Hudba pro kovboje, lyžníky, netvory & spol.

09. června 2003, 00:00 - Lenka Mahdalová, publicistka
09. června 2003, 00:00

Petr Hapka: V obrazech - Hudby z filmů I.Snad každý zná skladby Petra Hapky z rádia, televize i filmových pláten. Málokdo ale ví, že první písně skládal u klavíru už v pěti letech a že prošel i dráhou úspěšného dirigenta pražských divadelních scén.Petr Hapka jako skladatel, multiinstrumentalista a "poslední český bohém" vydává další album.

Petr Hapka: V obrazech - Hudby z filmů I.

Snad každý zná skladby Petra Hapky z rádia, televize i filmových pláten. Málokdo ale ví, že první písně skládal u klavíru už v pěti letech a že prošel i dráhou úspěšného dirigenta pražských divadelních scén.

Petr Hapka jako skladatel, multiinstrumentalista a „poslední český bohém“ vydává další album. Na několika předešlých deskách rekapituloval svoji úspěšnou spolupráci s Michalem Horáčkem a pěveckými esy naší popscény (Lucie Bílá, Hana Hegerová nebo Michael Kocáb). Tentokrát potěší fanoušky svých filmových melodií a nezapomenutelných instrumentálních opusů. Hapka pro tohle album vybírá ze své bohaté sbírky filmové hudby, která čítá na 150 filmů a desítky pohádek a seriálů. První filmová hudba z Hapkova pera se zrodila v roce 1972 k filmu „Akce Bororo“. A následovalo mnoho dalších, třeba „Holky z porcelánu“(1974), „Léto s kovbojem“ (1976), „Deváté srdce“ (1978) nebo „Krakonoš a lyžníci“ (1980). Ani po přelomu tisíciletí ale Hapka nepokulhává za počítačovou generací a jeho melodie jsou mezi filmaři stále nejvyhledávanější („Fany“, „Kouzelný měšec“, „Hanele“). Melodie na albu „V obrazech“ pocházejí především z děl režisérů Herze, Jakubiska a Věry Plívové-Šimkové. Jako první se na albu představuje v hudební podobě film Juraje Herze „Panna a netvor“ z roku 1978. Z dalších filmů na albu najdete také „Deváté srdce“ (1978) nebo „Křehké vztahy“ (1979). Právě pro tento snímek Hapka zkomponoval více než tři hodiny hudby, kterou také pod jeho taktovkou nahrál Budapešťský symfonický orchestr. S Věrou Plívovou-Šimkovou spolupracoval už na jejím prvním filmu „Páni kluci“ v roce 1976. Titulní píseň najdete na albu hned několikrát: v instrumentální podobě, samozřejmě slavnou verzi v podání Václava Neckáře a na úplný závěr ještě „Nestůj a pojď“ zazpívají představitelé titulních dětských rolí. Asi nejveselejší ohlédnutí k Hapkově filmové historii jsou melodie z filmu „Krakonoš a lyžnící“ (1980). K tomu dokonce samotný autor nazpíval jednu z písní. Trojici režisérů, k jejichž filmům Hapka vytvořil hudební podklad, uzavírá na albu Juraj Jakubisko a jeho „Postav dom, zasaď strom“ (1979). I k této práci Hapka přizval Budapešťský filmový orchestr a film samotný si odvezl několik ocenění z evropských filmových festivalů. Album „V obrazech“ je jen malou ukázkou Hapkovy filmové práce a proto vydavatelství BM&G už teď slibuje další, které bude opět mapovat spolupráci našeho nejlepšího současného skladatele a filmových tvůrců.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít