HR Know How 2011 ocenila nejlepší personální projekty

25. března 2011, 12:20 - Profit, TZ
25. března 2011, 12:20

Odborná konference HR Know How 2011 přinesla informace o aktuálních trendech v personalistice. Česká společnost pro rozvoj lidských zdrojů, organizátor konference, navíc vyhlásila vítěze XI. ročníku oborové ceny HREA – Excellence Award. Do soutěže se přihlásilo 13 projektů.

Foto: Česká společnost pro rozvoj lidských zdrojů

O „medailovém“ pořadí třech finalistů rozhodli sami HR specialisté, kteří se účastnili konference. Nejvíce zaujal projekt „S program“ slánské společnosti LINET spol. s r.o. zabývající se výrobou zdravotnických a pečovatelských lůžek. „S program“ vznikl na základě potřeby angažovat schopné studenty, potenciální kvalifikované zaměstnance. Druhá příčka připadla hutnické společnosti ArcelorMittal Ostrava za unikátní projekt „Steel akademie“ věnující se vzdělávání odborníků v oboru hutnictví. Finálovou trojici uzavřel projekt Všeobecné zdravotní pojišťovny „PUMY & SOVY“, který zacílil na rozvoj talentovaných a klíčových zaměstnanců. Odborná porota využila možnosti udělit Cenu odborné poroty HREA za zvlášť přínosný projekt a ocenila implementaci standardu Investors in People ve společnosti Hanácké železárny a pérovny a.s. Společnosti byly svými projekty a jejich implementací do provozu schopné vyčíslit i ekonomické dopady pro firmu, tedy že práce s lidskými zdroji skutečně dovede přispět k pozitivním ekonomickým nárůstům.

„S program“ realizovaný společností LINET spol. s r.o. podporuje odbornou přípravu studentů technických oborů SŠ a SOU ve Středočeském kraji (zejména pak v kladenském regionu) a jejich následné začlenění do pracovního procesu. „Jednoznačný přínos vidíme v tom, že si budoucího a loajálního zaměstnance můžeme nejen vybrat, ale i vychovat,“ říká k projektu Vladimíra Michnová, HR manažerka LINET spol. s r.o. „V budoucnu chceme rozšířit spolupráci i na ZŠ, kde se žáci v posledním ročníku rozhodují o volbě povolání,“ dodává Vladimíra Michnová. Na tento projekt se podařilo získat i grant z Evropských strukturálních fondů. K 31. říjnu 2010 podpořil LINET spol. s r.o. 654 osob, z toho 593 žáků a 61 učitelů, kteří absolvovali proškolení v tréninkovém centru. Zde je učitelům představeno, co vše může LINET spol. s r.o. studentům nabídnout. Studenti během odborného výcviku pod kvalifikovaným dohledem získají zkušenost s novými technologiemi a postupně procházejí všemi výrobními pracovišti, zkušebnami, vývojem a výzkumem. Ze studentů, kteří se účastnili odborného výcviku ve společnosti LINET spol. s r. o. během jeho 2,5letého trvání, jich 48 % po skončení studia nastoupilo do zaměstnání právě do této společnosti.

