Hrozba jako šance

13. října 2011, 18:23 - Jiří Kruliš
13. října 2011, 18:23

Včas rozpoznané riziko může být pro firmu příležitostí k tomu, aby na trhu posílila.

Žijeme v prostředí plném rizik. Setkáváme se s nimi na každém kroku, ale zdaleka ne vždy si jich všímáme. O některých rizicích víme, potýkáme se s nimi, ale neumíme se jich zbavit. Jiná rizika zůstávají skrytá a čekají na svou příležitost. V podmínkách permanentních hrozeb samozřejmě fungují také podniky. Jejich život je nepřetržitým sledem změn a každá změna v sobě nese riziko. Globalizací ekonomiky narůstá konkurence, zkracuje se životní cyklus produktů i čas, který je k dispozici na jejich vývoj a uvedení na trh. Důsledkem jsou nepřetržité a rychlé proměny požadavků a očekávání zákazníků, ale i dodavatelů a ostatních partnerů. Aby toho nebylo dost, zákonitě se neustále mění i vnitřní prostředí organizací. Změny bývají zaváděny živelně a lidé se jim přirozeně brání. A výsledek? Finanční ztráty, snížená produktivita, konkurenceschopnost a kvalita, spěch, stresy…
V současnosti roste význam rizika jako příležitosti: nebezpečí, o kterém se včas dozvíme, kterému porozumíme, se stává dosud chybějícím podnětem ke změně a výzvou k akci. Poznané riziko může napomoci získat převahu nad těmi, kteří rizikům nevěnují dost pozornosti. „První požár je vaše hanba. Druhý požár je moje hanba.“ Tohle řekl John F. Kennedy, ale mohl – nebo měl – by si to neustále opakovat každý manažer. Jedinou účinnou cestou, jak předcházet a zvládat rizika, je cílevědomé zavádění strategií a systémů managementu rizik. Jejich cílem je analyzovat současná i budoucí rizika, identifikovat jejich skutečné příčiny a vhodnými opatřeními snižovat pravděpodobnost a závažnost jejich možných nežádoucích následků.

Největší rezervy

V českých firmách je stále spíše výjimkou, když se vedení podniku zabývá odhalováním a snižováním rizik systematicky a – což je velmi důležité – včas, proaktivně, ne, až když k něčemu dojde. První příčinou bývá to, že podniky nemají zavedeny vhodné nástroje, metody a postupy pro identifikování rizik a rizikových procesů. Další častou chybou je, že rozhodování manažerů bývá ovládáno přehnanou důvěrou v obecně tradované předpoklady. To má za důsledek, že není věnována pozornost dalším možným scénářům, a to jenom proto, že nejsou v souladu s přijatou prognózou. Převládá tendence vysvětlovat nedostatky, selhání i nehody jednotlivými izolovanými příčinami, zpravidla technickými, případně konkrétními chybami lidí a nepřemýšlí se o vzájemných souvislostech.
Zaměstnanci rádi podléhají víře, že na tom, co zatím funguje, není co zlepšovat. A navíc si snadno na rizika i na opakující se odchylky od požadovaného průběhu zvykají.
Jediný způsob, jak nad riziky efektivně vítězit, je snažit se identifikovat procesní rizika, faktory, podmínky, vlivy opravdu komplexně. Nestačí omezit se na ta, která jsou tradičně sledována. Vždy je nutné cílevědomě se zaměřovat na rizika skrytá. Stále si připomínat tajemství chytré lišky z Malého prince: „Co je důležité, to oči nevidí.“ Mnohokrát ověřenou zkušeností je, že každé opomenutí může znehodnotit výsledky jak prováděných analýz, tak i následně prováděných opatření. Přesto často manažeři říkají, že na systematičtější odhalování a odstraňování rizik právě nemají čas, že musejí přednostně řešit to, co nejvíc pospíchá. Zapomínají na dvě znovu a znovu potvrzované pravdy: za prvé se nic neděje bez příčiny a za druhé je prevence zpravidla levnější a časově méně náročná než napravování způsobených škod.

Až na dřeň

Cílem analýz musí být zjišťovat ne až důsledky, ale kořenové příčiny (root causes). A to i ty, které se zdají nevýznamné, ale v kombinaci mohou získávat vysoce rizikový potenciál (viz synergické, lavinové a domino efekty). Nejvíce se v praxi osvědčují metody založené na kontrolních seznamech potenciálních rizik a jejich příčin. Jejich účelem je, aby žádné z potenciálních rizik a žádná z jejich možných příčin, žádný nedostatek či skrytá hrozba nezůstaly opomenuty. Výstupem je zpřehlednění sítě rizik podle urgentnosti (priority) potřebných preventivních a nápravných opatření. Pro podnikový management jsou pak zdrojem argumentů pro rozhodování a pro zavádění procesů prevence a zvládání rizik. Procesů, které otevírají podniku nové možnosti a manažerům přinášejí úlevu tím, že jim postupně odpadají starosti s hašením nových a nových problémů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít