Huawei, nebo zpoždění o dekádu. Německo potřebuje Číňany pro stavbu 5G sítě - Euro.cz

Přihlášení

Huawei, nebo zpoždění o dekádu. Německo potřebuje Číňany pro stavbu 5G sítě

,

Německý ministr vnitra Horst Seehofer se postavil proti možnému vyloučení čínské firmy Huawei z budování 5G sítě. Neúčast Huawei by podle něj zpozdila začátek fungování sítě až o deset let.

Proti zapojení Huawei do projektů kritické infrastruktury dlouhodobě vystupují Spojené státy americké. Argumentují vazbami firmy na vládu v Pekingu a s tím souvisejícím bezpečnostním rizikem. Seehofer ovšem nesouhlasí. „Jsem proti stažení jakéhokoliv produktu z trhu jen proto, že by se něco mohlo stát,“ řekl ministr listu Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Podle Seehofera by vyloučení čínské firmy znamenalo zpoždění projektu o pět až deset let. „Nemyslím si, že bychom mohli v Německu rychle vybudovat 5G síť bez účasti Huawei,“ uvedl a dodal, že kancléřka Angela Merkelová s ním v této otázce plně souhlasí.

Považujete firmu Huawei a její produkty za důvěryhodné?

Německá vládní koalice je v otázce technologií Huawei roztříštěna. Zákonodárci sociálních demokratů (SPD) podpořili návrh legislativy, která by čínské firmy z budování vyloučila. Konzervativci Angely Merkelové jsou nejednotní. Radikální křídlo vystupuje proti kancléřce, zatímco centristé se spokojují s požadavkem na přísnější pravidla pouze pro páteřní síť, napsala agentura Reuters.

USA se v současnosti snaží přesvědčit také Velkou Británii, aby Huawei ze stavby 5G sítí vyloučila. Britský ministr obrany Ben Wallace řekl listu Sunday Times, že americký prezident Donald Trump a jeho poradci pohrozili, že Británii přestanou poskytovat některé zpravodajské informace, pokud zařízení firmy Huawei povolí.

Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) již dříve označil technologie Huawei jako bezpečnostní riziko. Firma je přitom dodavatelem technologií pro všechny české mobilní operátory, které využívá i největší český provozovatel telekomunikačních sítí CETIN.

Jak dostat Huawei z černé listiny: američtí výrobci čipů lobbují za Číňany

Dále čtěte:

Čínská odveta: Peking nařídil úřadům nahradit zahraniční počítače a software domácí produkcí

Nejsme hrozba. Huawei zažaloval amerického telekomunikačního regulátora

Čína se tvrdě opřela do Spojených států. Obvinila je z ekonomického terorismu

Diskuze