Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Nezaměstnanost je nízká, poptávka po personalistech vysoká

Nezaměstnanost v ČR se už spoustu měsíců drží na minimu. Od roku 2014 s občasnými výkyvy…

Oslavy výročí vzniku ČSR potrvají celý měsíc od 28. září

Národní oslavy 100 let Československa začnou 28. září znovuspuštěním staroměstského…

Průlom v pohledu na alternativní medicínu

Informace o předání petice na podporu biotroniky do Poslanecké sněmovny a Senátu…

Hranice možností na obzoru

18. února 2008, 00:00 - Tomáš Johánek
18. února 2008, 00:00

Na tuzemské stavbaře čekají zakázky za několik bilionů korun. Jestli je ovšem opravdu získají, je ve hvězdách. Firmám chybějí zedníci, dodavatelé zase nemají cement, a na některých investorech si smlsla nenasytná reforma veřejných financí.

Výhled na rok 2008 Na tuzemské stavbaře čekají zakázky za několik bilionů korun. Jestli je ovšem opravdu získají, je ve hvězdách. Firmám chybějí zedníci, dodavatelé zase nemají cement, a na některých investorech si smlsla nenasytná reforma veřejných financí.

Ještě před pár lety dusil české dopravní stavitelství nedostatek peněz. To by se však mělo brzy změnit: Jen do roku 2015 hodlá vláda postavit či opravit silnice za 1,5 bilionu korun. Na své si ale přijdou i stavbaři z ostatních oborů. Téměř 1,4 bilionu korun by se totiž mohlo podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václava Matyáše proinvestovat v bytové výstavbě, včetně oprav stávajícího bytového fondu, následuje zhruba 500 miliard korun určených na ekologické stavby a občanskou vybavenost, 800 miliard korun poputuje na investice podnikatelského sektoru a 60 miliard korun spotřebují opravy památek.

„Během letošního roku se dynamika růstu českého stavebnictví o něco sníží, přesto odvětví stále poroste o čtyři až pět procent,“ míní Matyáš. Komplikací růstu může být omezování finančních zdrojů pro některé veřejné zakázky, případné výpadky v dodávkách stavebního materiálu, nebo územní nepřipravenost u dopravních staveb.

Škrty ve jménu reformy

Právě ořezávání rozpočtů na některé veřejné zakázky představuje pro stavebníky problém, který může vést až ke zvýšení nezaměstnanosti a snížení výkonnosti celého sektoru. „Jako určité nebezpečí vidíme problémy ve vývoji státního rozpočtu,“ připouští Matyáš. Úsilí o snižování deficitu státní pokladny se podle něj může negativně odrazit i ve stavebním průmyslu.

Jako příklad zmiňuje škrty v programu Panel, který spravuje Státní fond rozvoje bydlení. Na tento program je letos určeno 1,5 miliardy korun, tedy přibližně třetina loňské částky. Opravy panelových domů by přitom potřebovaly 300 miliard korun.

Podle ředitele stavební firmy Hochtief Tomáše Bílka může určitý útlum v oboru způsobit také přesun všech novostaveb ze snížené sazby DPH do základní sazby, plánovaný na rok 2011. Většina novostaveb v Česku totiž nyní patří do kategorie takzvaného sociálního bydlení, a na tyto stavby se vztahuje pouze devítiprocentní DPH. Do této kategorie přitom patří rodinné domy s plochou do 350 metrů čtverečních a byty do 120 metrů čtverečních. Na ostatní byty a domy se vztahuje 19procentní sazba.

Vyšší DPH zaplatí zákazník

Malou zkoušku na tento nárůst si mohl trh vyzkoušet už na začátku roku, kdy se snížená sazba DPH zvýšila z pěti na devět procent. Developerské firmy ji většinou promítly do cen a marži si tedy nesnížily. „V momentě platby hradí klient DPH aktuální pro dané období, to znamená, že v tomto roce je součástí každé platby i vyšší sazba daně,“ potvrzuje mluvčí společnosti Finep Pavla Temrová.

Podle Petry Zdeňkové ze společnosti Orco Group se ceny bytů uvádějí bez DPH a tato daň se k nim potom přidává podle aktuální výše.

 

Chybí tisíce zaměstnanců

Velkým problémem českého stavebnictví je v poslední době nedostatek pracovníků. Podle Matyáše nyní firmám v oboru chybí nejméně 5000 zaměstnanců. Podle stavebníků už prostě tuzemské zdroje zaměstnanců došly. Některé podniky dokonce zvažují, že nové lidi začnou shánět v zemí, jako je například Vietnam. „Je to záležitost, která je dnes z naší strany kvalifikována jako jeden z nejrizikovějších faktorů dalšího vývoje,“ poukazuje na závažnost problému Matyáš.

Poptávku po pracovní síle už nedokáže uspokojit ani pracovní migrace ze Slovenska a zemí bývalého Sovětského svazu. Nejvíce stavebníci postrádají kvalifikované pracovníky. Pokud by ovšem opravdu došlo k náboru lidí z Vietnamu a dalších zemí, bude pro ně nutné zřídit potřebné vzdělávací programy. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se nyní snaží nedostatek zaměstnanců vyřešit také ve spolupráci s ministerstvem školství a dalšími institucemi. Jisté ale je, že doba levné pracovní síly ve stavebnictví je pryč. „Když budeme chtít získávat zájemce o stavebnictví, tak musíme umět mladé generaci nabídnout samozřejmě také výdělkové možnosti,“ upozorňuje Matyáš na nutnost mzdového růstu v příštích letech. Ze stavebních učilišť loni vyšlo 3207 absolventů. To je zhruba o 160 méně než v roce 2006.

Sehnat dodavatele je někdy problém

Nedostatek zaměstnanců způsobuje, že stavební firmy musí odmítat některé zakázky. Zároveň tato situace vede ke zvyšování cen. Vyplývá to z ankety mezi developery, odborníky na realitní trh a stavebními firmami, kterou uskutečnila společnost Rooney and Bennett. Na českém trhu práce chybí dlouhodobě zaměstnanci všech profesí, ale i nekvalifikovaní dělníci.

„Dnes stavební firmy běžně odmítají zakázky, a to i na významných projektech. To bylo před několika lety nemyslitelné,“ říká Milorad Miškovič z Real Estate Karlin Group. „Ti největší developeři většinou dodavatele stavby najdou. Ale většina z nich se shoduje na tom, že na výzvu k účasti do tendru, rozeslanou deseti firmám, přijdou dvě odpovědi. Cena mnohdy nehraje roli. Byť by byla nabídka developera sebevíc neodolatelná, nejsou kapacity,“ připomíná Jakub Sedmihradský z Realitní kanceláře Lexxus. Na druhou stranu stavební firmy očekávají, že se letos jejich situace zlepší, protože opadne intenzívní bytová výstavba vyvolaná posuny v sazbách DPH.

České firmy do zahraničí nejdou

Za této situace na českém trhu není divu, že české stavební firmy prakticky nepodnikají v zahraničí. Nestíhají totiž ani domácí zakázky, v zahraničí musí navíc často čelit složitějším normám a administrativním překážkám. Nejvíce zahraničních aktivit má Skanska CS. Tržby ze staveb za hranicemi tvoří 15 procent jejího obratu. Dlužno ovšem podotknout, že většina zakázek se realizuje na Slovensku.

Pokud bude růst stavebnictví v České republice pokračovat, analytici neočekávají, že by se na slabé přítomnosti tuzemských stavebních firem v zahraničí něco změnilo. Státy v západní Evropě si navíc své stavební trhy velice dobře chrání, zvláště v tom vyniká Rakousko a Německo. České stavební firmy proto spíše směřují na východ, například na již zmíněné Slovensko, do Bulharska, Rumunska nebo Ruska.

Jednou z mála českých společností, která působí i v zahraničí, je ale zatím jen liberecká firma Syner. Ta se pustila na ruský trh.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
S čím při změně zdravotní pojišťovny nepočítejte?
Nejste alergičtí na jídlo?
V pátek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Jak vypadají SPZ na autech v Evropě?
Platíte víc za vlak kvůli slevě pro studenty a důchodce?
Auta
Fotogalerie: V Hannoveru se ukázala také historie…
Peugeot má nový hybrid. Nabídne až 300 koní a prodávat se začne příští rok
Elektrická ofenzíva koncernu VW: Audi nabídne svůj Taycan a Porsche končí s dieselem
Ford Ranger Double Cab 3.2 TDCi vs. Toyota Land Cruiser 5dv. 2.8 d-4d AT: Rám proti rámu
Galerie fotek, které se do AMS nevešly: od Fabie po Volvo V60
Technologie
Je vám během cestování špatně? Česká aplikace KineStop by měla pomoci
Když se přihlásíte k účtu Google na webu, dojde k přihlášení i ve Chromu
Českem se prohnal vyděračský spam. Máme vaše intimní video, tvrdí
Sony následuje Microsoft. Na PlayStationu nabídne stovky her za předplatné
Samsung prý sníží výrobu operačních pamětí, aby jejich ceny zůstaly vysoké
Hry pro příležitostné hráče