I bioobchod jde za sluncem

13. března 2009, 16:26 - Táňa Králová
13. března 2009, 16:26

Česká biozelenina a bioovoce nestačí požadavkům moderního bioobchodu

Čerstvé a lokální nebo pestré a cizokrajné? Dilema, které doprovází podnikání Marka Štěrby z moravského Deblína. Coby ekologický sedlák cítí, že k přídomku bio lépe pasují čerstvé místní potraviny. Dvě generace rodiny Štěrbových však živí hlavně velkoobchod s bioovocem a biozeleninou a v něm by s orientací na velmi omezené lokální dodávky daleko nedošly. Díky jistým ústupkům v ekologickém přesvědčení dnes v Deblíně sídlí největší obchodník s biozeleninou a bioovocem. Tuzemská produkce tvoří u prodaného zboží zhruba pětinu. „Rád bych podíl zvýšil, ale víc zeleniny a ovoce tady při sezónnosti nabídky neseženu,“ vysvětluje Štěrba. Navíc prostá vzdálenost jako měřítko dodržování pravých ekologických principů (čerstvé a lokální) není rozhodující. Dovážené zboží může být víc po ruce než domácí. „Do Vídně je to od nás 120 kilometrů, do Prahy 160 a do severních Čech, odkud bereme jablka, skoro 300 kilometrů,“ porovnává obchodník. Protože v této době například končí dodávky biocitronů z Itálie, začne je vozit z jižní Afriky. Podobně hrušky pěstované bez chemie nakupuje nyní v Argentině.

Spolehlivý přísun z Rakouska Ale brambory, červená řepa nebo dýně Hokaido označené bio mají zčásti původ přímo v Deblíně. Kromě nich rodina pěstuje na celkem třiceti hektarech ještě bylinky, především fenykl a měsíček lékařský do biočajů, které vyrábí Sluneční brána. Deblín není žádné centrum zelinářství, vesnice leží na úpatí Vysočiny a do Brna je to 35 kilometrů. Přesto by Štěrbovi – mimochodem největší ekologičtí pěstitelé červené řepy v Česku – vlastní produkci zeleniny rádi rozšířili, ale není jednoduché dostat se k pozemkům. Brambory také vykupují od několika spíše menších pěstitelů z okolí. Pravidelné dodavatele biozeleniny, kterých je v Česku jako šafránu, si našli mezi rakouskými sedláky. U našich sousedů jednak není nouze o tradiční zelinářské farmy jako v Česku, navíc tamní ekologické zemědělství je v porovnání s naším o velký kus napřed. Rakouští ekosedláci stačí zásobit nejen vlastní rozvinutý trh s biopotravinami, které se na celkovém obratu s potravinami podílejí šesti procenty, ale ještě vyvážejí. Vše díky tomu, že ekologickému hospodaření se věnuje už čtrnáct procent ze všech rakouských zemědělců.

Nejvíc do řetězců Poptávka tuzemských odběratelů po bioovoci a biozelenině roste a s ní i obchod Štěrbových, zásobující stále větší počet prodejen. Vitamíny z Ekofarmy Deblín, kam se sváží pomalu z celého světa, míří do sedmi obchodních řetězců. Díky nim se dostanou k zákazníkům po celé republice a také na Slovensko. Na některém zboží je visačka Ekofarma Deblín, část se skrývá pod privátní značkou řetězce. Štěrbovi zavážejí rovněž specializované prodejny ve svém okolí, Praze a Brně. Nejvěrnější konzumenti biopotravin přijíždějí za nákupy přímo na farmu. „Není to kvůli tomu, že by zboží bylo levnější. Naši zákazníci chtějí mít zeleninu co nejčerstvější a vybrat si,“ poznamenává Marek Štěrba. Přesto klientely zajíždějící do Deblína přirozeně ubývá s tím, jak jsou jablka, saláty, mrkev nebo třeba cukety, rukola a čekanka – vše s visačkou bio – v obchodní síti dostupnější. Rodinná firma zpestřuje sortiment na pultech osmdesáti položkami.
Je biozelenina nejen dražší, ale skutečně chutnější a zdravější než výpěstky, které se neobejdou bez chemie? Muž, pro něhož je byznys obchod s bio, možná překvapivě nechytá hozenou rukavici. „Už tolik let jím bio, že nemám srovnání. Ale třeba u citronu se rozdíl pozná – ekologický krásně voní,“ rozlišuje Marek Štěrba. Není sám, kdo netuší, jak s prodejem biozeleniny a bioovoce zahýbe současná recese. Zda se zastaví rozmach rodinné firmy, jejíž obrat dosud ročně rostl o desítky procent. „Současné zázemí pro balení a skladování zeleniny a ovoce nám už kapacitně nestačí. Potřebujeme větší areál,“ plánuje obchodník. Ale ani současná nejistota ho v rozvoji nejspíš nezastaví.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít