Sokolovské uhelné klesl zisk. Tlak proti fosilnímu průmyslu sílí, stěžuje si firma - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Sokolovské uhelné klesl zisk. Tlak proti fosilnímu průmyslu sílí, stěžuje si firma

,
Sokolovské uhelné klesl zisk. Tlak proti fosilnímu průmyslu sílí, stěžuje si firma
Zdroj: Hynek Glos

Třetí největší producent hnědého uhlí v Česku, který většinu produkce spálí ve vlastních elektrárnách, doplácí na drahé povolenky.

Tržby rostly, ale zisk klesl. S rozporuplnými výsledky zakončila loňský rok těžařská a elektrárenská společnost Sokolovská uhelná. Nárůst tržeb o devět procent na 6,85 miliardy korun byl totiž doprovázen poklesem konsolidovaného čistého zisku o jednu třetinu na 374 milionů korun. Společnost to uvedla ve své výroční zprávě za rok 2018.

Čtěte také: Soumrak uhelné éry. Tykačovy uhelné doly se loni propadly do ztráty

Předseda představenstva Sokolovské uhelné Jiří Pöpperl v úvodu výroční zprávy uvedl, že výsledek byl poznamenán „pokračujícím tlakem proti energetickým společnostem hospodařícím na bázi fosilních paliv“. Zisk táhl dolů růst cen emisních povolenek a také odstávky a modernizace elektrárenských zařízení. Rostou též mzdové náklady, které společnost kompenzuje snižováním počtu zaměstnanců.

Měla by Česká republika zakázat používání uhlí?

Vlastníky Sokolovské uhelné jsou bývalí top manažeři František Štěpánek a Jaroslav Rokos, kteří ji získali po privatizaci státního podílu v roce 2004. Společnost v posledních letech těží okolo sedmi milionů tun hnědého uhlí za rok a vyrábí okolo 3,5 miliardy kilowatthodin elektřiny. Od počátku roku 2017 do této skupiny patří i elektrárna Tisová, kterou Sokolovská uhelná odkoupila od společnosti ČEZ.

Štěpánkova a Rokosova firemní skupina se zabývá také rekultivací bývalých uhelných dolů. Nedaleko Sokolova tak vzniklo třeba jezero Medard s rekreačním areálem. Další část rekultivovaných ploch se má změnit v testovací okruh pro autonomní vozidla automobilky BMW.

Vítězství uhlobarona Tykače: Chvaletice mohou vypouštět více toxické rtuti

Čtěte více:

Požadují výjimky, podávají žaloby: energetiky tráví rtuť

Uhelné elektrárny škodí ovzduší více než hutě, největším znečišťovatelem Česka jsou Počerady

Češi, ropáci Evropy. Špinavější města má už jen Polsko

Miliardové náklady. Investice po zpřísnění emisního limitu si nemůže dovolit každý

Ohodnoťte tento článek
Diskuze