeháníme. Ještě ani nezačal advent, a my už vytahujeme tu starou známou písničku o svátcích. Jenže, proč nechat vše na poslední chvíli? Proč se 23. prosince tlačit v nekonečných frontách? Vánoční svátky bychom měly trávit v kruhu svých nejbližších, v klidu a pohodě. Místo toho nám většinou už v říjnu stávají vlasy hrůzou a předem se děsíme nekonečného shonu. Neustále odkládáme to, co stejně budeme muset udělat. A tak nám ke všem firemním povinnostem, uzávěrkám a bilancím přibude gruntování, pečení a nakupování. Na dobrou náladu, pohádky a veselí nám sotva zbude chuť, natož čas. Místo toho, abychom se věnovaly svým bližním, užily si pár dnů volna a nabraly novou sílu na celý nadcházející rok, cítíme se po Vánocích jako přejeté. Zkuste to proto tento rok udělat jinak. Objednejte si úklidovou službu, starost o cukroví ponechte cukrárnám nebo babičce, která to pro vás mile ráda udělá. A dárky? Jste přece moderní dáma a máte internet!

Klikání myší je zábava

Pro neustále zaměstnanou ženu, které by ani 48hodinový den nestačil, je on-line nakupování báječnou alternativou. Představa, že nemusíte ztrácet čas v přeplněných prodejnách vám sama o sobě zvedne náladu. Navíc klikání myší může být zábavné. Možnost přenést celý svět do pracovny či kanceláře je přece tak fascinující! Hlavní přednosti on-line nakupování je, že ho můžeme uskutečnit kdekoli a kdykoli. Jedinou podmínkou je „být připojena“. Navíc se nikdo nebude divit, pokud zrovna u objednávání nového alba Santany budete mít na hlavě natáčky a na obličeji masku z mořských řas. Knížku o plachetnicích pro manžela možná neseženete u nás, ale zkuste knihkupectví v Anglii nebo ve Spojených státech. Mluví-li vaše drahá polovička cizí řečí - máte vyhráno! Obrovskou výhodou virtuálního světa je totiž i skutečnost, že k navštívení zahraničního obchodu nepotřebujeme najet stovky kilometrů. Eiffelovu věž takto sice na vlastní oči zase neuvidíme, ale proč si podobně příjemné záležitosti, jakou je prohlížení památek, nenechat na jaro. Po internetu si můžete objednat snad všechno, co vás napadne - od ledničky až po pizzu, i když je Česká republika v tomto směru stále poněkud pozadu za Mekkou virtuálního světa - Amerikou. Pokud nejste zrovna zběhlá v „surfování“ a nemáte vytipované žádné konkrétní stránky, máme pro vás jednoduchý návod jak najít to, co právě hledáte. Jednoduše zvolte některý ze známých českých portálů (www.seznam.cz, www.atlas.cz, www.volny.cz.) a použijte vyhledávácí službu, nebo se zkuste k nabídce postupně proklikat pomoci odkazů umístěných na těchto stránkách. Toužíte-li po něčem, co není k dostání u nás, doporučujeme vyhledávat na googlu. (www. google.com).

Pozor na placení kartou

Vymoženosti 21. století mají jistě spoustu předností, ale uveďme i pár nevýhod utrácení peněz po internetu. Za prvé: zboží si nemůžete blíže prohlédnout a na místě zjistit, zda je kniha o surfování to pravé ořechové pro vašeho muže. Nepopovídáte si s příjemnou prodavačkou (ale také nebudete muset snášet tu nabručenou!) a ani se nepodíváte do města, co je tam nového. Za druhé: budete muset čekat několik dní a v horších případech i několik týdnů na doručení nového zboží. To znamená, že obstarání vánočních dárků nesmíte nechat na poslední chvíli! Za třetí: pravděpodobně přece jen budete muset vytáhnout paty z teploučka a dojít si vyzvednout balíček na poštu. (Existují firmy, které za vámi vyšlou dealera či obchodního zástupce za předpokladu, že jste ze stejného města. Jsou však v menšině!) A za čtvrté: bude-li virtuální obchodník požadovat úhradu ceny předem platební kartou, nebudete si moct být jistá, že vaší důvěry nezneužije. Nutno podotknout, že toto poslední pravidlo neplatí u seriózních firem s dobrou pověstí (viz názor odborníka na bezpečnost). O možnostech odstoupení od smlouvy uzavřené prostřednictví internetu a vrácení zboží jsme psali v Profitu 42, kde JUDr. Dana Chomátová v právní radě uvedla, že „spotřebitel může odstoupit od spotřebitelské smlouvy uzavřené při použití prostředku komunikace na dálku i bez udání důvodu, a to do 14 dnů od převzetí plnění“. Existuji však některé výjimky z tohoto pravidla - například u zboží upraveného podle požadavku spotřebitele, zboží podléhajícího rychlé zkáze, dodávek audio a video nahrávek a počítačových programů, porušil-li spotřebitel jejich originální obal.

TIP!

Pokud jste zapomněla včas zadat tisk vánočních přáníček pro své obchodní partnery, nezoufejte. I to můžete vyřešit po internetu. Klientům, se kterými si přejete udržet oficiální vztah, pošlete krátkou emailovou zprávu s přáním všeho nejlepšího. Těm, které neurazí zpívající sob nebo tančící Santa-Claus, můžete poslat on-line pohlednici. Na webu jsou většinou k dostání zdarma.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít