HORKÉ LÉTO SVOBODY A SNOPKOVÉ - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

HORKÉ LÉTO SVOBODY A SNOPKOVÉ

, Pavel Matocha,
HORKÉ LÉTO SVOBODY A SNOPKOVÉ
Zdroj: Euro.cz

Vyšetřovatel Kutílek hodlá uzavřít spis do konce června

Vyšetřování působení Iva Svobody a Barbory Snopkové v mělnickém podniku Liberta by mělo být ukončeno do prázdnin. „Po dohodě se státním zástupcem předám vyšetřovací spis do konce tohoto pololetí. Tedy nejpozději posledního června, řekl týdeníku EURO vyšetřovatel případu Václav Kutílek. O prázdninách bude státní zástupce rozhodovat, zda Svoboda se Snopkovou budou obžalováni a případ se dostane před soud.

Zvýhodnění Komerční banky.
Minulý měsíc vyšetřovatel rozšířil obvinění Svobody a Snopkové o trestný čin zvýhodňování věřitele, konkrétně zvýhodňování Komerční banky a jejich rodinné společnosti Zora Euro. Vyšetřovatel říká, že se trestného činu dopustili tím, že v prosinci 1997 jako členové představenstva Liberty prodali část jejích nemovitostí Jaroslavu Čadkovi za dvacet milionů korun. Z nich čtrnáct milionů zaplatili Komerční bance jako splátku dluhu a jeden milion šel na účty Zory Euro jako úhrada části pohledávek. Transakce se uskutečnila po dohodě s Komerční bankou, která slíbila, že za to stáhne návrh na konkurs mělnického podniku. V té době byla Liberta v úpadku a nebyla schopna plnit své závazky.
Konkurs na společnost Liberta byl Krajským obchodním soudem v Praze nakonec stejně prohlášen. A to již čtrnáct dnů po zmíněné operaci, kterou – jak tvrdí
vyšetřovatel – obvinění způsobili škodu ve výši patnácti milionů korun.
„Velmi nás tento krok vyšetřovatele překvapil, neboť informace o zmíněném prodeji a převodech má policie téměř od počátku vyšetřování, řekl týdeníku EURO advokát obviněných Miroslav Jansta. Domnívá se, že o zvýhodňování věřitele nemůže jít proto, že na prodávanou nemovitost měla Komerční banka zástavní právo. Jansta soudí, že i v rámci konkursu by tedy šlo o oddělené vypořádání a peníze za předmětnou nemovitost by inkasovala právě Komerční banka.
„Je pravda, že informace, na základě kterých bylo rozšířeno obvinění, jsme znali již delší dobu, ale rozhodně ne od úplného počátku vyšetřování. Ke sdělení obvinění jsem v dubnu přistoupil na základě pokynu státního zastupitelství. O zvýhodňování věřitele lze mluvit i v případě Komerční banky, neboť konkurs v té době ještě prohlášen nebyl a zástavní právo nebylo realizováno, uvedl k námitkám advokátů vyšetřovatel Václav Kutílek.

Všechna ministrova obvinění.
Bývalý ministr financí a šéf kasy ČSSD Ivo Svoboda a jeho pravá ruka Barbora Snopková jsou od roku 1998 vyšetřováni pro podezření z dotunelování mělnického výrobce dětských kočárků, podniku Liberta. V létě 1999 jim bylo sděleno obvinění z trestného činu poškozování věřitele, na jehož základě musel Svoboda opustit křeslo ministra financí. V listopadu 1999 bylo obvinění rozšířeno o zpronevěru a Svoboda i Snopková skončili na pár měsíců ve vyšetřovací vazbě. Nyní přibylo ještě obvinění ze zvýhodňování věřitele.
Barbora Snopková je navíc – jako bývalá likvidátorka Liberty – obviněna z trestného činu porušení povinnosti v řízení o konkursu. Jako likvidátorka totiž nepředala všechny dokumenty o hospodaření Liberty a tvrdila, že se ztratily. Policie je však objevila na půdě u bývalé sekretářky Iva Svobody, která vypověděla, že právě Snopková si je u ní uložila.

Vyšetřování se vleče.
Advokáti se v červenci 1999 pokusili zastavit trestní stíhání podáním k Ústavnímu soudu, kde se domáhali, aby obvinění bylo zrušeno jako nezákonné. V odůvodnění tvrdili, že vyšetřovatel neprokázal Snopkové a Svobodovi úmysl věřitele poškodit. S tímto podáním ale u Ústavního soudu neuspěli.
Případ zkrachované akciové společnosti Liberta Mělník otevřela její bývalá zaměstnankyně, která policii upozornila na tunelování podniku. Advokáti obviněných poukazují na to, že vyšetřovaní se vleče již příliš dlouhou dobu – tři roky. „Zatím jen vyčkáváme, s čím vyšetřovatel se státním zástupcem přijdou. Pokud se ale případ potáhne ještě další rok, aniž by došlo k obžalobě, bude to zralé na podání stížnosti, řekl advokát Miroslav Jansta.