Hypoték přibývá, úroky se snižují

28. září 2011, 08:35 - Renata Lichtenegerová
28. září 2011, 08:35

V srpnu stoupl počet hypoték i částka, kterou si Češi na bydlení půjčili. Nejvýhodnější jsou podle odborníků hypotéky s pětiletou fixací.  

Foto: Profimedia.cz

Češi si opět začali ve větší míře půjčovat na bydlení. Objem nově poskytnutých hypoték v srpnu ve srovnání s předchozím měsícem stoupl o 1,3 miliardy korun na téměř 9,9 miliardy. Zvýšil se i počet hypoték, v srpnu si jich lidé sjednali 5 891, v červenci to bylo 5 078. Vyplývá to ze souhrnného ukazatele Fincentrum Hypoindex, který sleduje průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace. „Celkový počet uzavřených hypotečních úvěrů kopíruje situaci z loňského roku. Letos v srpnu si stejně jako minulý rok lidé uzavřeli více hypotečních úvěrů než v červenci. V letech 2008 a 2009 byla situace opačná. Červenec byl pro hypotéky zajímavější než srpen,“ říká analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl. Vliv na počty hypotečních úvěrů mají podle něho mimo jiné akční nabídky bank.

Méně výhodné, stejně oblíbené

Průměrná úroková sazba v srpnu klesla na 4,09 procenta z předchozích 4,14 procenta. Pokles úrokových sazeb byl způsoben především poklesem úročení hypoték s pětiletou fixací. Ze 4,17 procenta klesla průměrná sazba u této fixace na 4,13 procenta. „Pokles sazeb Fincentrum Hypoindexu byl tažen především snížením sazeb u tříletých a pětiletých fixací. Pětileté fixace v srpnu opět atakovaly svá dlouhodobá minima a od historicky nejnižších hodnot naměřených Fincentrum Hypoindexem z října 2005 je dělí již jen pět bazických bodů,“ přibližuje Rajdl. Úrokové sazby u tříletých fixací se v srpnu dostaly na 4,23 procenta. Tříleté fixace jsou tedy méně výhodné, ale minimálně stejně oblíbené jako ty pětileté. V červenci dokonce převažovaly.

Většina lidí volí delší fixaci

Zaujala vás lákavá nabídka úrokové sazby u hypoték pod tři procenta? Zpozorněte. „V těchto případech se jedná o variabilní hypotéky. Sazba se může kdykoli změnit,“ upozorňuje Rajdl. Průměrná úroková sazba u variabilních hypotečních úvěrů je 2,87 procenta. Ve srovnání s červencem se v srpnu jako jediná vůbec nezměnila. Variabilních hypoték bylo v srpnu uzavřeno 747, kdežto hypoték s jednoletou fixací jen 401. „Podíl tříletých a pětiletých fixací na sjednaných hypotékách se již delší dobu drží okolo 85 procent, většina klientů tak naštěstí neslyší na opticky lákavé sazby pod tři procenta u variabilních hypoték, které se mohou v budoucnu výrazně zvýšit, a využívají příznivé situace na trhu k zafixování výhodných sazeb okolo čtyř procent na tři až pět let,“ doplňuje Rajdl.

Hypotéku spíše na starší byt

Podle statistiky Hypoteční banky si Češi za peníze z hypotéky kupují nejčastěji dvou- či třípokojové byty. Jsou to přitom většinou již stojící byty, novostavby se na objemu poskytnutých hypoték podílejí asi jen z pěti procent. Tento trend je prý přibližně stejný jako loni. Z novostaveb jsou podle údajů Hypoteční banky pro klienty nejzajímavější jednopokojové byty. U dalších firem je skladba prodávaných novostaveb podobná jako v případě starších bytů. Například prostřednictvím společnosti HypoAsistent si lidé v letošním prvním pololetí pořizovali v případě novostaveb nejčastěji dvoupokojové byty, na které bylo určeno 42 procent hypoték. Dalších 31 procent úvěrů šlo na třípokojové byty.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít