Hvězda znovu na scéně

14. dubna 2008, 00:00 - Filip Černoch
14. dubna 2008, 00:00

DOTAČNÍ PROGRAM NEMOVITOSTI - Milovaný, žádaný a na roztrhání. Evropský dotační program Reality si na nezájem firem rozhodně stěžovat nemohl. S dvěma miliardami korun v kapse teď startuje jeho nástupce. O totálním přetlaku poptávky nad nabídkou není pochyb, podnikatelům je totiž doslova ušitý na míru.

Firmy se dělí na dvě kategorie. Zástupci první z nich už mají žádost do programu Nemovitosti připravenu, menší zbytek se k jejímu zpracování teprve chystá. Jistě, jde o nadnesené tvrzení, daleko od pravdy ale nebude. Tedy alespoň v oblasti zpracovatelského průmyslu, pro který je tento program určen především. Vždyť jakou výrobu lze provozovat bez solidní továrny nebo haly, případně pozemku? A kdo by potom nevyužil možnost dostat na úpravy všech těchto nezbytností až pětisetmilionovou dotaci z evropských peněz?

„Odevzdávání registračních žádostí začalo prvního dubna a bude pokračovat až do konce roku. Jenže pozor, celá výzva bude hodnocena kontinuálně. Tedy, kdo splní stanovená kritéria, dostane dotaci. Zájemci by proto měli své projekty podávat co nejdříve, než se peníze vyčerpají,“ upozorňuje analytik poradenské firmy Raven EU Advisory Richard Lev. Pokud tedy nemáte své výrobní linky umístěny ve stanu a po finanční injekci z programu Nemovitosti pošilháváte, není radno otálet.

Zelená louka jen pro obce a kraje

Nabídka je přitom velmi široká, žádná skromná večeře o jednom chodu se v tomto případě konat nebude. Největší pozornost samozřejmě vzbuzuje kapitola věnovaná rekonstrukci a přestavbám budov, určených pro podnikatelské účely. Typicky může jít o starý statek nebo tovární halu, už se ale objevil i projekt na využití bloku garáží.

V těchto případech je dotace stanovena ve dvou úrovních; v případě stavebních úprav objektů do světlé výšky šesti metrů je možno počítat s částkou 3000 korun na metr krychlový, u vyšších budov žadatel získá jen polovic. Přičemž o dotaci lze žádat jen na projekty zahrnující alespoň 500 metrů čtverečních podlahové plochy.

„Ale pozor, v řadě médií a také z úst některých politiků v posledních dnech zaznělo, že se podpora vztahuje i na výstavbu na zelené louce. Jde o zbytečné matení podnikatelů, kteří na tyto informace reagovali velmi nadšeně, v reálu se totiž tato nabídka vztahuje jen na obce a kraje,“ uvádí informaci na pravou míru Richard Lev.

Co se ale podnikatelů týká určitě, je možnost celou stavbu strhnout a postavit znovu. Tedy alespoň v těch případech, kdy by náklady na rekonstrukci převýšily cenu zbrusu nové nemovitosti. A pozornosti by neměla uniknout ani skutečnost, že v rámci rekonstrukce lze za evropské peníze zvýšit zastavěnou plochu projektu až na dvojnásobek.

PROGRAM NEMOVITOSTI

• příjem registračních žádostí probíhá od 1. dubna do 31. prosince 2008, plných žádostí do deseti měsíců od přijetí registrační žádosti

• podporovány budou přípravy podnikatelských zón, výstavba nájemních či rekonstrukce podnikatelských objektů a vyhotovení projektové dokumentace

• dotace se bude pohybovat v rozsahu 40 až 60 procent uznatelných nákladů a v rozmezí jednoho až 500 milionů korun

• celkově jsou na tuto výzvu vyčleněny dvě miliardy korun

• bližší informace www.czechinvest.org

• mapa strukturálně postižených regionů: www.czechinvest.org/data/files/rozvoj-mapa-272.pdf

Developeři mají smůlu

Výstavbu na zelené louce a především brownfieldy má nicméně v obsahu druhá kapitola programu Nemovitosti, podporující přípravu a zkvalitňování podnikatelských zón. „Na ploše minimálně dvou hektarů je s evropskou podporou možné zavést inženýrské sítě, účelové komunikace, odstranit ekologické zátěže, případně něco zbourat. Podstatné je, že maximální podpora je v tomto případě 200 korun na metr čtvereční,“ popisuje Lev.

Upozorňuje ale zároveň, že tato podkapitola je určena čistě podnikatelům, obce, kraje a případně developeři mají smůlu. Navíc už při promýšlení žádosti je třeba počítat s tím, že podmínky programu požadují na takto připravené ploše do dvou let postavit nemovitosti určené k podnikání, opět především pro zpracovatelský průmysl.

V této chvíli se samozřejmě nabízí otázka, zda si může žadatel vydané prostředky snížit alespoň dílčím pronájmem podpořené stavby. Jak u nemovitostí, tak u podnikatelských zón platí pro byznys sféru jednoduché pravidlo. Během tří let po dokončení projektu mohou firmy pronajmout maximálně 25 procent podlahové plochy, zbytek musí využít pro vlastní podnikání. „Po této době už je možné budovy nebo plochu klidně i prodat,“ dodává Lev.

Na dokumentaci není čas

Toto omezení se ale nevztahuje na veřejnou sféru, tedy na obce či kraje, pro které je dokonce určena specifická kapitola s názvem Výstavba nájemního objektu. Polopatický název v sobě žádné tajemství neskrývá, municipalita zde může vybudovat minimálně 500 metrů čtverečních velký objekt a po dobu pěti let pronajímat 75 procent jeho podlahové plochy.

Posledním lákadlem programu Nemovitosti by měla být možnost získat dotaci na přípravu projektové dokumentace, v tomto případě výjimečně snížená jen na padesát milionů korun. Tato kapitola byla původně zamýšlena jako jakýsi předvoj zbytku programu, kdy by podnikatel nejdříve získal dotaci na přípravu plánů a poté na samotnou stavbu, v praxi se však zatím příliš neosvědčuje. Jen málokterá firma si totiž může dovolit odkládat stavbu o řadu měsíců jen kvůli zisku peněz na zpracování stavebních plánů a dokumentace.

Malým firmám nejvíce

Nabídka všech čtyř kapitol zní slibně, ještě lépe ale vypadá rozsah možné podpory. Ta se pohybuje od jednoho do pěti set milionů korun, u zmíněné dokumentace padesáti milionů. Samozřejmě žádný projekt nezíská dotaci na 100 procent nákladů, v tomto případě ale hrají karty do rukou menším firmám. Zatímco malé podniky mohou být podpořeny až do úrovně 60 procent uznatelných nákladů, u středních firem jde o maximálně 50 a velkých 40 procent.

„Hned od počátku je ale třeba myslet na dvě důležité podmínky, které jsou zásadní pro úspěch projektové žádosti. V prvé řadě, šanci má jen firma se solidním finančním zdravím. A za druhé, projekt má velkou výhodu, pokud je umístěn do strukturálně postiženého regionu. Jejich seznam je na internetu, obecně jde ale o různé oblasti s vysokou nezaměstnaností nebo podobnými problémy,“ uzavírá Richard Lev.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít