Hongkong, Singapur a Ósaka se staly nejdražšími městy světa. Příští žebříček může ovlivnit koronavirus - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Hongkong, Singapur a Ósaka se staly nejdražšími městy světa. Příští žebříček může ovlivnit koronavirus

,
Hongkong, Singapur a Ósaka se staly nejdražšími městy světa. Příští žebříček může ovlivnit koronavirus
Zdroj: chenisyuan, Wikimedia Commons

Dopady šířícího se koronaviru na globální hospodářství budou zcela jista negativní. Tedy alespoň pokud je na danou problematiku nahlíženo z makroekonomického úhlu pohledu. Z hlediska běžných občanů, respektive obyvatel těch nejdražších měst světa, by nicméně mohl mít i některé pozitivní aspekty, například v podobě zlevněných cen nájmů a služeb. S odkazem na odborníky z organizace Economist Inteligence Unit (EIU) to uvádí zpravodajský server BBC.

Je to právě EIU, která prestižní žebříček každoročně zveřejňuje, a to na základě takzvaného WCOL indexu – ukazatele, jenž porovnává náklady na bydlení mezi jednotlivými městy. Jeho nejnovější verze byla publikována právě dnes. Ovšem data, která zajistila první příčku shodně hned triu měst, a sice Hongkongu, Singapuru a Ósace, byla sesbírána loni v listopadu. Tedy v době, kdy svět o nebezpečném koronaviru ještě vůbec nevěděl, ekonomiky jednotlivých zemí se nacházely více či méně v relativně dobrém stavu a turisté byli stálým obyvatelům těchto a podobných metropolí kolikrát spíše na obtíž.

Právě cestovní ruch je, respektive byl, jedním z klíčových faktorů, jež se zasloužily o to, že výše zmíněná města se v tomto žebříčku umístila na jeho samotném čele. Vzhledem k jeho současnému úpadku by však ten příští mohl vypadat o poznání jinak.


Komentář: Naši lídři v čase koronaviru


„Města, která spoléhají na turismus, by měla pocítit tlak na snížení cen. Takže Singapur a Hongkong si možná své přední příčky neudrží. Na čele bychom mohli vidět jiná města,“ předpovídá hlavní ekonom EIU Simon Baptist.

Zlevnit by se měly především ceny v restauracích a v rámci ubytovacích služeb. Významný propad je, alespoň co se Hongkongu a Singapuru týče, ale také očekáván na straně poptávky po volnočasových aktivitách, jak uvádí BBC.

Singapur vévodí žebříčku sedm let v řadě

Z aktuálního žebříčku dále vyplývá, že trojice výše uvedených asijských měst byla o celá dvě procenta dražší než americký New York, jenž v rámci této tradiční analýzy tvoří jakousi srovnávací základnu, k níž jsou cenové údaje z ostatních metropolí vztahovány. Ještě v roce 2019 přitom rozdíl mezi New Yorkem a Singapurem, který se na čele žebříčku drží už úctyhodných sedm let, činil hned sedm procent, jak připomíná sever The Business Times.

A tak zatímco loni si lidé v Singapuru mohli kilogramový bochník chleba pořídit v průměru za 3,40 amerického dolaru, nyní jim na to postačí o pět centů méně. Také pivo je aktuálně v tomto městském státě levnější. Z 2,37 amerického dolaru za lahev se jeho cena snížila na aktuálních 2,25.

V Evropě je nejdražší Paříž

A jak vypadá pořadí na dalších místech v první desítce? Jako čtvrtý se umístil právě již zmíněný New York, následovala francouzská Paříž okupující stejnou příčku jako švýcarský Curych a po nich pak izraelský Tel Aviv. Na osmém místě se objevil druhý zástupce z USA, a sice kalifornské Los Angeles. To svoji pozici sdílelo s japonským Tokiem. První desítku následně uzavírá švýcarská Ženeva.

Nikoho asi nepřekvapí, že na opačném konci žebříčku se umístil válkou zmítaný Damašek, hlavní město Sýrie. Jen o pouhých pět procent dražší je Taškent, jenž se nachází v Uzbekistánu, o další čtyři pak kazašské Almaty.

Při sestavování žebříčku vycházejí analytici EIU ze 400 individuálních cen vztažených k celkem 160 výrobkům (a službám), které si mohou místní obyvatelé pořídit jak v běžných supermarketech, tak v obchodech nabízejících převážně luxusní zboží. Vedle základních potravin tak zohledňují například cenu pánského saka, dámského účesu v kadeřnictví či výši nájmu.

Žebříček nejdražších měst světa pro rok 2020

Pořadí MěstoZeměWCOL index (New York = 100)Změna oproti loňsku
1SingaurSingapur1020
1HongkongČína1020
1ÓsakaJaponsko102+4
4New YorkUSA100+3
5PařížFrancie99-4
5CurychŠvýcarsko99-1
7Tel AvivIzrael97+3
8Los AngelesUSA96+2
8TokioJaponsko96+5
10ŽenevaŠvýcarsko95-5

Žebříček nejlevnějších měst světa pro rok 2020

PořadíMěstoZeměWCOL index (New York = 100)Změna oproti loňsku
133DamašekSýrie25-1
132TaškentUzbekistán30-1
131AlmatyKazachstán34-1

Zdroj: www.eiu.com, www.bbc.com