Hostům dávám autogramy

07. února 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
07. února 2005, 00:00

PAVEL PLOC: Legendární skokan na lyžích Pavel Ploc se dal po skončení sportovní kariéry na podnikání. V Harrachově otevřel penzion s restaurací. Hosté se u něho ubytovávají i proto, aby se mohli osobně setkat se slavným sportovcem. V osmdesátých letech patřil Ploc ke světové špičce ve skocích na lyžích.

Nejlepší reklamu dělá penzionu moje jméno, říká legendární skokan. Foto: ČTK

PAVEL PLOC: Legendární skokan na lyžích Pavel Ploc se dal po skončení sportovní kariéry na podnikání. V Harrachově otevřel penzion s restaurací. Hosté se u něho ubytovávají i proto, aby se mohli osobně setkat se slavným sportovcem. V osmdesátých letech patřil Ploc ke světové špičce ve skocích na lyžích. „Když jsem končil kariéru, přemýšlel jsem, jak se zabezpečit i pro další život. Mám ženu a tři děti. Trénováním bych se neuživil,“ vysvětluje Ploc. Léta přitom čekal v Harrachově na přidělení pozemku. „Po revoluci mi ho město konečně přikleplo. Za to, že jsem dobře reprezentoval. Navíc šlo o perfektní místo. Je 150 metrů od lanovky, kousek od silnice.“ To rozhodlo. Ploc si řekl, že postaví penzion. KMOTREM BYL WEISFLOG Problémem ale byly peníze. „Neměl jsem nic. Za úspěchy ve skákání se za mých časů nic nedávalo, jenom věcné ceny. Takže jsem dostával jen plat od armády.“ Banky mu nechtěly dát úvěr. „V roce 1992 zrovna přestávaly na penziony půjčovat, protože jim všichni dlužili.“ Plocovi tehdy prý různí lidé nabídli, že si s ním postaví penzion na půl. „Já ale chtěl, aby byl jenom můj a manželčin. Nakonec nám přece jen poskytla hypotéku a úvěr celkem na 3,5 milionu Česká spořitelna. Ručíme pozemkem, samotným penzionem a ještě domkem mé matky.“ Stavba mohla díky půjčce začít. Penzion byl otevřen v roce 1996. Křtil ho tehdy i Plocův přítel a bývalý sportovní rival, německý skokan Jens Weisflog. V HOTÝLKU DĚLÁM DOMOVNÍKA Penzion se uchytil. Ploc vidí dva hlavní důvody. Jednak jeho dobrou polohu. Zároveň ale dělá penzionu skvělou reklamu i jméno majitele. „Spoustu hostů se chce se mnou vyfotit. Někteří zase poprosí o autogram. Musel jsem si kvůli podpisům namnožit staré fotografie z dob, kdy jsem ještě skákal,“ směje se Ploc. V podniku má tři kuchaře, číšníka a servírku. „Moje manželka řídí restauraci, vystudovala hotelovou školu. A já jsem takovým domovníkem. Odklízím sníh, maluji, dělám údržbu, jezdím autem pro potraviny.“ CHUDÍ NĚMCI ŠETŘÍ NA JÍDLE Češi jsou mezi hosty v menšině. „Občas jezdí Francouzi, Nizozemci, v poslední době čím dál víc Poláků. Nejvíc je tu ale Němců z bývalé NDR. V euforii na začátku devadesátých let vyrazili do Rakouska, ale brzo vystřízlivěli. Je to pro ně moc drahé. Tak se vrátili do Krkonoš,“ říká Ploc. Němci podle něj nejsou nejlepší hosté. „Hodně šetří. Poznají se už podle toho, co si dají k jídlu. Obvykle to je řízek a hranolky. Němci nikdy neexperimentují.“ Mezi českými a zahraničními turisty je podle Ploce rozdíl v tom, že našincům jde především o sport. „Češi si chtějí hlavně zalyžovat. A v tom jim dneska Alpy vyhovují lépe. Proto tam jezdí. Naopak třeba Holanďané si chtějí užít dovolenou se vším všudy. Dobré jídlo, pohodlné ubytování. A to je pro ně u nás levnější,“ vysvětluje Ploc. HARRACHOV PRASKÁ VE ŠVECH

Harrachov je podle Ploce v současnosti již na hranici svých možností. „Ubytovací kapacita dosáhla už 15 tisíc lůžek. Na sjezdovkách je to v zimě jak na Václaváku. S manželkou téměř nechodíme lyžovat, jedině po 20. březnu, kdy se to tu trochu vylidní.“

Také z pohledu podnikání je už Harrachov rozebraný. „Je tu obchůdek a hospoda na každém rohu. Nikdo díky tomu nežene ceny do nějakých astronomických výšek, protože ví, že ti vedle by byli levnější.“ Atraktivita letoviska se promítla i do cen pozemků. „Jsou tu ceny jako v Praze. Metr parcely stojí tak tři až čtyři tisíce korun. Centrum města je navíc už téměř úplně zaplněné,“ tvrdí Ploc.

SKOK ROVNOU DO PODNIKÁNÍ

V Harrachově není Ploc jediným vysloužilým sportovcem, který začal podnikat. „Svůj podnik tu má také můj bratr, který dřív dělal severskou kombinaci. Uchytil se tu také bývalý běžec Václav Korunka , ten ale zatím vlastní jen parcelu.“

Samotný Ploc je spokojený. Pouze letní sezona mu dělá trochu starosti. „Žijeme hlavně z toho, co vyděláme v zimě. Přes léto stačíme sotva poplatit náklady, mzdy zaměstnancům a splátky bance.“ Ty budou Plocovi platit ještě několik let.

Celkově si ale slavný sportovec nestěžuje. V Harrachově si prý nestěžuje nikdo. Turisté stále přijíždějí, obchody se hýbou. A Ploce podnikání baví, vrhnul se do něj s nadšením. Na dlouhé skoky do neznáma je ze své sportovní kariéry zvyklý.

PAVEL PLOC

Výčet úspěchů dnes čtyřicetiletého skokana je dlouhý. V kariéře vyhrál deset závodů světového poháru. V roce 1983 získal na domácí půdě v Harrachově stříbrnou medaili v mistrovství světa v letech na lyžích. V následujících letech vybojoval ve stejné soutěži ještě třikrát bronz. Také na olympiádě v Sarajevu v roce 1984 skončil Ploc třetí. Vrchol jeho sportovní kariéry přišel na olympijských hrách v Calgary (1988), kde vybojoval stříbro. Aktivní sportovní kariéru skončil v roce 1992, pak ještě dva roky trénoval mladší skokany. Manželku Radku si vzal v roce 1988. Mají tři děti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít