Hugh Grant v Bruselu

28. června 2012, 17:39 - Johanna Grohová
28. června 2012, 17:39

Prosadit se v Bruselu do mezinárodních médií není v posledních týdnech vůbec snadné, pokud se nejmenujete euro, Angela Merkelová, nejste španělská vláda nebo radikálně levicová řecká strana Syriza. I v takzvaně summitovém týdnu se to ale někomu podařilo: britskému herci Hugh Grantovi, který minulou středu zavítal do Evropského parlamentu a potkal se s hlavním unijním regulátorem, eurokomisařkou Neelie Kroesovou.
Hvězda filmů Čtyři svatby a jeden pohřeb či Láska nebeská se v posledním roce oddala křížovému tažení proti britským bulvárním médiím v reakci na britský skandál s odposlechy. V Bruselu Grant vyzval evropské regulátory, aby si vzali na paškál vliv mediálních magnátů typu Ruperta Murdocha. „Evropa našich snů by měla pomoci omezit počet některých médií, které společnosti mohou vlastnit,“ prohlásil Grant podle agentury Reuters. „Jinak tyto velké korporace diktují podmínky veřejného života,“ dodal.
Grant se začal ve veřejném životě angažovat poté, co loni vyšlo najevo, že někteří novináři dnes již neexistujících Murdochových novin News of the World běžně odposlouchávali hlasové schránky obětí zločinů či celebrit, aby získali náměty na články. Unijním byrokratům a europoslancům musela Grantova slova znít jako rajská hudba. Málokdy se jim stane, že by někdo tak oblíbený volal po tom, aby získali více pravomocí nad médii. A už vůbec se to nestává v případě občanů Velké Británie. Hlásat v europarlamentu, že je třeba potrestat „zlé novináře“, je jako kdyby křesťanský misionář šel verbovat nové ovečky do kostela. V obou případech jde o přesvědčování přesvědčených.
Přesto se kromě potlesku eurokratů a jisté pozornosti mezinárodních médií Hugh Grant konkrétní podpory zřejmě nedočká. V rámci Evropské unie neexistuje legislativa, která by se zaměřovala speciálně na regulaci mediálního trhu. Současné zákony upravující hospodářskou soutěž mezi jednotlivými sektory nerozlišují a všechny posuzují podle stejných měřítek. A sotva lze očekávat, že by se unie zrovna v tuto chvíli pouštěla do hlubší regulace médií, když má dost starostí najít cestu, jak udržet funkční euro, a tím zachránit celý evropský projekt.
Grantova přítomnost nicméně potvrzuje známou věc: slavné tváře jsou atraktivní. Málokdo by jinak zřejmě slyšení zabývající se „pluralitou médií“ věnoval pozornost, zvláště když se konalo kdesi v útrobách europarlamentu. Pro veskrze politické bruselské vody je pak příjezd filmové hvězdy vždy příjemným osvěžením. Nejenže jsou obvykle pohlednější než všichni politici dohromady, ale navíc nemluví v nudných frázích. Když před několika lety do tiskového sálu Evropské komise dorazil zpěvák skupiny U2 Bono Vox v rámci své kampaně proti chudobě, často poloprázdná místnost byla zaplněna do posledního místa a mnozí v hledišti neměli s novinářskou obcí nic společného s výjimkou četby novin.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou…
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Technologie
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít