Honička za videohrami

18. dubna 2008, 16:55 - Matt Vella
18. dubna 2008, 16:55

Electronic Arts, jež se snaží o nepřátelské převzetí...

Celý podtitul:
Electronic Arts, jež se snaží o nepřátelské převzetí tvůrce hry Grand Theft Auto, přišla s následujícím ultimátem: chtěla slyšet „ano“ do 18. dubna

Snobské newyorské ústředí Rockstar Games žije nepřetržitým ruchem. Před několika málo týdny vedení firmy ohlásilo nejvíce očekávanou videohru Grand Theft Auto IV a zaměstnanci se snaží udělat poslední dokončovací úpravy. „Vyžaduje to mnoho práce, udělat špatnou hru,“ říká Dan Houser, spoluzakladatel Rockstar, když loví v misce se želé fazolkami, „a ještě trochu navíc udělat hru skvělou.“ Houser má dobrý důvod dělat rozdíly. Nové Grand Theft Auto (GTA) bude debutovat 29. dubna a jsou s ním spojena vysoká očekávání. Analytikové her předpovídají, že čtvrtá verze hry „jdi-kamkoli“ a „páchej-jakýkoliv-zločin“ se stane největším prodejním trhákem roku. Do konce fiskálního roku společnosti v říjnu se očekávají tržby v hodnotě až 450 milionů USD. Předcházející verze hry GTA byly obrovskými hity, prodalo se jich 32 milionů kusů, což jen v USA vyneslo 1,24 miliardy dolarů, uvádí společnost pro výzkum trhu NPD Group.
Ale v sázce je více než peníze. Hra vycházející u mateřské společnosti Rockstaru, Take-Two Interactive, je „v obklíčení“. Minulý měsíc gigant mezi vydavateli her - Electronic Arts (EA) - učinil nepřátelskou nabídku na převzetí Take-Two a nabídl dvě miliardy dolarů. Výkonný ředitel Take-Two Strauss Zelnick nabídku odmítl a nazval ji „nevhodnou, nešťastnou a oportunistickou“. Take-Two chce odložit jakákoliv vyjednávání až do doby po debutu GTA, až silné prodeje hry budou nutit EA zvýšit nabídku. Ale Electronic Arts nechtějí čekat. Společnost chce udeřit na dohodu před spuštěním hry také proto, aby si mohla přivlastnit část výnosů z GTA. Společnost EA též chce zastavit Take-Two v jeho snaze přesunout zisky ze hry zpět do titulů, které konkurují jejich vlastní produkci. Bitva může nastat v příštích týdnech. Electronic Arts určily držitelům akcií Take-Two konečný termín na 18.dubna, kdy se mají o nabídce rozhodnout. „Nebudeme-li moci uzavřít smlouvu včas, abychom mohli obchodovat tituly v létě 2008, hodnota se pro EA sníží,“ říká Owen Mahoney, senior viceprezident pro rozvoj společnosti Electronic Arts.
Drama ve správní radě se příliš netýká poslední hry GTA. Příběh je o východoevropských imigrantech, kteří se honí za gangsterskou slávou v drsném New Yorku ještě před érou starosty Giulianiho. Město ve hře je ponuré, detailní a realistické. V Midtownu plní chodníky nabručení příznivci módy a digitální Times Square pulzuje satirickými billboardy. Jeden s reklamou na „Sprunk“ má limetkově zelenou barvu Spritu. On-line sociální síť s přezdívkou Rockstar Social Club vás zatáhne do hry, kde lze vytvářet stále aktualizovanou mapu hráčů GTA s virtuálně vysokým počtem zločinů a poklesků. Hráči si také budou moci stahovat písničky, které zazní z rádia ve hře, a to s pomocí Amazon.com ze skutečného světa.
V hlavním štábu Rockstaru se rozjíždí adrenalin zvedající akce, která přitahuje miliony hráčů k zářivému displeji. V příjemné předváděcí místnosti se zdmi ve švestkově modré barvě vybavené koženými pohovkami na obrovské ploché TV obrazovce skupina policejních aut zuřivě pronásleduje Nika, hlavního hrdinu GTA. Když Niko vykopne okénko svého auta, pokropí vozidlo za ním kulkami. Pestrobarevné ohňostroje zaplavují obrazovku a exploze práskají z reproduktorů. Dan Houser vyskočí na pohovku a věří, že jeho společnost bude s to uspokojit fanoušky. „Pro Rockstar je tento druh 'nepokoje' jednou z věcí, která se nikdy nezmění,“ říká.

Foto
Niko, hlavní hrdina hry Grand Theft Auto, je připraven k nové jízdě

Tabulka
PŘEDPOKLÁDANÉ HITY NA ROK 2008
Předpověď prodejů video her

NÁZEV VYDAVATEL PRODANÉ KUSY (v milionech) Grand Theft Auto IV Take-Two 13
Wii Fit Nintendo 10
Super Smash Bros. Nintendo 9
Wii Play Nintendo 8,8
Mario Kart Nintendo 8

Pramen: Hudson Square Research

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Marjánka Růžičková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít