Hypotéky a stavební spoření táhnou stavebnictví

19. dubna 2004, 00:00 - VÍT SMRČKA
19. dubna 2004, 00:00

PODÍL ÚVĚRŮ PRO POŘÍZENÍ NEMOVOSTI JE NA ČESKÉM TRHU NIŽŠÍ NEŽ V EUROZÓNĚ. DVĚ PĚTINY LIDÍ CHTĚJÍ K FINANCOVÁNÍ SVÉHO BUDOUCÍHO BYDLENÍ VYUŽÍT HYPOTÉKY, UVAŽUJÍ ROVNĚŽ O PLACENÍ POMOCÍ STAVEBNÍHO SPOŘENÍ.

Domácnosti i firmy si na pořízení nemovitosti berou stále více výhodný úvěr PODÍL ÚVĚRŮ PRO POŘÍZENÍ NEMOVOSTI JE NA ČESKÉM TRHU NIŽŠÍ NEŽ V EUROZÓNĚ. DVĚ PĚTINY LIDÍ CHTĚJÍ K FINANCOVÁNÍ SVÉHO BUDOUCÍHO BYDLENÍ VYUŽÍT HYPOTÉKY, UVAŽUJÍ ROVNĚŽ O PLACENÍ POMOCÍ STAVEBNÍHO SPOŘENÍ. Stavební spoření a hypotéky jsou motorem stavebnictví. Na pořízení bytu si lidé stále častěji berou úvěry ze stavebního spoření a hypotéky. Na hypotékách dlužily domácnosti loni 81 miliardu korun, zatímco v roce 1997 to bylo 4,4 miliardy Kč. Zrychlil se irůst stavebního spoření. Stavebním spořitelnám dlužily domácnosti ke konci roku 63 miliardy korun. Zadlužení obyvatel je ale podle analytiků ve srovnání s vyspělými zeměmi stále nízké. Podíl úvěrů českých domácností na pořízení bytu činí šest procent domácího produktu, zatímco veurozóně to jsou 32 procenta. REKORDNÍ ZÁJEM O ÚVĚRY Spolu se zvyšováním životní úrovně a novými developerskými projekty by se bytové výstavbě mělo dařit celý letošní rok. O tom napovídá rozsah nově zahájené výstavby. Loni stavební firmy začaly stavět přes 36 000 bytů, což je největší počet zahájených bytů od roku 1990. V roce 2003 zájem o hypotéky trhal rekordy. Soukromí zájemci i firmy si vzali od bank úvěry za 47,6 miliardy korun. Ve srovnání s předcházejícím rokem to byl nárůst o 57 procent. V této sumě jsou zahrnuty i úvěry na stavbu nebytových objektů, například garáží. Podíl soukromých hypoték k hrubému domácímu produktu loni činil pět procent, zatímco průměr EU se pohybuje kolem 42 procent. To naznačuje, jaký prostor pro možný růst na tuzemském trhu tento druh úvěrů ještě má. Hypoteční banky již celkově poskytly přes 100 tisíc úvěrů, z toho zhruba 34 000 v loňském roce. Zvyšující zájem o hypotéky by se podle bank neměl zastavit ani letos. Očekává se další zvýšení nejméně o pětinu. V následujících dvou letech se například v každé třinácté pražské domácnosti chystají někteří její členové přestěhovat. Polovina lidí je již k tomuto kroku pevně rozhodnuta, druhá polovina o stěhování vážně uvažuje. Poptávka po bytech přitom mírně převažuje nad poptávkou po domcích. Především z cenových důvodů dávají lidé přednost starším bytům. Zároveň částka, kterou jsou připraveni za bydlení zaplatit, roste. Od menších bytů se zájem lidí postupně přesouvá k bytům dvojpokojovým a třípokojovým. Dvě pětiny lidí chtějí k financování svého budoucího bydlení využít hypotéky, uvažují rovněž o placení pomocí stavebního spoření. Důležitou roli hraje financování bydlení z vlastních prostředků. LIDÉ JIŽ NECHTĚJÍ STAVĚT SAMI

Lidé přestávají stavět domy sami, přenechávají to raději firmám. Češi, kteří financují stavbu domu hypotékou nebo stavebním spořením se stále více obracejí na stavební a developerské firmy. Posun od výstavby ke koupi hotových domů a bytů souvisí podle odborníků například se stále větší nabídkou realitních kanceláří a developerských projektů. Bankám loni při poskytování hypoték nahrávaly historicky nejnižší úroky. Zájem o hypotéky měly především domácnosti, které si půjčují kolem tří čtvrtin objemu peněz. Více si půjčily také firmy. Naopak snaha obcí a krajů koupit nemovitost na hypotéku se loni oproti roku 2002 snížila. Letos banky odhadují růst hypoték mezi 20 až 40 procenty. Přibrzdit zájem by mohlo především zvýšení úrokových sazeb. Lidem se také kvůli rostoucím cenám nebudou výrazně zvyšovat mzdy. Naopak podpořit hypotéky i stavební spoření by mohl přetrvávající zájem lidí o vlastní bydlení ještě před zvýšením DPH na stavební práce od roku 2008. Přispět k růstu by měla pomoci i změna zákona o dluhopisech, na jehož základě mohou banky poskytovat hypotéky i nákup aut či družstevních bytů.

STAVEBNÍ SPOŘENÍ ZŮSTÁVÁ VÝHODNÉ

Rovněž o stavební spoření byl loni velký zájem. Stavební spořitelny uzavřely rekordních 2 485 000 nových smluv, včetně navýšení cílových částek u již existujících smluv. Bylo to nejvíce v desetileté historii stavebních spořitelen. Podle analytiků stálo za nárůstem především omezení státní podpory stavebního spoření od letošního roku. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít