Hypoteční strašidlo se prý Česku vyhne

20. srpna 2007, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
20. srpna 2007, 00:00

TRH S REALITAMI S masivní silou se v minulých dnech projevila krize na trhu hypoték, která postihla Spojené státy. Ceny na burzách v celé Evropě padaly. Dorazí problémy se splácením hypoték i na český trh? Podle odborníků bezprostřední nebezpečí nehrozí.

TRH S REALITAMI

S masivní silou se v minulých dnech projevila krize na trhu hypoték, která postihla Spojené státy. Ceny na burzách v celé Evropě padaly. Dorazí problémy se splácením hypoték i na český trh? Podle odborníků bezprostřední nebezpečí nehrozí.

Ceny akcií na pražské burze jako první pocítily vliv krize vyvolané obavami z vývoje realitního a hypotečního sektoru ve Spojených státech. Kvůli výpadkům ve splácení hypoték se do potíží dostává mnoho poskytovatelů hypotečních úvěrů, ale i dalších finančních institucí, které do těchto úvěrů investovaly.

Otázkou zůstává, do jaké míry bude problémy hypotečního a realitního trhu ovlivněn zbytek světa.

ČESKU SE ZATÍM KRIZE VYHÝBÁ

Přestože české banky zatím poskytují hypotéky poměrně rozvážně, možná rizika existují, říkají analytici a bankéři. Jejich původ by byl ale jiný než v USA. Krizi by mohl vyvolat například znatelnější růst úroků, který by výrazněji zvýšil splátky hypotéky lidem, kteří využívají kratší fixační období. K problémům by v České republice došlo i při zpomalení ekonomického růstu. Platy by přestaly růst jako nyní a mohlo by přibýt lidí bez práce, kteří by pak neměli dostatečné příjmy na splácení.

Argumentem realitních bankéřů, kteří odmítají vznik podobné krize, je to, že si byty v Česku kupují rodiny (zakládají je silné populační ročníky), a ne spekulanti. Banky budou podle odborníků i nadále mnohem opatrnější než americké. Nicméně počet poskytnutých hypoték v České republice roste nejrychleji v historii, a to i navzdory tomu, že ceny nemovitostí stoupají více než průměrná mzda.

SPEKULATIVNÍ NÁKUPY SE NEVYPLATILY

Jak ke krizi ve Spojených státech došlo? „Problémy jsou způsobeny především rostoucími úrokovými sazbami a velmi omezenou možností fixace úroků z úvěrů,“ vysvětluje Josef Novotný, finanční analytik burzovní společnosti Fio. V době nízkých úrokových sazeb (v roce 2003 byla roční sazba jedno procento) si podle Novotného mnoho lidí ve Spojených státech nabralo levné hypotéky, a to především ke spekulativním účelům. Růst cen tamějších nemovitostí společně s nízkými úrokovými sazbami vyvolal velké množství nákupů. Lidé kupovali domy jako investici, s tím, že jejich ceny nadále porostou, a se ziskem je v budoucnu prodají. V některých případech prý dokonce spekulanti kupovali domy, aniž je viděli.

Poté ale úroky stouply. Zvyšující se sazby vedly k řadě bankrotů u poskytovatelů rizikových hypoték. Ceny domů začaly klesat, a stavební firmy omezily výstavbu nových domů, aby snížily zásoby neprodaných budov.

Za problémy realitního a finančního sektoru stojí podle Novotného také velká benevolence při udělování hypoték. Vzrostl podíl půjček na bydlení, u nichž banky požadují minimální nebo žádné údaje o příjmech žadatelů.

Proč se problémy na hypotečním trhu tak rychle přelily na kapitálové trhy? Problémy se splácením hypoték se totiž projevily u největších amerických bank a fondů, které investovaly do rizikových půjček poskytovatelům hypoték (například Bank of America). V současné době ceny nemovitostí na americkém trhu klesají, úrokové sazby jsou vysoké a dlužníci nejsou schopni dostát závazkům. Hypotéky ztrácejí na hodnotě a investoři se zbavují aktiv, jimiž fondy financovaly nákup hypotečních aktiv.

Velké množství finančních institucí zainteresovaných v rizikových hypotékách zaznamenává značné ztráty. „Například investiční banka Bear Stearns ani přes velké finanční injekce v celkové výši 4,8 miliardy dolarů nezachránila své hedgeové fondy investující do rizikových hypoték. Banka oznámila investorům, že tyto fondy přišly téměř o veškerý kapitál a další finanční pomoc již neplánuje,“ vysvětluje Novotný. Na finančních trzích rostou obavy, že při prohloubení neschopnosti placení hypoték omezí banky poskytování úvěrů a sníží tak spotřebu obyvatelstva a investice.

KRIZE ZASÁHLA I NĚMECKO

Některé německé banky již oznámily, že potíže hypotečního trhu ve Spojených státech negativně ovlivní jejich hospodaření. Jedná se prozatím o úvěrový ústav IKB a Commerzbank. „Banka IKB, která je kvůli některým úvěrovým investicím propojena s hypotečním trhem ve Spojených státech, upozornila na špatné hospodářské výsledky. Možné ztráty přiznala také Commerzbank, která vytvořila rezervu na krytí případných ztrát ve výši 80 milionů eur. Je pravděpodobné, že krizí amerického hypotečního trhu mohou být ovlivněny i další finanční instituce v Evropě,“ upozorňuje Novotný.

Jedná se především o společnosti, které přímo poskytovaly hypotéky ve Spojených státech, nebo investovaly do poskytovatelů hypoték.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít