Honeywell rozšiřuje aktivity v ČR

13. ledna 2003, 00:00 - (sko, čtk, čia)
13. ledna 2003, 00:00

Na získání "pobídkové" investice se podílel také CzechInvest S brněnským centrem amerického gigantu by mohly v budoucnu spolupracovat i české firmy. Významná americká společnost Honeywell minulý týden oznámila záměr vybudovat své nové globální vývojové centrum, a to v Brně.

Na získání „pobídkové“ investice se podílel také CzechInvest

S brněnským centrem amerického gigantu by mohly v budoucnu spolupracovat i české firmy.

Významná americká společnost Honeywell minulý týden oznámila záměr vybudovat své nové globální vývojové centrum, a to v Brně. „Jde o přenesení vývojových kapacit z USA a ze západní Evropy, které se potýkají jak s náklady, tak nedostatkem lidí,“ řekl ředitel Honeywell Prague Laboratory Jaroslav Doležal. První takové centrum již funguje v Číně. Centrum se bude orientovat zejména na řešení a výrobky pro automatizaci v budovách a pro spalování. Jde o návrhy klimatizací, zabezpečování, vytápění. Později by mohlo zasáhnout do leteckého průmyslu, kde Honeywell vyrábí třeba motory, například pro bitevník L-159 z produkce Aera V odochody. „Definitivní výše investice není ještě známa, bude se však pohybovat v řádech desítek milionů korun,“ uvedla mluvčí CzechInvestu Jana Víšková.

Šance pro české inženýry

„Centrum by mělo v počáteční fázi zaměstnat 40 vývojových inženýrů, jejichž počet by se měl v průběhu následujících pěti let několikanásobně zvýšit,“ uvedla agentura CzechInvest, která se na získání významné „pobídkové“ investice podílela. Hlavními partnery brněnského centra budou firemní divize ze západní Evropy a z USA, což podle agentury významně přispěje k rychlému startu centra a ke zvládnutí nejnovějších technologií. Vývojové týmy budou používat standardní procesy a vývojové nástroje společnosti Honeywell, včetně počítačové podpory CAD.

Příležitost pro domácí firmy

Tato aktivita amerického gigantu by mohla být v budoucnu přínosná i pro české technologické a vývojářské společnosti či instituce. „Při úspěšné realizaci brněnského projektu není spolupráce s tuzemskými subjekty vyloučena,“ připouští Jaroslav Doležal s tím, že Američané jsou v těchto otázkách velmi pružní. Vše je podle něj o nákladech a perspektivách jednotlivých záměrů.

Honeywell není u nás nováčkem

Honeywell provozuje v ČR již čtyři divize se zaměřením na automatizační a řídicí techniku, letectví a automobilový průmysl. Od roku 1993 funguje v Praze vývojová laboratoř, která byla prvním technologickým pracovištěm společnosti Honeywell mimo USA. Nové vývojové centrum Honeywellu staví na zkušenostech již z existujících aktivit v Brně, kde má společnost dva závody na výrobu řídicích panelů pro zabezpečovací systémy a senzorů pro aplikace v automobilovém průmyslu. Tyto dvě výrobní jednotky zaměstnávají celkem kolem 100 pracovníků a jejich počet by měl během roku 2003 dále růst.

Přijdou další giganti?

Podle analytika Global Brokers Tomáše Kaňky je pro globální společnosti Česká republika nyní velmi zajímavá i kvůli brzkému vstupu do EU. V blízké budoucnosti by k nám mohly zamířit ještě další světové koncerny. Česko nabízí ve srovnání například s Německem levnější a přitom dostatečně kvalifikované pracovní síly. Krok Honeywellu podle něj samozřejmě zvýší i image ČR jako země, kde je možné realizovat technologické projekty.

_

Co je Honeywell

Honeywell je nadnárodní společnost se sídlem v USA s ročním obratem okolo 25 miliard USD, výrobce a dodavatel různorodých technologií a služeb po celém světě.

OBORY PŮSOBENÍ: letecká technika a služby technologie řízení pro domov, budovy a průmysl automobilový průmysl výroba el. energie speciální výrobky chemické skleněná vlákna elektronika výroba plastů

Honeywell má vedoucí pozici ve vývoji speciálního softwaru, je provozovatelem internetových portálů, včetně MyPlant.com a MyFacilities.com. Honeywell zaměstnává na celém světě přibližně 125 000 lidí v 95 zemích. Akcie Honeywellu se obchodují na burze v New Yorku stejně jako v Londýně, Chicagu či pacifických trzích. Jsou to jedny ze třiceti akcií, podle kterých je sestavován Down Jonesův průmyslový index na Wall Streetu.

* Brněnské centrum se bude zabývat vyspělýmí řešeními klimatizací či vytápění budov.

FOTO: ČTK

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Jdete zítra volit? Liftago, SmileCar a Rekola vás k urně svezou zadarmo
Je tu Mini-ITX deska pro Skylake-X. Díky slotům SO-DIMM má pořád čtyřkanálové paměti
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít