Hra o kryptomiliony. Nadějný startup Cryptelo čelí konkurzu, o pohledávku se přihlásil i Šándor - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Hra o kryptomiliony. Nadějný startup Cryptelo čelí konkurzu, o pohledávku se přihlásil i Šándor

,
Hra o kryptomiliony. Nadějný startup Cryptelo čelí konkurzu, o pohledávku se přihlásil i Šándor
Zdroj: CC0 via Pixabay

Pražská technologická firma Cryptelo vyvinula unikátní šifrovací software pro bezpečný přenos internetových dat. Spory s někdejším investorem ale poslaly startup loni před Vánoci do konkurzu. O pohledávku za firmou se přihlásil i někdejší šéf Vojenské rozvědky Andor Šándor.

Cryptelo bylo už od začátku své existence v roce 2014 považováno za slibnou firmu. Předloni se například dostalo mezi vítěznou sedmičkou ze 160 technologických startupů, které získaly takřka milionovou investici od českého inkubátoru StartupYard. Porotu zaujal projekt vysoce zabezpečené aplikace určené pro bezpečné posílání souborů přímo z internetového prohlížeče.

Doménou firmy jsou šifrovací algoritmy pro přenos internetových dat. Software postavený na kombinaci know-how kryptologa Vlastimila Klímy a technologie blockchain dnes využívají české banky a další klienti z celého světa s vysokými nároky na bezpečnost. Předloni v září se ale úspěšná cesta této pražské technologické firmy zastavila.

Nepřátelské převzetí znám z románů

Společnost se dostala do nečekaných problémů s jedním ze svých někdejších finančních investorů – Davidem Libigerem. Ten ve spolupráci se svým obchodním partnerem Alexejem Petráskem podal na Cryptelo podle Městského soudu v Praze „účelový insolvenční návrh” se snahou o „nepřátelské převzetí” společnosti. Insolvenční návrh přitom přistál u soudu krátce poté, co ostatní společníci Libigera odvolali z funkce jednatele. Petrásek najednou začal žádat okamžité splacení peněz, které předtím za asistence Libigera Cryptelu půjčil.


Jak utopit milion: startupy umírají rychleji, než se rodí

\"Pozor

Nejednalo se přitom o první kauzu spojenou s osobou Davida Libigera, jinak přezdívaného…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?