Huawei zvažuje první výrobu mimo Čínu. V Evropě chce otevřít továrnu na komponenty pro sítě 5G - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Huawei zvažuje první výrobu mimo Čínu. V Evropě chce otevřít továrnu na komponenty pro sítě 5G

, čtk,

Čínská společnost Huawei Technologies, která je největším světovým výrobcem telekomunikačních zařízení, chce v Evropě otevřít továrnu na výrobu komponentů pro sítě páté generace (5G). Šlo by o první výrobu podniku Huawei mimo Čínu. Předseda správní rady firmy Liang Chua v rozhovoru s agenturou AFP také odmítl obvinění, že Huawei se dopouští špionáže pro čínskou vládu.

„Co se týče technologií 5G (…), plánujeme vyrábět své produkty a komponenty v Evropě,“ řekl Liang. „Teď zjišťujeme, zda je provoz továrny v Evropě uskutečnitelný,“ dodal. Kde by továrna mohla stát, neuvedl. Zmínil jen, že harmonogram „může případně být velmi rychlý“.

Považujete firmu Huawei a její produkty za důvěryhodné?

Spojené státy firmu Huawei už delší dobu obviňují z krádeží technologií a špionáže pro vládu v Pekingu, což Huawei odmítá. Washington firmu vyloučil z budování 5G sítí a ke stejnému postupu vybízí i své spojence. Spojené státy rovněž zařadily Huawei na černou listinu, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, pokud chtějí této firmě dodávat své produkty.

Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) loni v prosinci označil technologie Huawei a další čínské firmy ZTE za bezpečnostní riziko.


Jak dostat Huawei z černé listiny: američtí výrobci čipů lobbují za Číňany


„V Číně neexistuje zákon, který by od firem vyžadoval, aby poskytovaly (vládě) informace,“ uvedl Liang. „Pokud by se tak v budoucnu stalo, takový požadavek odmítneme,“ dodal.

V roce 2017 přitom v Číně vešel v platnost zákon, který nařizuje „všem organizacím a občanům, aby podporovali národní snahy shromažďovat informace a aby v této věci spolupracovali“, připomněla agentura AFP.

Dále čtěte:

Čínská odveta: Peking nařídil úřadům nahradit zahraniční počítače a software domácí produkcí

Nejsme hrozba. Huawei zažaloval amerického telekomunikačního regulátora

Čína se tvrdě opřela do Spojených států. Obvinila je z ekonomického terorismu

Ohodnoťte tento článek
Diskuze