Projekt „Steel akademie“ ArcelorMittal Ostrava byl iniciován samotnými zaměstnanci s potřebou aktualizace znalostí. Společnost má 0,8% fluktuaci zaměstnanců a průměrný zaměstnanec setrvává v podniku 22 let. Odvrácenou stranou těchto „pozitivních“ čísel je určitý stereotyp a nízký přínos inovací. „Steel akademie měla za cíl pomoci zaměstnancům generovat nové nápady a dát zaměstnancům nový impuls,“ říká k projektu Veronika Muroňová, vedoucí vzdělávání ArcelorMittal Ostrava. „Vznikem Steel akademie jsme také reflektovali to, že obor koksař v podstatě vymírá, neboť se v ČR již nevyučuje Do roku 2015 přijde ArcelorMittal o 50 koksařů. Máme štěstí, že se nám podařilo zapojit do projektu i významnou kapacitu koksárenství, kterých je pomálu, prof. Ing. Miroslava Kaloče,“ dodává Veronika Muroňová. Pro nastartování specifického vzdělávání odborníků v hutnictví musela společnost ArcelorMittal Ostrava najít odpovídajícího partnera, který by zajistil vzdělávání. Kooperací s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava tak došlo k propojení akademiků s odborníky z praxe. Na semináře se mohou přihlásit všichni zaměstnanci prostřednictvím jednoduché aplikace umístěné na intranetu. Vzdělávání je koncipováno do 2 až 3hodinových bloků s tím, že v letech 2010 a 2011 se v rámci „Steel akademie“ uskuteční téměř 50 workshopů na různá odborná témata a očekává se účast více než 900 zaměstnanců. Projektem získala společnost přínos rovněž v podobě zlepšovacích návrhů. Jejich počet za rok vzrostl z 21 na téměř 250. Celkový přínos společnost očekává v rozmezí 15 až 25 milionů korun.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) prochází řadou změn, z nichž hlavní je centralizace procesů. Zároveň společnost realizuje řadu projektů a hledá uvnitř firmy vhodné zaměstnance, kteří by tyto projekty mohli řídit. To přispělo k vytvoření HR projektu s názvem „PUMY & SOVY“, který si klade za cíl podpořit talenty a udržet si klíčové zaměstnance. „Krycím názvem PUMA jsme označili talenty. Hledali jsme lidi s výjimečnými schopnostmi, s jasnozřivostí a kreativitou „Leonarda Da Vinci“. Mezi dalšími předpoklady talentovaného zaměstnance jsme viděli schopnost chyby nejen identifikovat, ale přinést odpovídající řešení a rozvíjet společnost VZP,“ říká Irena Kopřivová, vedoucí realizačního týmu projektu talentovaných zaměstnanců. Kritérii pro přihlášení talentu bylo VŠ vzdělání, délka pracovního poměru ve VZP do 3 let a samozřejmě i projevený talent. „Potenciál talentovaných manažerů chceme jednoznačně využít k obsazení vedoucích pozic ve společnosti,“ dodává Irena Kopřivová. VZP chce však ocenit i zaměstnance pracující pro VZP delší dobu a využít jejich odborné znalosti. „Pojem SOVA jsme přiřadili těm vytipovaným zaměstnancům, jejichž odchod by byl pro naši společnost narušující ne-li ohrožující,“ říká Klára Šmejkalová, zastupující projekt klíčových zaměstnanců. Zaměstnanci mohli nominovat prostřednictvím dotazníku své kolegy, jejichž pracovní poměr na dobu neurčitou ve VZP je delš&i
acute; než 1 rok. Do projektu nesměli být zařazeni stávající vedoucí pracovníci. „Podchycené klíčové zaměstnance chceme zapojit jako lektory do interního vzdělávání, aby došlo k předávání získaných odborných zkušeností v rámci firmy,“ dodává Klára Šmejkalová. Projekt má příznivý vliv na podnikatelské výsledky v podobě úspor nákladů na obsazení klíčových pozic.

Hanácké železárny a pérovny a.s. z Prostějova je strojírenská společnost, která se soustředí na výrobu pružin pro automobilový a železniční průmysl. „Na našich pružinách se dělají mimo jiné i rychlostní rekordy na železnicích. Poslední zaznamenaný rekord je 570 km/hodinu,“ říká Marika Pilíšková, HR manažerka Hanáckých železáren a péroven a.s. Hanácké železárny a pérovny a.s. získaly „Cenu odborné poroty HREA“ za zvlášť přínosný projekt s názvem „Implementace standardu Investors in People“. Cílem projektu je zefektivnit a propojit personální činnosti prostřednictvím motivovaných, angažovaných a vzdělaných zaměstnanců, dosáhnout úspěšného naplnění vize, hospodářských výsledků a strategických cílů společnosti. „Díky projektu se podařilo snížit dobrovolnou fluktuaci o 20 %, snížit nemocnost o 5 % a snížit počet úrazů o 62 %. Naopak meziroční růst produktivity stoupl v roce 2010 o 11 %. Průzkum ukázal, že spokojenost zaměstnanců stoupla o 9 %,“ říká Marika Pilíšková k ekonomickým údajům. Mezi nejzajímavější podprojekty řadí firma vznik skupiny „NERV“ a nový „cafeteria systém“. Podstatou uskupení „NERV“ (Naše efektivní rada vedení) jsou pravidelná setkávání přirozených lídrů, které volí sami zaměstnanci, s managementem, kdy dochází k dialogu o připravovaných změnách či rozhodnutích vedení. Vzniká tak prostor pro okamžitou reflexi, nové nápady či zlepšení a v neposlední řadě posílení vzájemné důvěry.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít