Hypotéky: hit loňského i letošního roku?

05. ledna 2004, 00:00 - Připravil PETR BÝM
05. ledna 2004, 00:00

ZÁJEM O HYPOTEČNÍ ÚVĚRY BYL LONI ENORMNÍ - V PRVNÍCH TŘECH ČTVRTLETÍCH HO ZÍSKALY 23 TISÍCE KLIENTŮ. V MEZIROČNÍM POROVNÁNÍ TO PŘEDSTAVOVALO NÁRŮST O 50 %. OČEKÁVANÉ VYŠŠÍ ÚROKOVÉ SAZBY NEJSPÍŠ LETOS POPTÁVKU TROCHU ZTLUMÍ, ALE STEJNĚ DOBŘE TOMU MŮŽE BÝT NAOPAK.

ZÁJEM O HYPOTEČNÍ ÚVĚRY BYL LONI ENORMNÍ - V PRVNÍCH TŘECH ČTVRTLETÍCH HO ZÍSKALY 23 TISÍCE KLIENTŮ. V MEZIROČNÍM POROVNÁNÍ TO PŘEDSTAVOVALO NÁRŮST O 50 %. OČEKÁVANÉ VYŠŠÍ ÚROKOVÉ SAZBY NEJSPÍŠ LETOS POPTÁVKU TROCHU ZTLUMÍ, ALE STEJNĚ DOBŘE TOMU MŮŽE BÝT NAOPAK.

Především často citované zvyšování sazeb podle všeho nebude nijak závratné - pokud k němu vůbec dojde, počítají odborníci s růstem 0,5-1 %, a to ještě spíše v závěru roku. Průměrné sazby v posledních měsících velmi mírně narůstaly, i když prosinec si jedna z největších hypotečních bank - Komerční banka - přichystala překvapení v podobě poklesu sazby na 3,5 % (roční fix) a 4 % (na pět let). Konkurenční boj na trhu je stále velmi ostrý, a to pro nějakou razantnější úpravu sazeb není ideální klima. Tím spíše, že se ještě dále přiostří. Pokud bude schválen nový zákon o dluhopisech (možná se to stihne do května), definice hypotečního úvěru se zásadním způsobem změní. Především přestane mít účelový charakter (dnes může sloužit pouze k nákupu nemovitostí), napříště půjde o spotřebitelské půjčky zajišťované zástavním právem k nemovitosti. Odborníci předpokládají, že úročení takových neúčelových hypoték bude vyšší, ale žádný zásadnější důvod, proč by tomu tak mělo být, neuvádějí - financovat se i tyto hypotéky budou prostřednictvím hypotečních zástavních listů, což je cenný papír mezi investory velmi oblíbený. Nicméně, i kdyby k tomu došlo, nejspíše i tak zůstane hypotéka nejvýhodnějším úvěrem, který se u nás nabízí. Právě teď Češi preferují život na dluh a možnost jistit hypotéku nějakým rekreačním objektem má téměř každá rodina. Zkrátka nemusí přijít ani reality. To zejména vtom případě, že MMR prosadí svůj plán podpory hypoték: po dobu 15 let při úvěru 1,5 mil. Kč by činila 1320 Kč měsíčně, a to pro každého, kdo nemá vlastní bydlení. Taková částka by „cenu“ vlastního bydlení dost výrazně snížila a mohla by zájem o byty a rodinné domky ještě akcelerovat. Naproti tomu nejspíš nelze mnoho očekávat od EU. Možnost poskytovat neúčelové hypotéky sice může přilákat další banky, neočekává se však, že by mělo jít o nějaký výrazný nárůst. Největší naše tuzemské bankovní ústavy již hypotéky poskytují a většinu trhu si víceméně rozdělila trojice bank - Českomoravská hypoteční banka, Česká spořitelna a Komerční banka. Noví hráči tak mají velice nesnadnou pozici a získat výraznější podíl na trhu pro ně bude skutečně obtížné. Ke konci září loňského roku mělo u nás hypoteční úvěr přes 87 tis. fyzických osob (vedle toho přibližně 4 tis. podnikatelských a jiných subjektů), při úhrnném objemu úvěrů 92 mld. Kč. Odborníci předpokládají, že za celý rok se počet hypoték přehoupne přes magickou hranici 100 tisíc.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Seznam Email bude bezpečnější. Konečně přijde dvoufázové ověření
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít