Hrubé porušení pracovní kázně

02. ledna 2007, 00:00 - Petr Kučera
02. ledna 2007, 00:00

Svým zaměstnancům můžu dát okamžitou výpověď („na hodinu“) pro hrubé porušení pracovní kázně. Nikde jsem ale nenašla definici tohoto pojmu. Čím se tedy mám řídit, aby taková výpověď nebyla napadnutelná? Lucie P. Definici opravdu v žádném zákoně nenajdete.

Svým zaměstnancům můžu dát okamžitou výpověď („na hodinu“) pro hrubé porušení pracovní kázně. Nikde jsem ale nenašla definici tohoto pojmu. Čím se tedy mám řídit, aby taková výpověď nebyla napadnutelná?

Lucie P.

Definici opravdu v žádném zákoně nenajdete. Tentokrát ale nejde o mezeru v legislativě (i když je pravda, že alespoň nějaký trochu konkrétnější popis tohoto pojmu by v zákoníku práce být mohl). Důvod je praktický: Pojem se totiž vztahuje na množství různých případů, které nelze jednoznačně a kompletně definovat. Život a pracovněprávní vztahy přinášejí různé situace a nelze je všechny předem uvádět v zákoníku.

Hrubé porušení pracovní kázně je takové jednání, které má (nebo reálně může mít) pro zaměstnavatele vážné negativní důsledky. Typickými případy takového jednání jsou úmyslné ničení strojů, řízení firemního vozidla v opilosti, vulgární dopis důležitému klientovi, fyzické napadení jakéhokoliv kolegy (tedy nejen nadřízeného) a podobně.

Naopak za hrubé porušení kázně nelze považovat takové jednání, které pro zaměstnavatele nemá tak negativní důsledky, nebo kde jde o menší dlouhodobější nedostatky. Sem patří třeba pozdní příchody, nižší pracovní výkonnost či krátká neomluvená absence.

Okamžité zrušení pracovního poměru musí mít písemnou formu, povinnou součástí je uvedení důvodu. Jako prevenci pro pozdější spory doporučujeme získat co nejvíce svědků negativního chování zaměstnance.

Pro upřesnění dodávám, že okamžité zrušení pracovního poměru je podle nového zákoníku možné jen v případě, že zaměstnanec porušil „právní předpisy vztahující se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem“. To v praxi může způsobit určité komplikace, protože například „slušnost ke klientovi“ není zdánlivě dána žádným právním předpisem, ale „pouze“ obecnými zásadami slušného chování. Podle zákoníku práce však musí zaměstnanec svou práci konat řádně a svědomitě, čímž se mimo jiné rozumí i obecná pravidla slušného chování, dobré mravy a podobně.

Dodejme ještě, že zaměstnavatel nesmí okamžitě zrušit pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní (v takovém případě může dát jen výpověď s běžnou výpovědní lhůtou), se zaměstnankyní na mateřské dovolené ani s pracovníkem, který čerpá rodičovskou dovolenou.

Mgr. Jan Beneš, právník

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít