Hrozba dravého kapitalismu

08. ledna 2007, 00:00 - FILIP ČERNOCH
08. ledna 2007, 00:00

větší části iracionální debata, která se v posledních letech vedla nad směrnicí službách, měla zajímavý vedlejší efekt. Naznačila totiž, jak si evropští hráči představují fungování evropského hospodářství do budoucna. Nepříliš optimistický byl hlavně pohled na země, jejichž primární snahou bylo skutečnému otevření hranic pro služby zabránit.

Z větší části iracionální debata, která se v posledních letech vedla nad směrnicí službách, měla zajímavý vedlejší efekt. Naznačila totiž, jak si evropští hráči představují fungování evropského hospodářství do budoucna.

Nepříliš optimistický byl hlavně pohled na země, jejichž primární snahou bylo skutečnému otevření hranic pro služby zabránit. „Nechceme anglosaský kapitalismus,“ znělo unisono od levice francouzské, německé, italské i nizozemské. V podtónu jasně rezonovala obava z možné nepříjemně výkonné konkurence a snaha zachovat si stávající pohodlný stav.

Proto také na stůl padlo jen málo opravdu reálných a rozumných námitek a diskuze se nevedla nad vylepšením, ale nad praktickým zrušením směrnice. „Odbory mají obavu, že stavební firmy nebudou nadále muset dodržovat britské zdravotní a bezpečnostní pravidla na staveništi,“ napsal kupříkladu jeden z kritiků v deníku The Guardian.

Britští odboráři tedy zjevně trpí představou, že v nových členských zemích jsou bezpečnostní předpisy neznámým pojmem a dělníci padající z lešení naopak rutinou.

A trošky rozumu se nikdo nedočkal ani od politiků. Možnost posílit stagnující ekonomiku a dát jí do ruky pár trumfů pro soupeření s nastupující Asií nebo se Spojenými státy zjevně není tématem dne. Evropská lokomotiva, Německo a Francie, má totiž jiné starosti. Mandát kancléřky Merkelové je příliš slabý a francouzský prezident má většinou jiné věci na práci, v posledních dnech například lobbuje za zákonné právo na bydlení pro bezdomovce.

O příjemné překvapení se tak vlastně postaral jen eurokomisař Frits Bolkestein, jehož úřad namísto odstraňování podnikatelských bariér v Evropě často sám další vytváří. Tentokrát předložil velmi liberální a skutečně ekonomicky rozumný návrh, jehož převedení do praxe by bylo kopancem do pozadí stagnujícího společného trhu.

Bolel by, leckdo by díky němu možná padl na ústa, ale v souhrnu by pomohl všem. Hlavně těm, o které se evropská ekonomika opírá, tedy drobným živnostníkům a firmám, jimž spojená Evropa na úkor spotřebitelů až příliš často bere a občas zapomíná dávat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít