Hořké koaliční plody

28. října 2010, 18:13 - Naděžda Kubalíková
28. října 2010, 18:13

S velkými koalicemi na radnicích nesouhlasí 49,6 procenta respondentů.

Myslíte si, že pro obce bude přínosem, když je povedou velké koalice?

  • Ano 29,7 %
  • Ne 49,6 %
  • Nevím 20,7 %

Volič zase ostrouhal. To bylo slibů, s kým vším se nebudou jednotlivé strany spojovat. Opak je pravdou. Praha, Brno, Ostrava, Plzeň či Jihlava patří k mnoha městům, v nichž se po komunálních volbách rozběhla jednání o velké koalici. Přestože voliči dali zřetelně najevo, že lidé s pošramocenou pověstí už na magistrátech a radnicích nemají co dělat, místní sdružení ODS a ČSSD jejich jasný signál ignorují.
Také téměř polovina respondentů manažerského barometru se tímto jednáním dvou největších stran cítí podvedena a vznik velkých koalic odsuzuje. První odpověď je charakteristická – její autor se obává, že v rámci ustanovení velké koalice se na politickém rozhodování vůbec nemusí spolupodílet strana nebo kandidát s největším počtem získaných hlasů. Ostřejší vyjádření volil následující dotazovaný: „Velké koalice jsou nebezpečné tím, že se mohou vzájemně prospěšným krytím stát koalicí zkorumpovaných politiků všech barev cílenou proti korupcí okrádaným občanům.“ Tento manažer se navíc obává o demokracii a její základy v české společnosti. „Pro voliče může být vytvoření takové koalice velmi demoralizující, občanova víra ve smysl voleb a demokracii může být otřesena. Taková situace vždy nahrává přinejmenším následné volební neúčasti, spíše ale extrémní pravici nebo levici,“ upozorňuje.
Na toto nebezpečí poukazuje i další z oslovených: „Obecně platí, že velké koalice by měly být uzavírány pouze za mimořádných situací, kdy existuje silný společný zájem na řešení určitého závažného problému. Za jiných okolností deformuje politickou soutěž a vede u voličů ke ztrátě víry ve smysl voleb a fungování zastupitelské demokracie. Typickým příkladem byla velká koalice ODS a ČSSD na pražském magistrátě, jejíž hořké plody sklízejí občané Prahy dodnes.“
Právě dění v hlavním městě vyvolalo nejvíce nesouhlasných odpovědí. „Situace v každé obci může být odlišná a na tuto otázku nelze odpovědět paušálně, ale jako obyvatel Prahy musím říci jednoznačně ne! Velká koalice v Praze znamená zakonzervování dnešní situace propojení úzké skupiny politiků, podnikatelů a šedých eminencí, jejichž hlavním zájmem je kontrolovat toky peněz a pouštět rozpočtu žilou,“ vyjádřil převládající mínění další respondent.
Zajímavé je, jak na problém všudypřítomné korupce jednotliví manažeři nahlížejí. Pro někoho je velká koalice z tohoto úhlu pohledu nebezpečná, pro jiného naopak možnost uplácení eliminuje. „Ne, protože všechny strany mají jako první bod svých programů boj proti korupci a když obce povedou velké koalice, znamená to, že ruka ruku myje,“ říká zastánce první varianty. „Ano. Velké koalice rozhodně skýtají menší prostor pro korupci než vedení pouze jedné strany, v podstatě každý hlídá každého,“ oponuje druhý.
Na velkých koalicích na radnicích českých a moravských měst nevidí nic špatného téměř třicet procent účastníků Manažerského barometru. Především z toho důvodu, že na obecní úrovni nejde o celostátní, nýbrž místní témata a záleží více na konkrétních lidech než na stranických proklamacích. „Může to být přínosem, pokud koaličníci budou lidé, kterým půjde především o blaho obce a nejen o vlastní prospěch. Důležitá je transparentnost počínání vedení obce a kontrola tohoto počínání ze strany konstruktivní opozice,“ je přesvědčen jeden z hlasujících pro ano. „Přes veškeré výhrady, které mám k oběma velkým politickým stranám ODS i ČSSD, si myslím, že jejich velká koalice na úrovni obcí je ku prospěchu jejich rozvoji, vždyť i jejich volební programy v komunální politice se zpravidla až z 80 procent shodují. Obě strany jsou navíc ,vyzkoušené‘, chovají se standardně a předvídatelně,“ přidává svůj hlas jiný.
Právě dlouholeté zkušenosti velkých stran považuje i další manažer za výhodu. „Jsou to dvě etablované strany, které se vzájemně dobře znají a vědí tedy, co od sebe mohou očekávat a co obce potřebují. Jakákoliv kombinace ,známé‘ strany se stranou ,novou‘ by se mohla rychle stát velkým dobrodružstvím až hazardem.“
Celá pětina respondentů nemá na problém jasný názor. Většina z nerozhodných poukazuje na to, že situace se obec od obce liší. Jedna odpověď za všechny: „Jak kde. Velká koalice někdy může být přínosem. To ovšem platí pouze v případech, kdy existuje dostatečně silná další opozice ze strany ostatních politických stran a nezávislých.“

Odpovídalo 121 manažerů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít