Hypotéka není jen o splátkách - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Hypotéka není jen o splátkách

dotFOX,
Hypotéka není jen o splátkách
Zdroj: dotFOX
Komerční sdělení

Hypotéka je významným nákladem, který zahýbá s každým rozpočtem. Při koupi nemovitosti na bydlení je ale nutné pamatovat i na další pravidelné výdaje, jen u hypoteční splátky to totiž nekončí.

Bydlet ve vlastním je v Česku hluboce zakořeněno ještě z dob socialismu, není tedy divu, že v nájmu žije sotva 22 % naší populace. Jenže pořídit si byt či dům na hypotéku je v dnešní době velká finanční zátěž. Kalkulace hypotéky je totiž často nevyzpytatelná. To, že si spočítáte, že hravě zvládnete každý měsíc uhradit splátku, nestačí, s úvěrem na bydlení je spjata i celá řada dalších nákladů, které je zapotřebí poplatit. Pamatovat byste tak měli především:

  • na poplatek za vedení úvěrového účtu,
  • na pojištění nemovitosti,
  • na pojištění schopnosti splácet.

Vedení úvěrového účtu (ne)musí být zpoplatněno

Kromě hypoteční splátky je nutné po celou dobu splácení pamatovat také na poplatek za vedení úvěrového účtu, ten obvykle činí 100 až 200 Kč měsíčně. Pakliže se mu ale chcete vyhnout, stačí si na internetu srovnat hypotéky a vybrat si tu bez poplatku. Některé banky si za vedení úvěrového účtu totiž neúčtují ani korunu, jiné nabízí alespoň slevu po dobu jednoho roku.

Pozor si dejte i na další poplatky týkající se doplňkových produktů. Občas je nutné pro získání výhodné hypotéky sjednat také například běžný účet nebo kreditní kartu a ani tyto další bankovní produkty se neobejdou bez poplatků.

Bez pojištění dluhu a domu hypotéku nezískáte

Co se pojištění týká, počítejte, že bez pojištění nemovitosti a pojištění schopnosti splácet se nové bydlení neobejde. S úvěrovým pojištěním se stáváte pro banku méně rizikovým klientem, sice tak zaplatíte poplatek navíc, ale můžete si díky tomu vyjednat lepší podmínky pro splácení.

Na první pohled se zdá, že pojištění nemovitosti a hypotéka spolu zas až tak nesouvisí, opak je ale pravdou. Banka vám bez pojistky úvěr na bydlení neposkytne, je proto nezbytné pojistné připočíst k pravidelnému nákladu.

Předejděte finančním problémům, dosavadní dluhy konsolidujte

Hypotéka není levný špás, spolu s dalšími přidruženými náklady může snadno dostat dlužníka do potíží. Pokud navíc k úvěru na bydlení splácíte i další půjčky, jsou finanční problémy snadno na světě, i proto je vhodné pouvažovat o případném jejich sloučení.

Konsolidace pomůže ušetřit na pravidelných splátkách. Je sice pravdou, že konsolidací se vám doba splácení prodlouží, avšak její nespornou výhodou je, že vám zbude více peněz na běžný chod domácnosti. Sloučení uleví napjatému rodinnému rozpočtu, navíc získáte peníze i na úspory, díky kterým budete moci předejít dalšímu zadlužování.

Ještě před sloučením je ale vhodné půjčky zrevidovat, je-li to možné, zbavte se jich. Například nepotřebná kreditní karta či kontokorent vám tak zbytečně kazí bonitu a nepřispívají k výhodným hypotečním podmínkám.