Hudeček: Takový pocit foukání do zad jsem ještě ve straně nezažil - Euro.cz

Přihlášení

Hudeček: Takový pocit foukání do zad jsem ještě ve straně nezažil

, Tereza Čapková,
Hudeček: Takový pocit foukání do zad jsem ještě ve straně nezažil
Zdroj: E15 Anna Vacková

Obžaloby a soudu kvůli projektu opencard se nebojí. Otevření tunelu Blanka se stihne včas, i přesto, že Praha nebude mít pro tunel speciální velín a kvůli stavbě jí čekají další soudní spory. A ve straně se cítí jako silný lídr, v rozhovoru pro server E15.cz to uvedl pražský primátor Tomáš Hudeček, který je zdá se, nezlomný optimista.

E15: Policie vás navrhla obžalovat s vaším předchůdcem Bohuslavem Svobodou a dalšími radními kvůli projektu městské karty opencard. Už víte, zda se rozhodlo dát Městské státní zastupitelství v Praze obžalobu k soudu?

Mám informaci, že policie ukončila spis a předala to státnímu zástupci. Naši právníci se teď chystají podat návrhy na výslechy dalších svědků.

E15.cz: Tušíte, jak dlouho může trvat, než se Městské zastupitelství vyjádří?

Celý proces se může táhnout řádově měsíce a ostatně tak dlouho i trvá. Naše soudy pracují pomaleji.

E15.cz: Zmínil jste, že navrhnete další svědky, o koho půjde?

Konkrétní nebudu, mají to nachystané naše právní kanceláře. Pro TOP 09 pracují na případu tři a další dvě kanceláře má ODS.

E15.cz: Kolik jste zatím za spor zaplatil?

V součtu honoráře právníkům už dosahují mnohasettisícových částek.

E15.cz: A konkrétně?

Já sám už jsem za to zaplatil dvě stě tisíc. Důležité je asi říct, že jde o mé vlastní peníze.

E15.cz: Tušíte, kdo má zájem na vašem obvinění?

Kmotři, kteří byli napojení na IT zakázky a dopravní podnik. Když jsme přišli, vyměnili jsme v pražském dopravním podniku ředitele, teď je tam podle mně skvělý ředitel pan Ďuriš. IT zakázky se nám podařilo jen za jeden rok osekat o šest set milionů korun, dnes je to tedy třikrát šest set milionů a městu jsme tak ušetřili již téměř dvě miliardy korun. Kdekoliv někde figuruje nějaká firma nebo skupina, které podobným způsobem sáhnete na peníze, bývá protitlak zcela zřejmý.

E15.cz. Říkáte kmotři, koho tím myslíte?

Všechno to směřuje ke skupině mafiánských struktur. A mafiánské struktury v Praze, napojené na město, jsou myslím dostatečně známé. Slýchám v této souvislosti jména podnikatelů Romana Janouška, Ivo Rittiga a dalších.

Je absurdní, říká o obvinění Hudeček

E15.cz: Bývalý primátor Bohuslav Svoboda zmínil, že soud je v podstatě jediná možnost, jak se stigma obvinění zbavit, myslíte si to také nebo vidíte jinou cestu?

Do velké míry se s jeho názorem ztotožňuji. Také parlamentní vyšetřovací komise, která do případu se svými právníky nahlédla, říká, že něco takového ještě neviděla, a to není naše politická strana ani právníci, kteří by s námi měli něco společného. Budu rád, když se na to podívá soud a řekne, že to je absurdní.

E15.cz: Takže si v případě soudu věříte?

Ano a také naši právníci říkají, že tam není absolutně nic, za co by se to dalo chytit.

E15.cz: Městští radní měli rozhodovat o tom, zda se uskuteční arbitráž mezi Prahou a správcem stavby tunelu Blanka a dostavby metra A společností Inženýring dopravních staveb (IDS), ale nerozhodli. Z jakého důvodu?

Rada v tuto chvíli nemá veškeré podklady a neví, kterou cestou se vydat. Zvažujeme všechny alternativy. Tunel Blanka můžeme dostavět buď za pomoci IDS, ale i bez pomoci, byť je to podle odborníků složité. Také řešíme, zda vést řádný soudní spor nebo arbitráž. Soud je silové řešení ve smyslu zničím druhého a rozhodčí soud je mnohem kratší a hledá společné řešení. Poté, co jsme konečně dali dohromady ten příšerný stav, který panoval u Blanky, tak teď musíme vyřešit všechny následující věci, které se tunelu týkají.

E15.cz: Může spor o 145 milionů s IDS odložit dostavbu tunelu Blanka?

Ne, jsem přesvědčen, že další dílčí spory už do toho nezasáhnou.

Tunelový komplex Blanka
Tunel Blanka se má otevřít ridičům za pět měsíců (foto Jiří Koťátko)

E15.cz: Jak reálné je, že město vypoví IDS smlouvu?

Zvažujeme všechny alternativy, ale v tuto chvíli není rozhodnuto.

E15.cz: Pokud by přesto město spolupráci s IDS ukončilo, jak dlouho by trvalo najít náhradu?

Těžko říci. Zatím to vypadá, že touto cestou to nepůjde, odborníci to nedoporučují. Rada kvůli tomu zadala vypracování dalšího právního stanoviska od pražské právnické fakulty.

Velín by otevření Blanky zpozdit neměl

E15.cz: Kolik Praha za spor s Metrostavem a nyní s IDS doposud zaplatila?

V porovnání s celkovou cenou stavby a jejím prodražením o šest miliard korun se náklady počítají na promile. Řádově jsou to desítky milionů korun. Řekl bych, že z těch, co se na stavbě podíleli, děláme za nejmenší peníze největší kus práce.

E15.cz: Společnost ČKD Praha má mít údajně na dokončení velínů Blanky čas 290 dní, to by přitom vycházelo až na rok 2015. Nezpozdí to otevření Blanky?

Mám informaci od náměstka Nouzy, že termín dostavení Blanky, tak jak jej Metrostavu zadal arbitrážní soud, by měl být i termínem otevření. Součástí tunelu Blanka je původně v zadání i stavba nového velínu na křižovatce Malovanka. Je to relativně malá budova obležená parkem a velín má dlouhodobě v Praze komplexně sloužit pro veškerou dopravu. Přesune se do něj jak velín ze Strahova, který obsluhuje Mrázovku a další tunely, tak by se tam časem měla přemístit i dopravní ústředna, která dnes sídlí na Bojišti. Velín ale nepochybně nebude do otevření Blanky v provozu. Blanka bude řízená z velína na Strahově a na Bojišti.

E15.cz: Proč se nezačalo se stavbou velínů dříve?

Stavbu tunelu Blanka jsme převzali před osmi měsíci. Od roku 2006 až roku 2010 stavba spadala pod radu Pavla Béma, od roku 2010 až do roku 2013 na tom střídavě seděla Svobodova rada napřed s náměstkem za ČSSD, poté s náměstkem za ODS, kteří konstatovali, že je stavba předražená, a že Pavel Bém toho objednal mnohem více, než se dalo zaplatit. Tento binec jsme převzali a teď to řešíme. Nevím, jestli měl být velín řešen už za Béma nebo za Svobody, ale je pravda, že za mě se řeší a bude hotov.

E15.cz: Jednička pražské kandidátky a bývalý pražský primátor Jan Kasl nedávno upozornil, že vaše pozice v klubu TOP 09 není příliš silná a přirovnal ji k situaci v letech 1998 až 2002, kdy klub lídra podporoval jen do té míry, dokud jeho členové dostávali pašalíky a seděli ve všech dozorčích radách. Cítíte se jako silný lídr?

Rozhodně. Poté, co jsem demokratickým hlasováním vyhrál volbu na lídra, a členové našeho krajského výboru mně zvolili, jsme si spoustu věcí vyříkali. A to i tady s kolegy na radnici, oni teď makají. Takový pocit foukání do zad, jaký mám teď, jsem už dlouho ve straně necítil.

E15.cz: Jan Kasl jako jeden z řady odborníků s vámi spolupracuje také na aktualizaci strategického plánu Prahy, ovlivnila by vás vaše spolupráce například při případném sestavování koalice po volbách?

Pan Kasl je nepochybně odborník architekt, stejně tak ale pro město pracují lidé, kteří jsou členy nebo sympatizanty jiných stran, ODS, lidovců a dalších. Dělají odbornou práci a politika v tom nemá co dělat, nebudeme je kastovat dle jejich politického smýšlení.

Jinak je ale Jan Kasl pro mě politik s minulostí, který je v současné době v třetí politické straně. Klíčový je ovšem nejen lídr, ale i to, jaký má za sebou tým. Ten musím sestavit já i on. Docela se těším na volební klání, ale povolební spolupráci musíte opírat o všechny zvolené zastupitele. A tady jsem k ANO v Praze velmi ostražitý. Veřejně se ví, že do kandidátky bude významně promlouvat paní Kleslová (předsedkyně pražského ANO a místostarostka desáté městské části pozn.red.), někdejší špionka komunistické tajné služby a současná místostarostka z Prahy 10, kde vesele kooperuje s vládcem radnice, kmotrem Tomášem Hrdličkou.

Vyděsil jsem se, když jsem si přečetl, že sice Kasl má být lídrem, ale jeho tvrzení, že bude mít vliv na kandidátku, Andrej Babiš nepodpořil. Takže reálně hrozí, že na kandidátce ANO se nám lidé napojení na staré kmotrovské struktury, které my vymetáme, vrátí zpět.

