Hoteliéři a majitelé penzionů čekají pomoc od léta

07. července 2003, 00:00 - Vít Smrčka, smrcka@profit.cz
07. července 2003, 00:00

Praha láká domácí i zahraniční návštěvníky, ale popularizována je máloZahraničních turistů příjíždí méně nebo na kratší pobyt, devizové příjmy z cestovního ruchu nejsou co bývaly.Na dobrou návštěvnost v létě, která by jim pomohla vyrovnat dosavadní neúspěšný vývoj, spoléhají čeští hoteliéři, cestovní kanceláře i majitelé penzionů.

Praha láká domácí i zahraniční návštěvníky, ale popularizována je málo

Zahraničních turistů příjíždí méně nebo na kratší pobyt, devizové příjmy z cestovního ruchu nejsou co bývaly.

Na dobrou návštěvnost v létě, která by jim pomohla vyrovnat dosavadní neúspěšný vývoj, spoléhají čeští hoteliéři, cestovní kanceláře i majitelé penzionů. Po loňské sezoně dramaticky ovlivněné srpnovými povodněmi se ani letos tržby nevyvíjely příznivě a obsazenost hotelů v České republice dosud stagnovala. Podnikatelé tak zažívají již druhý slabý rok. Za hlavní příčiny odborníci označují dozvuky loňských povodní, hrozbu a pak vypuknutí války v Iráku, pokles kongresové turistiky i chorobu SARS, která snížila zejména počet turistů z Asie. Pražské hotely byly v prvním čtvrtletí obsazeny na 59,7 procent, což je o pět procent méně než ve stejném období 2002. Obsazenost brněnských hotelů se pohybovala kolem 40 procent a byla tak na spodní hranici dlouhodobého průměru. Ani letošní Velikonoce nepřinesly do tohoto nepříznivého vývoje podstatnou změnu. Většina hotelů a penzionů zůstala prázdných. „Němci už tolik na Velikonoce nejezdí,“ upozornil recepční hotelu Mědínek v Kutné Hoře na další příčinu, kterou je ekonomická recese v Německu.

Příjmy klesají

Od roku 1996 má příjezdový cestovní ruch klesající tendenci. Je to dáno tím, že ve zmíněném roce jsme se dostali patrně na špičku zájmu, pro mnohé turisty jsme do té doby byli atraktivní, novou zemí. Devizové příjmy z cestovního ruchu ve zmíněném roce dosáhly čtyř miliard amerických dolarů. Vloni se zejména kvůli povodním propadly na 96,3 miliardy korun, proti 118 miliardám v roce 2001.V letošním roce by podle ředitele České centrály cestovního ruchu (ČCCR) Davida Gladiše mělo dojít k nárůstu devizových příjmů z turistiky, které by tak mohly dosáhnout 110 miliard korun. Pro léto odborníci předpokládají, že do České republiky přijede zřejmě více turistů než loni. Díky tomu, že válka v Iráku skončila ještě před hlavní turistickou sezonou, neměla by počet letních hostů v České republice zásadně omezit. Očekávaný nárůst turistů v letních týdnech by tak vyrovnal slabý začátek roku. Za celý rok by zemi mělo letos navštívit asi 4,6 milionů zahraničních turistů.

Praha (ne)pohostinná

Největším lákadlem pro ně stále zůstává Praha, ale na rozdíl od mnoha regionů stále sází na to, že je sama dostatečným lákadlem pro zahraniční a domácí turisty. Podnikatelé v cestovním ruchu se zde proto příliš nesnaží přilákat turisty na zajímavé služby nebo programy. „Praha prostě stále čeká, že turisté přijedou sami,“ řekl v této souvislosti ČTK ředitel analytické firmy Mag Consulting Jaromír Beránek. Zhruba polovina cizinců, kteří do ČR přicestují, bude ubytována v hlavním městě, další se do Prahy podívají alespoň na jeden den, i když budou bydlet v jiných regionech. Počet hostů v pražských ubytovacích zařízeních by se mohl letos vrátit na obvyklou úroveň 2,4 milionu lidí. Loni to zejména kvůli povodním bylo jen 2,2 milionu. Podle Gladiše v Praze citelně chybí velký aquapark, který by do města nalákal další turisty. Praha příliš nerozšiřuje nabídku turistických zajímavostí a programů. Pražské hotely, na rozdíl od zahraničních, také nenabízejí turistům jedno a vícedenní výlety do okolí. Podle Gladiše tak město přichází o mnoho turistů. Hosté, kterým hotel nabídne pouze výlet na Karlštejn, mají po jeho návštěvě pocit, že již všechno zajímavé v ČR viděli. „Takový host již znovu do Prahy nepřijede,“ tvrdí Gladiš. Naproti tomu Praha nabízí kvalitní ubytovací kapacity. V současnosti je zde pět tisíc hotelových pokojů mezinárodního standardu, což je zhruba stejně, kolik má V ídeň či Budapešť. Celkem je v Praze asi 80 000 lůžek všech kategorií, v celé republice pak podle údajů ministerstva pro místní rozvoj je to asi 526 000 lůžek. Ubytovacích kapacit je tedy v Praze dostatek. Hotelů v Praze ale stále přibývá a Mag Consulting předpokládá, že v následujících letech se počet lůžek zvýší o osm až deset tisíc. Průměrná obsazenost hotelů je letos v Praze o devět procent nižší než v roce 2001, kdy byly pražské hotely v průměru obsazeny z více než 60 procent. Podle analytiků je to přechodný jev. Ubytování v pražských hotelích je v současnosti asi o 30 procent levnější než v západoevropských metropolích. Řada hoteliérů proto podle Beránka, jak se vyjádřil pro ČTK, připravuje zdražení. Ceny hotelových pokojů by se v Praze měly dostat během čtyř až pěti let zhruba na 90 procent cen běžných v západoevropských metropolích. Po Praze zůstávají druhým největším lákadlem západočeské lázně, které plánují letošní sezonu na úrovni loňského roku. Bude je to stát ale značné úsilí. Hospodaření lázní ovlivňuje především recese v Německu. Poměrně stabilní návštěvu očekávají přes léto na českých hradech a zámcích, které každoročně navštíví zhruba šest milionů lidí. V posledních letech se tento počet výrazně nemění. Pouze vloni poklesla návštěvnost objektů zasažených povodní. Na Karlštějn, v jehož podhradí se rozlila Berounka, tak proti obvyklým 300 000 turistů přišlo o 40 000 návštěvníků méně.

Na sezonu připraveni

Většina atraktivních míst je po loňských povodních již v pořádku. Na letošní turistickou sezonu je dobře připraven například Český Krumlov, který ročně navštíví asi 1,5 milionů turistů. S Prahou a západočeskými lázněmi patří k největším lákadlům, kvůli nimž přijíždějí zahraniční turisté do České republiky. Loňské povodně napáchaly v Českém Krumlově škody za téměř 400 milionů korun, ale návštěvníci jihočeského historického města by již neměli téměř nic poznat. Na turisty jsou připraveny hotely, restaurace, muzea a galerie. Modernizován byl hotel Dvořák, hotely Růže a Old INN nabízejí rozšířené spektrum služeb. Novou restaurací Petr Vok se může pochlubit hotel Zlatý Anděl. Uskuteční se všechny tradiční kulturní akce. Skutečnost, že je Český Krumlov od roku 1992 zapsán do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO zvýšil o město zájem. Cestovní ruch v Českém Krumlově zajišťuje příjmy zhruba polovině práceschopných obyvatel a tady také vznikl první destinační management v České republice, který realizuje ucelenou koncepci řízení turistiky v regionu. Návštěvnost Krumlova ještě posiluje pravidelný autobusový spoj mezi jihočeským městem a rakouským Lincem.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít