Hrozí cenová bublina?

25. června 2007, 00:00 - (pb)
25. června 2007, 00:00

BYDLENÍČeská národní banka nedávno varovala před rychlým a ekonomicky neúměrným růstem cen bytů. Odborníci ovšem toto varování víceméně odmítají.Ceny bytů v některých regionech České republiky rostou příliš rychle v relaci k úrovni příjmů.

BYDLENÍ Česká národní banka nedávno varovala před rychlým a ekonomicky neúměrným růstem cen bytů. Odborníci ovšem toto varování víceméně odmítají.

Ceny bytů v některých regionech České republiky rostou příliš rychle v relaci k úrovni příjmů. To podle zprávy České národní banky (ČNB) o finanční stabilitě může indikovat možnost začínající bubliny na trzích nemovitostí. Absolutní ceny nemovitostí jsou sice v Česku stále mírně nižší než například v Německu či Rakousku, podíl cen bytů a mezd je ovšem v Praze třikrát vyšší než v Berlíně či Vídni. Jinak řečeno, byty v Česku jsou vzhledem k platební síle obyvatelstva příliš drahé.

Podle realitních odborníků to v jisté míře platí pro hlavní město, ale zároveň někteří z nich zpochybňují data, ze kterých ČNB vychází. Citovaná zpráva uvádí, že ceny bytů v Praze loni vzrostly o 25 procent, ale podle studie realitní kanceláře AAABYTY. CZ to bylo jen 10 procent. Její ředitel Petr Illetško navíc upozorňuje na rozpor mezi cenami požadovanými a realizovanými, který se týká hlavně neatraktivních panelových sídlišť: „Představy majitelů o ceně neodpovídají situaci na realitním trhu. Nicméně ani tady nelze mluvit o realitní bublině, protože skutečně realizované ceny jsou nižší než nabídkové.“ Samotná ČNB pesimistické prognózy zmírnila, když vývoj na trhu přisoudila širokým možnostem získání výhodných úvěrů, demografické situaci a současnému dobrému stavu české ekonomiky. Poslední zprávy to potvrzují. Česká spořitelna, největší hypoteční banka v Česku, poskytla v květnu letošního roku občanské hypotéky za 5,22 miliardy korun. V meziročním srovnání tak objemově vzrostly o rekordních 99,4 procenta, v počtu poskytnutých občanských hypoték jde o nárůst o 69,6 procenta.

I to svědčí o tom, že na bytový trh vstupují silné ročníky. Ve věku 20 až 34 let je v Česku nyní 2,5 milionu osob. Zájem o koupi bytů či rodinných domů bude proto nejspíš i nadále poměrně silný. „Poslední dobou sledujeme menší zájem o koupi bytů za účelem investice. To je dáno vzestupem cen bytů a naopak poklesem nájmů. Dá se proto říci, že motivací lidí, kteří si dnes kupují nemovitost do osobního vlastnictví, ve většině případů není výhled na zisk z investice, ale dobrý pocit z vlastního bydlení,“ komentuje vývoj na trhu s byty René Hradecký ze společnosti Mexx Reality.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít