Hypoteční trh láme rekordy. Zvyšuje se objem úvěrů i jejich výše - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Hypoteční trh láme rekordy. Zvyšuje se objem úvěrů i jejich výše

,
Hypoteční trh láme rekordy. Zvyšuje se objem úvěrů i jejich výše
Zdroj: Shutterstock

Koronavirová krize drtí jedno odvětví ekonomiky za druhým. V této nepříznivé situaci přesto existuje oblast, která jde výrazně proti tomuto trendu – hypoteční trh. Zájem o hypotéky je v posledních měsících enormní. Banky v srpnu poskytly hypotéky v celkové výši 19,173 miliardy korun, což z letošního srpna činí nejsilnější osmý měsíc v historii ukazatele Fincentrum Hypoindex.

Nového historického maxima dosáhla průměrná výše hypotéky – v srpnu se dostala až na 2 791 673 korun. Oproti červenci tak vzrostla o více než 46 tisíc korun.

Splácíte hypotéku?

Zcela jistě to souvisí s růstem cen nemovitostí, které si lidé na hypotéku pořizují. Pátým měsícem v řadě pokračuje také pokles průměrné hypoteční sazby, která se nyní dostala na 2,11 procenta. To je o čtyři bazické body méně než v červenci.

Letošek tak může být paradoxně pro hypoteční trh historicky tím nejúspěšnějším. Velkou roli v tom mají samotné banky, které se přetahují o každého potenciálního klienta. Některé z velkých bank i v srpnu snižovaly sazby hypoték, aby získaly další zájemce nejlépe od konkurence, a to formou refinancování stávajícího hypotečního úvěru.

Kvůli nejistým vyhlídkám celé ekonomiky totiž banky výrazně zpřísnily posuzování nových zájemců o hypotéky bez předchozí úvěrové historie. Mnohem bezpečnější je pro ně v současné době klient, který má za sebou mnohaleté bezproblémové splácení.

Hypoteční trh láme rekordy. Zvyšuje se objem úvěrů i jejich výše
2.1 (42.22%) 9 hlasování
Diskuze