Hradeckou lesní ovládne Dejnožka. Lesy ČR dostanou za svou polovinu 60 milionů korun - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Hradeckou lesní ovládne Dejnožka. Lesy ČR dostanou za svou polovinu 60 milionů korun

, čtk,
Hradeckou lesní ovládne Dejnožka. Lesy ČR dostanou za svou polovinu 60 milionů korun
Zdroj: Archiv MF

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) prodal v minulých dnech svůj poloviční podíl v Hradecké lesní a dřevařské společnosti (HLDS). Za 60 milionů korun tento podíl koupil druhý akcionář HLDS, podnikatel v lesnictví František Dejnožka. Ministerstvo zemědělství s prodejem souhlasilo.

„Ponechat si podíl pro podnik nemá smysl. Proto jsme se dohodli na prodeji našich akcií,“ uvedl generální ředitel LČR Josef Vojáček, který podnik vede od loňského září. Dodal, že dřívějším výnosem z dividend HLDS se původní investice státnímu podniku několikanásobně vrátila.

Lesy ČR se podílu v HLDS snažily zbavit dlouhé roky. Podíl v HLDS, která se zabývá obchodem se dřívím, státní lesy získaly v roce 1998. Firma HLDS do konce roku 2010 prodávala asi 40 procent dřeva z Lesů ČR. Když se LČR rozhodly smlouvu s HLDS neobnovit, vznikl mezi subjekty ostrý spor. LČR tehdy tvrdily, že na spolupráci s HLDS prodělaly téměř miliardu korun. Dejnožka to odmítl a ze ztrát obvinil vedení LČR.

Ministerstvo zemědělství nedávno uvedlo, že LČR ve své strategii s dalším využitím HLDS nepočítají. „Od ukončení obchodní spolupráce trvá dlouhodobě neuspokojivý stav související s akcionářskou strukturou HLDS a odlišnými představami obou akcionářů o budoucí strategii a způsobu řízení HLDS. Stav HLDS je z ekonomického pohledu velmi neuspokojivý,“ uvedl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.


Bezprecendentní ekologická katastrofa, hodnotí stav lesů náměstek


HLDS utrpěla v roce 2017 ztrátu 3,94 milionu korun při tržbách 595 milionů korun. Podíl exportu na tržbách činil 21 procent, firma dřevo vyvážela do Německa a Rakouska. Do majetku HLDS také patří obchodní podíly ve společnostech Hanušovická lesní, Lesní společnost Broumov Holding, Energowood CZ a Slovenská lesnícka a obchodná spoločnosť, vyplývá z předloňské výroční zprávy. Na účtu nerozděleného zisku minulých let měla HLDS ke konci roku 2017 přes 84 milionů korun.

Lesy ČR, kterým patří téměř polovina lesů v zemi, prostředníka k obchodu se dřevem v posledních letech nevyužívají. Podle zásad Dřevěné knihy, která vznikla za vlády Petra Nečase (ODS) v roce 2011, uplatňují takzvaný model komplexní zakázky. V něm práce v lesích zadávají prostřednictvím pětiletých tendrů na těžbu a prodej dřeva. Vítězové tendrů dělají pěstební práce, těžbu a dřevo si také prodávají. V současné mimořádné velké kůrovcové kalamitě, kdy je potřeba napadené dřevo rychle těžit, je tento model označován za nepružný a Lesy ČR pracují na jiném nastavení.

Dále čtěte:

Největší kůrovcová kalamita v historii: letos bude napadeno až 15 milionů metrů krychlových dřeva

Babiš: Stát dříve podcenil boj s kůrovcem, utlumení následků potrvá až 20 let

Lesům ČR klesl zisk o čtvrtinu, také kvůli nižším cenám dřeva

Uschlé lesy jsou lepší než holina. Národní park České Švýcarsko vzdal boj s kůrovcem

Ohodnoťte tento článek
Diskuze