Hrozí nové selské bouře? Hrozí nové selské bouře?

29. října 2002, 00:00 - Jiří Fencl
29. října 2002, 00:00

Čeští zemědělci chtějí vytáhnout do ulic kvůli EU Čeští zemědělci chtějí vytáhnout do ulic kvůli EUPředstavitelé EU se bojí říci skutečné důvody, proč by českým zemědělcům měla náležet plná výše dotací. Nepřizná je ani druhá strana sporu, který má v závěru roku přerůst v pouliční demonstrace a blokády.

Čeští zemědělci chtějí vytáhnout do ulic kvůli EU Čeští zemědělci chtějí vytáhnout do ulic kvůli EU

Představitelé EU se bojí říci skutečné důvody, proč by českým zemědělcům měla náležet plná výše dotací. Nepřizná je ani druhá strana sporu, který má v závěru roku přerůst v pouliční demonstrace a blokády.

Ministr zemědělství ČR Jaroslav Palas se minulý týden sešel se svým francouzským protějškem Hervé Gaymardem. Chce ho získat na svou stranu v boji za vyšší dotace kandidátským zemím, který vyvrcholí v prosinci v Kodani. Francouzi jsou totiž největšími vyznavači současné Společné zemědělské politiky (SZP), která spotřebuje více než polovinu rozpočtu EU. Na tuto dotační „peřinku“ by rádi ulehli také naši agrární podnikatelé, ale výkonná moc EU před časem navrhla, že si zemědělci z kandidátských zemí po vstupu svých zemí do Unie mohou takříkajíc jen lehnout na polštář, přikrývku budou muset mít s sebou. Zkraje dostanete jen čtvrtinu, navrhl Brusel, tlačený dnes již většinou členů na redukci SZP. „Současné návrhy Unie jsou pro nás likvidační,“ míní ale naopak šéf Agrární komory Plzeňského kraje Jiří Tomec. Podniky tak prý kvůli nerovnému systému budou krachovat jeden za druhým. Ústředí republikové Agrární komory a spřízněného Zemědělského svazu, sdružujícího bývalá JZD, také již oprašují plány blokád důležitých komunikací a návrhy demonstračních transparentů. Ty agrární bossové před více než čtyřmi lety uložili v kancelářích, neboť z jejich středu pocházel minulý ministr zemědělství Jan Fencl. K demonstracím se však našel nový důvod. EU si zase na sebe upletla bič, jehož rozpletení však dle novodobých evropských politických reálií spočívá v té správné interpretaci problému vůči veřejnosti. Evropa s dělicí čarou se nemůže ohánět principy, na kterých vznikla právě SZP jako jeden ze základních stavebních kamenů současné Unie. Demonstrace za lepší zacházení, které budou poprvé po bezmála sto letech zamířeny vně ČR, ale nutně odhalí ještě jinou věc - nereformované kolchozní hospodaření. Naši agrárníci rádi tvrdí, že již dnes konkurují, jen kdyby EU tolik nedotovala své farmáře. Naopak. Vyrábějí jak dražší obilí, tak mléko a maso. Navíc ani oni nejsou vůči Západu bez výhod - mají několika tisícinásobně nižší cenu nájemného za půdu (kvůli neexistenci trhu s půdou) a stále ještě levnější pracovní sílu. A co je nejhorší, vinou slábnoucí politické reprezentace získali postupně zásadní vliv na rozhodování rezortu, který zneužívají ke znevýhodňování soukromých zemědělců. Výsledkem je absence základních tržních mechanizmů (burzy) a vlastnického hospodaření (naprostá většina hospodaří na cizím, které brzy přestane být „za hubičku“). Prostě nic, co by tlačilo bývalá JZD k přípravě na skutečné konkurenční prostředí. Na demonstrace za rovné zacházení však mají plné právo.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít