Hrozba války v Iráku zvedá ceny paliv

10. února 2003, 00:00 - Vít Smrčka
10. února 2003, 00:00

Prezident Bush podpořil využití palivových článkůV závislosti na ropě se od dubna asi zvýší cena zemního plynu. Tím se prodraží velmi rozšířený a oblíbený způsob vytápění. Trpké ovoce přináší situace na trhu s ropou spotřebitelům zemního plynu.

Prezident Bush podpořil využití palivových článků

V závislosti na ropě se od dubna asi zvýší cena zemního plynu. Tím se prodraží velmi rozšířený a oblíbený způsob vytápění.

Trpké ovoce přináší situace na trhu s ropou spotřebitelům zemního plynu. Ceny plynu se odvíjejí na světových trzích od ceny ropy, a protože ta se v posledních měsících zvyšovala, jde s odstupem času nahoru také plyn. Dovozce a prodejce zemního plynu Transgas oznámil minulý týden zvýšení pořizovacích nákladů pro nejbližší měsíce. Příčinou je strmý růst cen ropy a ropných derivátů, na kterých je zemní plyn bezprostředně závislý, řekl v této souvislosti mluvčí Transgasu Jiří Wrobel. “ Riziko konfliktu s Irákem je vysoké a odezva zvýšení importních cen je tomu přímo úměrná,“ dodal. Transgas předal Energetickému regulačnímu úřadu cenovou analýzu, ale jaké konkrétní zvýšení ceny plynu Transgas navrhl, Wrobel neuvedl. Regulační úřad na základě podkladů Transgasu a vlastní analýzy rozhodne o nových cenách s platností od 1. dubna. Zvýšení ceny zemního plynu již v lednu naznačil sám ERÚ. „Lze očekávat, že vývoj cen plynu od druhého čtvrtletí může být poměrně dramatický,“ upozornil tehdy předseda ERÚ Pavel Brychta. Regulátor určuje ceny plynu pro každé čtvrtletí vždy s více než měsíčním předstihem. Nové cenové rozhodnutí regulačního úřadu se proto očekává na konci tohoto měsíce. Od letošního ledna ERÚ již zvýšil ceny za plyn v průměru o 4,2 procenta, předtím ale dvakrát výrazně zlevňoval, takže se palivo letos zatím stále prodává levněji než počátkem loňského roku. V jednotlivých regionech České republiky je cena různá, pro plynárenství byly zavedeny regionální ceny dříve než při prodeji elektřiny. Platby domácností záleží také na rozsahu používání plynu. Roční náklady domácnosti, která plynem vaří, by při desetiprocentním zvýšení ceny plynu narostly od desítek korun až po několik tisíc korun v případě, že domácnost také plynem topí a ohřívá vodu. Přesto většina odborníků upozorňuje, že zemní plyn je stále nejlevnějším komfortním, bezobslužným a ekologickým palivem. Umožňuje přesnou regulaci vytápění a tím úsporný provoz. Zvýšení cen plynu může přinést u některých spotřebitelů návrat k topení pevnými palivy, především uhlím. Nepříznivě také ovlivní tržby výrobců kotlů a topenářských firem. „Projeví se to vždy snížením prodejů kotlů na plyn,“ uvedl Josef Žďárský ke zvýšení cen zemního plynu. “ Jedná se o procenta poklesu, ne masivní odliv,“ dodal.

Ceny paliv budou kolísat Krok Transgasu podpořil i komoditní analytik Jiří Štastný z firmy Colosseum. Cena ropy Brent v přepočtu na koruny podle jeho podkladů i přes posilování koruny vůči dolaru stoupla za poslední tři měsíce zhruba o osm procent a od konce loňského června o více než pětinu. „Myslím, že z pohledu těchto čísel je požadavek Transgasu odůvodněný,“ poznamenal Štastný. „Ke konci roku cena plynu klesne,“ předpokládá Vladimír Štěpán, že zvýšení ceny plynu je dočasné a čeští spotřebitelé si musí zvyknout na kolísání cen paliv, stejně jako je tomu již delší dobu na společném trhu Evropské unie. „Současné zvýšení ceny neznamená, že by plyn měl být dražší dlouhodobě,“ dodal Štěpán. Zemnímu plynu by pomohlo jeho cenové odpoutání od ropy a ropných derivátů, ale to je zatím v nedohlednu. Je to dáno tím, že plyn se těží většinou, s výjimkou Ruska, na stejných ložiscích jako ropa.

Na pumpách se ceny zatím drží

Vysoká cena ropy způsobená především hrozbou války v Iráku, se nepříznivě podepisuje také na cenách benzinu a nafty. Zatím se sice nenaplnily katastrofické scénáře některých expertů předpokládajících na počátku roku, že ropa se může vyšplhat na 80 dolarů za barel. I současná cena ropy pohybující se nad 30 dolarů za barel však znamená, že ceny ropných produktů benzinu a nafty budou podle některých expertů v nejbližších dnech a týdnech stoupat. Ropa se dostala na maximum cen za poslední dva roky. „Logika věci je taková, že ceny benzinu a nafty by měly stoupat, ale zatím spíše stagnují,“ říká Ivan Indráček, předseda Společenství čerpacích stanic. Odhadnout další vývoj je podle jeho názoru velice složité. Situaci na pumpách ovlivňuje také konkurence. Pumpaři i za cenu snížení marže často drží po určitou dobu cenu benzinu a nafty, aby nepřišli o zákazníky.

Ceny ropy reagovaly na mezinárodní situaci

Ropa je velice citlivým barometrem mezinárodní politické situace. Například v závěru ledna se její cena pohybovala jako na houpačce. Změnu k horšímu přineslo prohlášení Iráku, že by mohl provést odvetný úder proti Kuvajtu. Růst cen pak pokračoval, když americký Úřad pro energetické informace oznámil, že zásoby ropných destilátů, které zahrnují topné oleje, klesly o 6,8 milionu barelů. Trh čekal pokles jen o 3,75 milionů barelů. „Co víc můžeme dělat? Nesouhlasím s tím, že je nedostatek ropy. Problémem ceny je hrozba války,“ prohlásil k situaci na trhu s ropou generální tajemník Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Alvaro Silva. Členové OPEC dělají pro trh s ropou podle jeho názoru maximum a nelze čekat, že by mohli sáhnout k dalšímu zvýšení produkce s cílem snížit ceny. OPEC zvyšuje nebo snižuje těžbu podle vývoje ceny na trhu. Členské země ropného kartelu si stanovily pásmo 22 až 28 dolarů za barel, cena se ale týká ropy, kterou OPEC produkuje, nikoliv ceny ropy na světovém trhu. Pokud by cena černého zlata zůstala po dobu 20 dnů nad 28 dolarů, kartel těžbu zvyšuje. „Cena je nad 28 dolarů a my se usilovně snažíme, abychom cenu posunuli zpět do pásma. Děláme pro to maximum,“ připomněl Silva snahu kartelu, která ale zatím vychází do značné míry naprázdno. Většina členů kartelu v současnosti těží s využitím všech kapacit. Rezervy ke zvýšení produkce má jen Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty. Situaci zkomplikovala rovněž stávka ve Venezuele, která je členem kartelu. Minulý týden byla stávka odvolána.

Perspektivní jsou obnovitelné zdroje

Podle některých odhadů by se cena ropy měla stabilně pohybovat do deseti let na 60 dolarech za barel. To je také je podle Jana Motlíka, předsedy Asociace pro využití obnovitelných zdrojů, jeden z důvodů, proč se Evropská unie snaží snížit závislost na dovozech ropy. EU i další vyspělé státy včetně USA hledají náhradu za ropu a rozvíjejí obnovitelné zdroje energie. Jasné stanovisko k tomu dal minulý měsíc prezident USA. Bush ve zprávě o stavu unie prosazoval zavedení palivových článků při pohonu automobilů. To by vedlo ke snížení závislosti USA na dovozech ropy, protože palivové články produkují elektřinu, kterou vyrábějí slučováním vodíku, případně zemního plynu s kyslíkem, a to bez vzniku emisí. Vloni se povedlo velké nasazení palivových článků v Německu. Americká společnost Air Products zde nainstalovala v Kielu palivové články do první nejaderné superponorky. Jednalo se o sériově vyrobený pohon na palivové články, protože další ponorky i pro jiné evropské státy následují. Evropská unie sama v loňském roce testovala nasazení autobusů s palivovými články v Bruselu. Objevují se i první zakázky v progresivním oboru mimo EU. Maďarský výrobce autobusů Nabi oznámil minulý týden, že získal dvě zakázky na vývoj autobusů šetrných k životnímu prostředí. Nabi pro ni vyvine autobus, který bude jezdit na palivové články poháněné zemním plynem. V rámci druhého projektu budou Maďaři vyvíjet autobusy poháněné zemním plynem i elektřinou. Podle odborníků současné problémy s ropou a s její narůstající cenou urychlí nasazení progresivních technologií do praxe.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít