Hvězdy fondového nebe

13. října 2003, 00:00 - ŠTĚPÁN KARAS, Měšec.cz
13. října 2003, 00:00

VYSOKÉ ZISKY A NEMALÉ ZTRÁTY JSOU NA TRHU FONDŮ ZCELA PŘIROZENÉ A NENÍ VÝJIMKOU, ŽE TENTÝŽ FOND V JEDNOM ROCE OBSAZUJE PŘEDNÍ PŘÍČKY FONDOVÝCH HITPARÁD A V DALŠÍM ZTRATÍ DESÍTKY PROCENT.

Nejvýnosnější jsou investice do akciových fondů

Není to tak dávno, co investice do akcií, ať už přímo nebo prostřednictvím fondů, byly pro investory doslova noční můrou. Kvůli mnoha nepříznivým událostem v letech 2000 až 2002 přinášely fondy investující do akcií v tomto období převážně pouze vysoké ztráty.

AKCIE UŽ VYNÁŠEJÍ

Poslední rok ovšem představoval zásadní obrat. Akciové trhy vykazovaly dlouhodoběji růstové tendence a tento trend se promítl ido zlepšených výsledků akciových a smíšených fondů. Podle toho také dopadly výsledky akciových fondů, kde např. ING Český akciový fond ke konci září vykázal roční výnos takřka 46 %, ISČS Sporotrend přes 36 % o ČPI OPF Nové ekonomiky přes 34 %. V porovnání s vysokými výnosy tak investorům asi jen minimálně vadí značně vysoké poplatky za management, blížící se maximální hranici 2 %. Vedle výnosů je ovšem nutné brát u akciových fondů na vědomí též vysoké riziko. To se projeví u výsledků za delší období, kdy akciové fondy naopak zatím převážně ztrácejí na hodnotě.

SMÍŠENÉ FONDY: VÝNOS AŽ 20 %

N a vlně růstu cen akcií se v posledním období vezou i smíšené fondy. Ačkoliv mezi nejlepšími se roční výnos pohybuje pouze okolo 20 %, i to lze hodnotit jako velmi výrazné zlepšení proti minulému roku. Tak např. IKS Balancovaný měl ve sledované období výnos takřka 25 %, AKRO OPF Český 18,5 %, ISČS Sporomix 5 přes 16 %. Nelze zcela přesně hodnotit riziko těchto fondů, které se může blížit při agresivním portfoliu i riziku u akciových fondů. Fakt, že nejlepší smíšené fondy přinášely v posledním roce velmi dobré zhodnocení peněz, je ale neoddiskutovatelný. Tento dojem nezkalí ani vysoké poplatky blížící se opět maximální možné míře. Pro fondy investující do dluhopisů nebo instrumentů peněžního trhu se poslední rok nesl ve znamení boje se snižujícími se úrokovými sazbami. Tento trend plynoucí u nás z velmi nízké míry inflace a nízko nastavený úrok vedl ke snížení absolutního ročního výnosu těchto fondů. Investoři preferující jisté výnosy před rizikem ale rozhodně nemusí být s některými fondy nespokojeni. Porovnání s bankovními depozity je totiž stále pro tyto fondy příznivé, nejúspěšnější fond tohoto typu vykázal roční výnos přes 7 %. Je patrné, že u nejlepších dluhopisových fondů dochází i po odečtení (1-2 %) poplatků k uspokojivému zhodnocování. Dluhopisové fondy ale proti ostatním zvýhodňují hlavně dlouhodobější výsledky. Výnosy nad úrovní 5 % totiž ty nejlepší dosahují zcela pravidelně již několik let. Pro fondy peněžního trhu se jako určité srovnávací měřítko velmi často užívá jednoroční sazba PRIBOR. Při porovnání s jejím ročním průměrem (2,49 %) ale vychází jako výrazně lepší pouze fond OPF AKRO Obligace. I přesto je ovšem výnos lepších fondů peněžního trhu stále vyšší než výnos termínových vkladů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných…
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Technologie
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít