Hypotečnímu trhu se i přes krizi daří - Euro.cz

Přihlášení

Hypotečnímu trhu se i přes krizi daří

dotFox,
Hypotečnímu trhu se i přes krizi daří
Komerční sdělení

Vlastní bydlení je pro řadu Čechů stále nedostupné, nyní ale svítá naděje. Úrokové sazby, za které banky poskytují hypotéky, už třetí měsíc klesají. Lidé si tak mohou půjčovat za lepších podmínek a při stejné půjčené částce splácí měsíčně méně, díky tomu jim úvěr na bydlení nezatíží tolik rodinný rozpočet, jako tomu bylo před čtvrt rokem.

Objem hypoték v červnu nečekaně vzrostl o 26 %, jejich hodnota dosahovala téměř 26 miliard. Jedná se tak o rekordní výši za poslední dva roky, a to i přes současnou koronavirovou krizi. Mnohem více než zájem o hypotéky ale roste průměrná částka, kterou banky lidem půjčují. Jak je to možné?

Hypotéky lákají především bohaté. Ti kupují nemovitosti na pronájem

Banky zaznamenaly v uplynulých čtyřech měsících především nárůst objemu hypotečních úvěrů, počet poskytnutých půjček roste pozvolna, což znamená, že vývoj táhnou spíše bohatší lidé, kteří nízkých úroků využívají. Ty zajímají především vyšší částky a hypotéka na pronájem, do nemovitostí chtějí totiž hlavně investovat.

Této klientely se banky nebojí, jedná se o úvěruschopné žadatele, kteří navyšují průměrnou půjčovanou částku, a u kterých po doložení příjmu je jasné, že nepředstavují pro peněžní ústavy velké riziko, přesto ale hypotéky nejsou jen pro bohaté, aktuální vývoj nahrává i střední třídě.

Za jakých podmínek lze získat hypotéku?

Před deseti lety činila průměrná úroková sazba 4,92 %, historické minimum jsme pak zaznamenali v prosinci roku 2016, kdy úrok nedosahoval ani 2 %, banky půjčovaly za 1,77 %. Dnes lze hypotéku získat za úrok nižší jak 2 %, stejně tak i vyšší jak 3 %, kromě vaší bonity záleží totiž i na nabídce banky, rozhodně se proto vyplatí srovnat hypotéky a vybrat si tu nejlepší z nejlepších.

Kromě nízkých úroků ale hypoteční trh také rozvolňuje. Přísné podmínky České národní banky jsou opět pasé, centrální banka zrušila parametry DTI a DSTI, které stály v cestě především již jednou či víckrát zadluženým klientům.

I přes mírnější podmínky a lákavé úroky ale není radno si s půjčkami zahrávat, na lehkomyslné zadlužování zapomeňte, vsaďte raději na výpočet hypotéky, díky kterému zjistíte, zda s vaším rozpočtem pravidelnou několikaletou splátku zvládnete či nikoliv.

Ač to tak nevypadalo, letošní rok hypotékám nečekaně přeje, i přesto ekonomové radí vyčkat, aktuální hypoteční trend by totiž měl pokračovat i v druhé polovině roku 2020. Na podzim tak bude nejspíš možné získat ještě lepší podmínky než ty, které nabízí banky nyní, a to i přestože jsou hypotéky v současné době na svém minimu za poslední tři roky.