Hyde Park: Přejednání z „vyšší moci“ - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Hyde Park: Přejednání z „vyšší moci“

Martin Vlk, Šimon Dušek,,
Hyde Park: Přejednání z „vyšší moci“
Zdroj: Vojtěch Velický

Čelíme bezprecedentnímu zásahu do způsobu fungování společnosti, právo ovšem nezapomíná ani na tyto situace.

Už teď je jasné, že pandemie koronaviru bude mít výrazné dopady na ekonomiku. Jak velké, nelze v tuto chvíli přesně odhadnout. Slovy guvernéra ČNB „voda nyní stále pořád teče a stoupá“. Nápravu budeme řešit, až opadne. Co má ale dělat například takový podnik operující v režimu just-in-time, který čeká na dodávku dílů ze zahraničí, nebo hoteliér, který aktuálně neubytuje ani jednoho cizince?

Na základě diskusí s našimi klienty očekáváme, že tato koronavirová povodeň v důsledku způsobí či způsobuje několik typických následků v oblasti smluvních vztahů. V první řadě jsou to případy, kdy se dodavatel dostane do problému s dodáním zboží nebo služby zákazníkovi, protože jeho vlastní subdodavatel nestíhá dodat včas, typicky s odkazem na logistické potíže. V takovém případě může výskyt pandemie v právu představovat překážku označovanou jako „vyšší moc“.

Ta jako taková nezbavuje žádnou ze stran povinnosti plnit svoje závazky, nicméně může za určitých podmínek zbavit stranu odpovědnosti za škodu způsobenou neplněním (nedodáním zboží či služeb ve stanovené lhůtě) v důsledku mimořádné nepředvídatelné a nepřekonatelné překážky, tedy této vyšší moci. Drastické omezení svobody pohybu z důvodu pandemie je typickým příkladem vyšší moci.


Sledování lidí pomocí bankovních dat má stopku. Jde o porušení GDPR

\"Placení

Další případ představuje situace, kdy podnikatel uzavře smlouvu, která se však pro něj v důsledku vnějších…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?