Horák vyhlásil válku ministrovi

22. června 2012, 13:11 - ing. Marcela Alföldi Šperkerová
22. června 2012, 13:11

Jednání správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) mělo minulý týden ještě větší spád než obvykle. Ředitel pojišťovny Pavel Horák se pustil do ostrého křížku s ministerstvem zdravotnictví. Zastavení projektu IZIP ještě před vyhodnocením pilotních projektů označil za chybu a nepřímo pohrozil arbitráží kvůli vypovězení smluv. Horák předal radním stanovisko právníka Thomase Ladnera, který zastupuje švýcarského akcionáře společnosti IZIP (VZP v ní drží 51 procent akcií). Ladner považuje zastavení projektu za nezákonné a varuje před dalšími právními kroky. Ředitel IZIP Jiří Pašek současně vyzval ministerstvo zdravotnictví, aby za vypovězení smluv na provozování systému elektronických zdravotních knížek zaplatilo 27,5 milionu korun. Jde prý o zmařenou investici, kterou firma vložila do mezinárodního projektu epSOS. Ministerstvo nic hradit nehodlá.
Podle zdrojů ze správní rady není hrozba mezinárodní arbitráže tak akutní, jak by se mohlo zdát. V dodatcích ke třem smlouvám na projekt elektronických zdravotních knížek je prý totiž uvedeno, že od 30. června je může VZP kdykoliv vypovědět s půlroční výpovědní lhůtou. Během jednání správní rady vypluly na povrch i další nepříjemné skutečnosti. Existuje totiž ještě čtvrtá smlouva na provozování portálu VZP, k níž bývalá správní rada těsně před svým rozpuštěním před posledními poslaneckými volbami odsouhlasila dodatek o prodloužení na dalších pět let. IZIP si za provoz portálu inkasuje šest milionů měsíčně. Jestliže ale budou smlouvy koncem června vypovězeny, padne i dohoda o portálu. VZP k němu sice vlastní zdrojové kódy, chybí jí však práva na rozvoj. Bude se tedy muset se společností IZIP dohodnout, nebo urychleně vyhlásit výběrové řízení, aby 1. ledna příštího roku klienti nenašli portál nefunkční.
Ministr Leoš Heger vyslal minulou středu do pojišťovny šťáru. Kontrolovat se mají především výše uvedené smlouvy a dodatky k nim. Za jejich znění je zodpovědný právě ředitel Pavel Horák. Pokud se zjistí nesrovnalosti, bude mu hrozit odvolání. To by ale musela schválit většina správní rady, jíž ministerstvo zatím nedisponuje – i když Hegerovi se na posledním jednání kabinetu podařilo odvolat tři její členy nominované za stát, kteří nebyli při předchozích hlasováních vždy loajální. Radní otázku odvolání Horáka a také šéfa rady Marka Šnajdra (ODS) již několikrát v tomto volebním období nastolili. Nikdy se ovšem nedokázali dohodnout. Novým ředitelem by se mohl stát náměstek ministra Petr Nosek. O výměně na postu předsedy správní rady se prozatím nediskutuje. Neschvaluje ji prý ani premiér Petr Nečas, protože potřebuje Šnajdrovu podporu ve sněmovně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Vodafone reaguje na konkurenci. Za 599 Kč nabídne neomezený LTE internet na doma
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít