Kellner odkládá vstup Home Creditu na burzu v Hongkongu. Kvůli náladě na trhu i v ulicích - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kellner odkládá vstup Home Creditu na burzu v Hongkongu. Kvůli náladě na trhu i v ulicích

,
Kellner odkládá vstup Home Creditu na burzu v Hongkongu. Kvůli náladě na trhu i v ulicích
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Česká miliardářská jednička Petr Kellner pravděpodobně odloží primární úpis akcií na burze v Hongkongu na příští rok. Důvodem je příliš vysoká valuace, která se nelíbí investorům, a také špatný tržní sentiment kvůli masivním protestům v ulicích města.

Splátková společnost Home Credit, kterou ovládá Petr Kellner, se kloní k tomu, že posune plánovaný primární úpis akcií (IPO) na akciové burze v Hongkongu na příští rok. Uvedla to agentura Bloomberg.

Home Credit začal sondovat poptávku po svých akciích v září a cílil na tržní kapitalizaci až 10 miliard eur. Někteří investoři však podle agentury po prohlídce firmy hodnotu vidí spíše v rozmezí 5-7,5 miliardy eur. Mluvčí skupiny Home Credit Milan Tománek na dotaz webu Euro.cz odpověděl, že z procedurálních důvodů nemůže věc komentovat.

Pokračující protesty v ulicích Hongkongu poškozují tržní sentiment a odstrašily některé čínské investory. Manažeři fondů se obávají také zpomalování růstu Home Creditu na některých trzích včetně Číny, Indie a Ruska. Na základě těchto okolností prý vedení Home Creditu uvažuje o posečkání na příští rok, kdy by mohla znovu dosáhnout svých valuačních cílů.

Své primární nabídky akcií neposouvá pouze česká (respektive nizozemská) splátková společnost Home Credit, ale například i splátková firma Latitude Financial Group či JS Global Lifestyle.

Home Credit patří do Kellnerovy investiční skupiny PPF Group, která za první pololetí letošního rok ohlásila meziroční nárůst čistého zisku o 160 procent na 14,6 miliardy korun (573 milionů eur). Ve stejném období loni firma vydělala 5,6 miliardy korun (220 milionů eur). Celková aktiva skupiny se letos zvýšila o pět procent na 1,2 bilionu korun (47,3 miliardy eur).

Přečtěte si:

Prodělečná zebra: poskytovatel půjček Zonky zůstává hluboko v červených číslech

 Zebra, ilustrační foto

Dále čtěte:

Home Credit může na hongkongskou burzu. Dostal souhlas od regulátora

Pivovarský moloch AB InBev jde na burzu v Hongkongu. Potřebuje peníze na splácení dluhů

Černá listina se plní. Čínský velký bratr už rozhoduje, kdo smí do vlaku

Made in USA. Hongkongská policie rozhání protesty americkým slzným plynem

Ohodnoťte tento článek
Diskuze