Hospodářské vztahy jdou proti proudu

30. května 2012, 11:38 - Radomír Šimek
30. května 2012, 11:38

Česká republika byla německými investory zvolena jako nejatraktivnější lokalita pro podnikání ve střední a východní Evropě

V letošním konjunkturálním průzkumu, který Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK) každoročně provádí mezi svými členy a dalšími německými investory, si Česká republika opět vede dobře. Dotázané podniky ji zvolily jako nejatraktivnější lokalitu pro podnikání ve střední a východní Evropě. Vítězně vyšla dokonce i ze srovnání s tak tvrdou konkurencí, jako je Čína. Více než 85 procent německých firem by v letošním roce zopakovalo své rozhodnutí zde investovat. Zároveň se však z úst 150 především německých firem ozývá kritika českého vzdělávacího systému a fungování státní správy. Jak už vyplynulo z našeho předchozího průzkumu na toto téma z podzimu 2011, postrádají firmy u absolventů všech úrovní vzdělávání především praktické zkušenosti, jazykové znalosti a samostatnost. Stále větším problémem se stává také nedostatek odborných pracovníků, především v technických a řemeslných profesích. Němečtí investoři nám v průzkumech i osobních rozhovorech potvrzují, že kvalifikovaní, výkonní a v porovnání s mnoha zeměmi stále ještě finančně dostupní zaměstnanci jsou pro ně jedním z důvodů, proč v Česku podnikají. V posledních letech ale vlivem demografických změn a nedostatečné podpory technických oborů ze strany státu vhodných zaměstnanců ubývá. To snižuje konkurenceschopnost země a hrozí tím, že firmy začnou odcházet do vhodnějších investičních lokalit.

Téma roku 2012

Tomu bychom rádi zabránili. Proto se v rámci našeho tématu roku 2012 Společně za odbornou pracovní sílu a inovaci snažíme politické činitele i českou veřejnost na tyto problémy upozorňovat a hledat možná řešení. Tím by podle nás mohla být inspirace duálním systémem v Německu, kde se firmy aktivně zapojují do vzdělávání jak v učňovském a středním školství, tak i v oblasti vysokoškolského vzdělávání. Většina učňovských a středoškolských oborů u našich sousedů se z poloviny dělí na teoretickou výuku a placenou praxi v podnicích, což nejen sbližuje teorii s praxí a napomáhá k vzájemnému poznání se obou subjektů, ale také zatraktivňuje učňovské obory. Takovýto model v zemích střední a východní Evropy zatím chybí, některé z nich se však na rozdíl od České republiky snaží na nedostatky ve vzdělávání reagovat. Proto chce nyní například maďarská vláda systém inspirovaný německým duálním vzděláváním zavést.

Nebezpečí korupce

V průzkumu firmy vyjádřily také svou nespokojenost se stavem potírání korupce a nedostatečně transparentním zadáváním veřejných zakázek v Česku, za něž jí udělily ze všech hodnocených kritérií nejhorší známky. Příliš spokojeny nebyly ani s efektivitou státní správy, právním prostředím a politickou stabilitou. I přes kritiku však Česká republika v porovnání s ostatními postkomunistickými zeměmi, které se potýkají s podobnými problémy, prozatím obstála. Například Slovensko, které od zavedení eura Českou republiku dvakrát za sebou porazilo v žebříčku nejatraktivnějších lokalit ve střední a východní Evropě, se následkem korupčních afér a pádu vlády v hodnocení německých investorů propadlo o několik příček. Pokud jde o hodnocení hospodářské situace a vyhlídky do budoucna, německé firmy už nejsou tak optimistické jako loni. Současnou situaci hodnotí více než polovina z nich jako špatnou a žádné velké zlepšení neočekávají ani v průběhu roku 2012. Pozitivní zjištění však je, že podniky hodnotí svou vlastní ekonomickou situaci mnohem lépe než celkový stav české ekonomiky: více než třetina ji označuje jako dobrou a více než polovina jako uspokojivou. Většina očekává, že se na tom nic nezmění ani v příštím roce a téměř 30 procent firem dokonce doufá ve zlepšení své vlastní ekonomické situace. To je nejen pro česko-německé hospodářské vztahy, ale vzhledem k vysokému objemu německých investic i pro celou českou ekonomiku pozitivní zpráva a je třeba vynaložit veškeré možné úsilí na to, abychom tento pozitivní trend udrželi.

Co je ČNOPK

- Byla založena v roce 1993. - Je součástí celosvětové sítě německých zahraničních hospodářských komor. - má téměř 600 členů, k nimž patří i největší němečtí investoři a mnohé významné české firmy, je největší bilaterální obchodní komorou v ČR. - Pečuje o navazování a prohlubování kontaktů mezi podniky z ČR a Německa a zastupuje zájmy svých členů při jednáních s politickými a státními institucemi.
- Prostřednictvím své dceřiné společnosti AHK Services, s. r. o., poskytuje poradenství pro investory při vstupu na český a německý trh, nabízí vzdělávací semináře a další služby.
- Hlavní sídlo má v Praze, pobočky v Plzni a Ostravě.
- info@dtihk.cz, www.dtihk.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Volby.cz byly pod „hackerským“ útokem, tvrdí Český statistický úřad
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít