Hospodářská komora

24. listopadu 2008, 00:00 - Přemysl Houžvička
24. listopadu 2008, 00:00

Problémy s úvěry má třetina firem

Současnou světovou finanční krizi začínají pociťovat již i některé tuzemské firmy tím, že mají větší problém získat úvěr od banky. S tímto problémem se v poslední době setkala třetina tuzemských firem, které si chtěly na financování svého provozu od banky půjčit statisíce nebo miliony korun. Dva ze tří podniků se pak domnívají, že by do současné situace na finančním trhu měl vstoupit stát, nikoliv však jako aktivní hráč, ale jako garant stability při možných prudkých výkyvech situace na trhu. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu Hospodářské komory České republiky pro Hospodářské noviny, kterého se zúčastnilo 612 firem a podnikatelů.

Ačkoliv podniků, které se musí potýkat s většími problémy při žádosti o úvěr je zatím „pouze“ třetina, firmy už jistá zpřísnění pocítily. Zatímco 195 firem z 612 (31,9 procenta) žádné zpřísnění vůbec nepocítilo, tak naopak pětinu firem (120) nutí politika bank k výraznému přehodnocení jejich záměrů. Polovina oslovených podniků uvedla, že se situace projevuje v jejich výrobních a provozních plánech. Přes 22 procent podniků uvedlo, že muselo přehodnotit své investiční plány, dalších 13,7 procenta (84) pak musí upustit od dříve plánovaných výrobních či obchodních aktivit.

Co se týče výhledu do budoucna, tak mezi podniky jsou znát už větší obavy, 47 procent podniků očekává, že se situace na finančním trhu ještě zpřísní, opak očekává pouze 13,2 procenta firem. „Je pochopitelné, že banky jsou nyní obezřetnější při půjčování peněz. Důležité však je, aby se tato obezřetnost nepřeměnila v silnou restrikci a přiškrcení finančních kohoutků směrem k podnikům. Takový přístup by celé situaci neprospěl, naopak ještě by ji zhoršil a způsobil existenční problémy mnoha podnikům, které používají úvěry na financování svého provozu,“ uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Přes 60 procent podniků se domnívá, že by v celé situaci měl být v určité míře zainteresován i stát. Sice ne v roli aktivního hráče, ale garanta stability při možných prudkých výkyvech. „Role státu by se měla omezit na dozor a garantování určitých podmínek, které působí především psychologicky. Jedním z takových instrumentů je třeba garance vkladů střadatelů do výše 50 tisíc eur. Do této sumy se vejde drtivá většina malých střadatelů, ale i drobných a středních podnikatelů, kteří se nemusí strachovat o své peníze a mohou normálně provozovat svoji činnost,“ připomněl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít