Hunger Games po česku: stavební firma si stěžuje na šikanu ŘSD - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Hunger Games po česku: stavební firma si stěžuje na šikanu ŘSD

,
Hunger Games po česku: stavební firma si stěžuje na šikanu ŘSD
Zdroj: čtk

Stavební firma Stim ze Zlínska investovala velké peníze do moderní technologie. Tvrdí, že ji Ředitelství silnic a dálnic záměrně vyřazuje z tendrů.

Je to jako televizní reality show, ve které různé firmy čas od času nedobrovolně bojují o život. Nikoli ale kvůli vrtochu mocného hlavního města Kapitol, jako ve slavné románové a filmové předloze Hunger Games, ale kvůli nedodržování nepsaných pravidel trhu.

V této reality show „každá veřejná instituce a lidé v jejich vedení mají kolem sebe satelitní soukromé firmy, které domlouvají státní zakázky, organizují zadávací podmínky, výběr oslovených firem, vybírají procenta z hodnoty zakázek, odvádí je úředníkům či politikům.“ Tak aspoň popisuje současný stav na tuzemském trhu státních zakázek Milan Jagoš, majitel stavební firmy Stim ze Zlínského kraje, která působí v oboru přes dvacet let. A tvrdí, že jeho firma je dnes právě tou, která bojuje o přežití. „Kategoricky odmítáme jakékoliv postupy za hranicí zákona, o čemž dnes ví celá republika,“ říká Jagoš.

Vítěz bere vše

Stim tvrdí, že od roku 2013 ji Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) systematicky vyřazuje z účasti na zakázkách. Firma v roce 2008 koupila za 700 tisíc dolarů stroj Stripe Hog 8000, určený pro odstraňování vodorovného dopravního značení a zdrsňování povrchů tzv. vodním paprskem. V Česku tuto technologii předtím nikdo nepoužíval, nicméně ve světě převládá nad konkurenčními technologiemi, jako je například takzvané brokování.

„Ačkoliv firma Stim prakticky otevřela český trh této technologii, v letech 2013 až 2015 nebyla přizvána k podání jediné přímé nabídky ŘSD, zatímco další firmy bez jakékoliv technologie zvány byly,“ tvrdí Jagoš. Jednalo se o takzvané podlimitní zakázky do 6 milionů korun, kde mají jednotlivé krajské správy ŘSD právo pozvat do tendru firmy podle vlastního uvážení a současně vybírají, kdo vyhraje.

Auto firmy Stim s technologií stripe hog 8000 (Zdroj: Stim)
Vůz s technologií stripe hog 8000

„Vítězem, případně faktickým zhotovitelem formou subdodávky vítězi, však ve všech případech byla jediná firma, Značky Morava z Krnova,“ dodává. Ta přitom podle Jagoše svůj stroj zakoupila v roce 2013, přesně v období, kdy se první soutěže na tuto novou technologii objevily. Jagoš také pochybuje, zde vůbec byly všechny zakázky fakticky realizovány. S vodou nelze pracovat v zimě, ale fakturace podle něho probíhala i v zimních měsících.

ŘSD se proti těmto nařčením brání. „Za poslední tři roky jsme firmu Stim vyzvali k zakázkám devětadvacetkrát. Takže příležitosti jsme jí dávali. Nevím teď z hlavy, kolikrát vyhrála. U zakázek často záleží na technologii, na kterou jsou vypsány,“ hájí státní organizaci mluvčí Jan Rýdl. Jagoš to označuje za účelové tvrzení s tím, že byli zváni k zakázkám na jiný typ práce, nikoli na úpravu povrchů vodním paprskem. Podle Rýdla je naopak firma „notorickým stěžovatelem“, který už poslal na ŘSD kolem patnácti dopisů.

Nicméně seznam zakázek na technologii vodního paprsku (viz grafika) ukazuje, že firma Stim nebyla obesílána, přičemž navíc tvrdí, že práci nabízela za nižší cenu. Čištění komunikací cementobetonového a asfaltového krytu v tunelech dělala za 20, respektive 25 korun za čtvereční metr. Jak je patrné z grafiky, vítěz vyhrával s cenou dvojnásobnou, trojnásobnou i vyšší.

Zakázky, které ŘSD vypisovala na čištění tunelů a zdrsňování povrchů vozovek v letech 2013 až 2015 vodním p…

Loni proto firma podala trestní oznámení, které se týkalo právě způsobu zadávání zakázek na čištění tunelů a zdrsňování povrchů vozovek v letech 2013 až 2015 vodním paprskem. Policie ho nicméně na konci roku odložila s tím, že se žádný trestný čin nestal. Firmu Stim policie neuznala za poškozenou. Zástupce Stim, Leopold Černý z firmy Screening Solutions, která se zabývá prověřováním obchodních vztahů, naopak tvrdí, že firma poškozena byla, „tedy, že Stim byl účelově a programově vylučován (rozuměj neobesílán) ze zakázek“.

Firma se nyní dožaduje nahlédnutí do spisu, aby zjistila, co se prověřovalo. Jelikož ji však policie neuznala za poškozenou, nemá k tomu právo. „Brojíme právě jen proti tomu, že nejsme poškozeni, zvlášť ve světle argumentace dozorové statni zástupkyně, která si trochu naběhla a argumentovala jen doloženými polopravdivými a překroucenými vyjádřeními a dokumenty ŘSD,“ říká Černý. Firma Stim říká, že na své aktivity doplatila a že její „přímé i nepřímé škody dosahují výše 200 milionů korun“.

Zmařená investice

Plánovanou investici z Česka kvůli potížím firmy Stim stáhl i největší světový výrobce strojů Stripe Hog, americká firma Waterblasting Technologies, která působí v padesáti zemích na šesti kontinentech. Právě od ní koupila technologii firma Stim. Waterblasting Technologies založily v lednu 2014 v Česku pobočku, kde měla vzniknout základna, servisní a prodejní centrum strojů pro Evropu, Blízký východ a země bývalého Sovětského svazu.

„Chtěli jsme v Česku vyrábět stroje, ale teď jsem to musel zastavit. Můj zákazník v Česku, Milan Jagoš identifikoval ve veřejných zakázkách vyjádření, která vysloveně vyřazují Stripe Hog a naši technologii. Nepřipouštějí použití našich strojů v Česku,“ řekl týdeníku Euro prezident společnosti Waterblasting Technologies James P. Crocker.

Jeho firma poslala ministru dopravy Danu Ťokovi dopis, v němž si stěžuje na vyřazování ze soutěží bez zjevného důvodu, které „zavání korupcí“. Ministerstvo na otázky týdeníku Euro ohledně reakce na dopis neodpovědělo.

Dále čtěte:

Vítězové bez boje. ŘSD v podlmitních zakázkách rozděluje stamiliony

Bývalý manažer ŘSD Hala čelí další žalobě