E15.cz: Praha má stále rozpracovanou aktualizaci strategického plánu, stihnete ji schválit do voleb?

Svým způsobem tvorby je to revoluční počin, protože stejně jako u všeho nejde pouze o výsledek, ale i o samotný proces. Na strategickém plánu se podílelo a podílí přes dvě stě odborníků z naprosto různých profesí. O rozvoji Prahy se nám podařilo rozvinout celospolečenskou diskuzi, a to jak na úrovni odborné tak i laické, a já si vážím obou úrovní. Směřujeme k tomu, aby aktualizace strategického plánu byla schválená v tomto volebním období, a udělám pro to všechno.

Druhá věc je, že i kdyby schválená nebyla, tak je zcela legitimní, aby o strategickém plánu, tedy dlouhodobé vizi Prahy, rozhodovala další politická reprezentace. Tím spíš se ještě rozšíří okruh těch, co se se strategií nějakým způsobem ztotožní.

E15.cz: Jak daleko s aktualizací jste?

Práce probíhají již rok a kousek a rozhodně jsme velmi blízko konci. Plán je zhruba z osmdesáti procent hotový. Aktualizace strategického plánu vrací Prahy mezi západoevropské metropole a je to vidět i na počtu turistů, konferencí a kongresů. Pro evropská města začínáme být opět váženým partnerem a konkurentem na trhu práce.

Hudeček: nízkoemisní zóny přenecháme další reprezentaci

E15.cz: Jak daleko je Praha se zavedením nízkoemisních zón?

Rada hlavního město zóny posunula do další fáze, a to je podrobnější analýza, diskuze a příprava jejich zavedení, přičemž jasně řekla, že o nízkoemisních zónách bude rozhodovat až následující politická reprezentace. A to není alibismus.

E15.cz: Z jakého důvodu má o zónách rozhodovat až další zastupitelstvo?

Jde o typický nadčasový dokument jako je například územní plán nebo budoucnost rozšiřování cyklostezek. Když něco schválíte na konci volebního období, a přitom jste byla zvolena před čtyřmi lety, je mnohem lepší, když o tom rozhodne další politická reprezentace s novým mandátem od voličů.

E15.cz: A když nová reprezentace nebude chtít zóny zavést?

Projekt je připravený, ale nebude se prostě realizovat. To je také v pořádku. Třeba na to bude vůle až potom. Tak jak jsou nízkoemisní zóny připravené, jde o relativně malý zásah do fungování Prahy, protože benzínová auta by při jejich při zavedení mohla být i dvacet let stará a stále by do zóny patřila. Týká se to relativně malého počtu hodně starých dieselových automobilů. Nemám osobně pocit, že je to opatření, které by významně zasáhlo významnou část automobilistů.

E15.cz: A má to vůbec smysl zavádět?

Mluvil jsem o osobních automobilech. Samozřejmě u nákladních automobilů a dodávek to význam má větší. Jde o trend západních měst a i ona to z nějakého důvodu zavedla. Životní prostředí je jedním z témat takzvaných „smart cities“ a řada západních metropolí, které Češi navštěvují, tímto směrem šly.

E15.cz: Pražský dopravní podnik má od loňského roku nového ředitele, jste s ním spokojen?

Řekl bych to tak, práce ženy je nejvíce poznat až poté, co není vykonávána. Jaroslav Ďuriš je kvalifikovaným ředitelem. To, že je dopravní podnik v současné době terčem absolutního minima kauz, považuji za jeho hlavní zásluhu. Významně jsme pokročili v dohodě se Škodou Transportation ohledně dodávek tramvají, což je největší problém kvůli kterému jsme se báli, že budeme zdražovat jízdné. Dopravní podnik by upadl do obrovských dluhů. Panu řediteli se s vyjednavači podařilo kontrakt pozměnit tak, že to v tuto chvíli nehrozí. Metro A pokračuje ve výstavbě s plánovaným termínem dokončení jaro 2015 a podle mých informací i s docela velkými úsporami na stavbě, navíc v porovnání s Blankou.

E15.cz: Zmínil jste Škodu Transportation, dohodu o dodávkách tramvají ale předjednával bývalý ředitel dopravního podniku Milan Křístek.

Neviděl jsem jediný výstup ani jedinou připravenou variantu, kterou by zanechal pan Křístek. Jaroslav Ďuriš neměl na co navazovat.


Čtěte také:

Policie navrhla kvůli opencard obžalovat pražské radní

Kauza Opencard: obžaloba Hudečka a Svobody může padnout těsně před volbami

Pražský primátor poletí do Kyjeva. Bude učit, jak bojovat proti korupci


Diskuze