Horká témata: ministři a rozpočet

21. srpna 2006, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
21. srpna 2006, 00:00

SESTAVOVÁNÍ NOVÉ VLÁDY Česko má dva premiéry a jednu vládu. ODS věří, že tato situace nebude trvat dlouho. Ale ať bude vládnout kdokoliv, musí se vyrovnat se schodkem státních financí. Tento týden se mají setkat šéfové ODS a ČSSD k jednání o personálním složení nové vlády.

SESTAVOVÁNÍ NOVÉ VLÁDY Česko má dva premiéry a jednu vládu. ODS věří, že tato situace nebude trvat dlouho. Ale ať bude vládnout kdokoliv, musí se vyrovnat se schodkem státních financí. Tento týden se mají setkat šéfové ODS a ČSSD k jednání o personálním složení nové vlády. Zemi zatím podle pověření prezidenta spravuje dosavadní kabinet pod vedením Jiřího Paroubka. Česko má tak dva premiéry. Miroslav Topolánek si prozatímně zřídil své sídlo v pražském Hrzánském paláci jen s několika spolupracovníky. Jmenování nových ministrů, s nimiž bude souhlasit sociální demokracie, je ale pouhým prvním krokem k vyjednávání o toleranci menšinové vládě. Od chvíle, kdy prezident novou vládu skutečně jmenuje, jí musí do 30 dnů vyslovit důvěru Poslanecká sněmovna. Získat většinu nebude pro ODS jednoduché, zejména pokud bude chtít dodržet své předvolební sliby. Sociální demokraté totiž nechtějí ani slyšet o jednotné dani, školném, spoluúčasti pacientů nebo revizi zákoníku práce. V poslední době se rozepře týkají i možného umístění americké raketové základny na území republiky. VŠE SE TOČÍ KOLEM PENĚZ

Až na výjimky se všechny požadavky týkají voličů a peněz. Jedenáct týdnů protahovaná vládní nejistota má ale i druhou tvář. Odstupující kabinet předkládá rozpočet na příští rok, podle kterého se má řídit už vláda nová. Po smršti sociálních slibů, které schválili poslanci před volbami, musel ministr financí Bohuslav Sobotka hledat na poslední chvíli všechny možné nápady, jak ušetřit. Jen tak se totiž alespoň přiblížíme maastrichtskému kritériu o „rozumném“ zadlužení. I když je největším problémem růst sociálních dávek, žádná ze stran nenavrhuje jejich snížení. NEJDŘÍVE ŠKATULATA Řada opatření na úspory připomíná známou hru na škatulata. Ze státního rozpočtu byla třeba škrtnuta dvacetimiliardová dotace pro Státní fond dopravní infrastruktury. Ten má ovšem stejnou částku údajně dostat ze zbývajících peněz po privatizaci, takže výstavbu dálnic snad nezpomalí.

Podobný účetní trik ušetří 15 miliard, které vláda měla zaplatit jako garanci České národní bance za sanaci bankovního sektoru v minulých letech - uhradí ji totiž už letos. Kritici navíc upozorňují, že už původní předpoklad růstu výběru daní je nadhodnocený.

STÁT ZAÚVĚRUJÍ FIRMY

O devět miliard hodlá Sobotka připravit firmy trikem s nemocenskou. Původní změna celého systému by totiž měla platit jen na půl. Firmy budou vyplácet prvních 14 dní nemoci svým pracovníkům náhradu mzdy, ale odvody na sociální pojištění se jim nesníží. Vyplacenou částku jim sice stát zpětně proplatí, ale náklady zůstanou na podnicích. Včetně kontrol nemocných. „Je to naprosto nesmyslný plán. Veškerou administrativu při vyřizování nemocenské přehodí na firmy, ale výhody v podobě nižších odvodů jim vezmou,“ reagoval prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. „Firmy tak vlastně poskytují bezúročnou půjčku České správě sociálního zabezpečení a budou si muset zvlášť vyčlenit prostředky na výplatu nemocenské,“ upozorňuje analytik Atlantik FT Petr Sklenář. Zejména malé firmy tím mohou být dost poškozeny. Dalších deset miliard stát získá zvýšením spotřební daně u cigaret, na což stejně tlačí Evropská unie a k čemuž má dojít od počátku příštího roku. SPORNÉ BODY MEZI ODS A ČSSD * osoby navržených ministrů * snaha o jednotnou daň * umístění raketové základny USA v Česku**

  • zavedení školného
  • spoluúčast pacientů
  • revize zákoníku práce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít