Hra o Pilipa - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Hra o Pilipa

, Jan Štětka,
Hra o Pilipa
Zdroj: Euro.cz

Ministr Svoboda sází na podporu Evropské lidové strany

PRAHA (haš) – Přestože Evropská unie v Římě teprve debatuje, zda každé členské zemi rezervovat křeslo v Evropské komisi, výběr českého komisaře začal. Unionisté a lidovci se netají tím, že chtějí vládní koalici nabídnout svého bývalého předsedu a někdejšího ministra financí Ivana Pilipa. Někteří sociální demokraté preferují exministry Pavla Mertlíka a Jiřího Rusnoka, eventuálně bývalého hlavního vyjednavače s EU Pavla Teličku.
S tím ovšem nesouhlasí občanští demokraté. „Výběr komisaře by měl být založen na širším konsenzu než ve stojedničkové koalici,“ řekl týdeníku EURO první místopředseda ODS Jan Zahradil. „Ministr zahraničí Cyril Svoboda nyní bude usilovat o to, aby část evropské ústavy, týkající se výběru komisařů, platila už teď. Česko pak představí výběr kandidátů a mezi ně bude chtít Svoboda protlačit Pilipa,“ soudí Zahradil. „Existuje totiž předpoklad, že budoucí předseda Evropské komise, který zřejmě vyjde z řad podporovaných nejsilnější frakcí, tedy Evropskou lidovou stranou, potom jaksi sáhne po spolustraníkovi, tedy po Pilipovi, který je v kruzích ELS dobře zapsán,“ odhaduje Zahradil.
Takový postup místopředseda ODS pokládá za nebezpečný, protože z Evropské komise vytváří politický orgán, vládu. „Skutečně dobrého komisaře za Českou republiku nehledejme mezi expolitiky ani mezi diplomaty, ale v top managementu podniků. Nejúspěšnějšími komisaři jsou právě lidé z byznysu nebo z akademického světa,“ domnívá se Zahradil. Pokud vláda nevyvolá jednání s opozicí na toto téma, ODS podle něho přijde s vlastními návrhy kandidátů na eurokomisaře.