Hon za velkou neznámou - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Hon za velkou neznámou

, John A. Byrne,
Hon za velkou neznámou
Zdroj: Euro.cz

BusinessWeek přišel s novým výpočtem příjmu ředitelů

Vypočítat, kolik takový generální ředitel opravdu bere, není žádná legrace. Kde jsou ty časy, kdy člověk každý pátek odpoledne dostal obálku a v ní šek. Dnes celková výše odměn závisí především na tom, jakým způsobem se rozhodnete stanovit cenu akciových opcí, které tvoří největší část odměny pracovníků na nejvyšších postech.
V případě zakladatele společnosti Oracle, Lawrence J. Ellisona, který je letos typickým příkladem reformátora systému odměňování manažerů, není úplně jasné, zda loňský rok skončil s nejvyšším výdělkem (706 milionů dolarů), nebo s největší ztrátou (neuvěřitelné dvě miliardy dolarů). Které z těchto dvou čísel je přesnější a oprávněnější? Otázka je to opravdu důležitá, protože odpověď na ni by klidně mohla zvrátit vášnivou debatu o odměňování manažerů.
BusinessWeek do přehledů ročních odměn generálních ředitelů celé roky zahrnoval i veškeré zisky plynoucí z uplatněných opcí. Důvod je jednoduchý. Také tento příjem podléhá dani a musí se vykazovat finančním úřadům. Jiní však stanovují teoretickou hodnotu opce v roce, ve kterém byla udělena. A někteří pozorovatelé dokonce uplatňují oba způsoby a stejné položky započítávají dvakrát, takže výsledné údaje pak vypadají mnohem větší, než ve skutečnosti jsou.
Jistě, není lehké slitovat se nad někým, kdo ročně vydělává desítky nebo stovky milionů dolarů. Ale zahrnovat teoretické hodnoty nebo zisky z opcí do odměny za jediný rok není fér, a navíc je to zavádějící. Zisky z opcí se realizují po dobu až deseti let a teoretická hodnota má po tuto dobu hodnotu opce předvídat.
S tím, jak opce převyšují peněžní odměny, je stále obtížnější souměřit odměny a výnos z akcií za jednotlivé roky. „Je pravda, že v oceňování manažerů je dost co napravovat, ale tvrdit, že neexistuje pojítko mezi celkovým ohodnocením generálního ředitele a jeho výkonností, nelze,” říká Fred Cook, zakladatel společnosti Frederic W. Cook & Co., která poskytuje poradenství v oblasti odměňování prominentů. „Chyba je ve výpočtu, ne ve vztahu samotném.“
BusinessWeek dnes poprvé používá nový ukazatel, takzvané „bohatství plynoucí z odměn“, který zohledňuje zisky a ztráty realizované v souvislosti s opcemi. Tento ukazatel měří změnu hodnoty uplatnitelných, neuplatnitelných a uplatněných opcí v konkrétním roce. K tomu se připočítává základní plat, prémie a hodnota případných akcií udělovaných vedení společnosti.
Nová metodologie jasně ilustruje, že finanční situace generálního ředitele je přímo závislá na výsledcích jeho společnosti. Pokud akcionáři strádají, generální ředitel téměř vždy přijde o pěkný balík. Loni při propadu akciového trhu musel každý generální ředitel ze svého bohatství plynoucího z odměn oželet v průměru 15,4 milionu dolarů. Zhruba 28 z 365 manažerů, které BusinessWeek zahrnul do své studie, od Raymonda V. Gilmartina ze společnosti Merck & Co. až po Reubena Marka z Colgate-Palmolive, přišlo dokonce jednotlivě o více než 50 milionů dolarů.
Je ovšem třeba říct, že generální ředitel může o tolik peněz přijít jedině tak, že má v první řadě hromadu opcí. Tak třeba ředitel firmy Cisco Systems John T. Chambers. Ten přišel ve finančním roce 2001 o 931,4 milionu dolarů v bohatství plynoucím z odměn, a pohoršil si tak o 85 procent. Výnos z akcií firmy ve stejném období poklesl o 72 procent. Hotovost 268 131 dolarů, které obdržel, mohlo sotva vynahradit ztrátu na akciových opcích. Ta totiž převyšuje 950 milionů dolarů. Ale i tak měl na konci finančního roku v ziskových opcích 194,4 milionu.
Michael D. Eisner z Walt Disney, který po rozdělování peněz nikdy neodcházel s prázdnou, přišel v minulém finančním roce při jednapadesátiprocentním poklesu výnosu z akcií téměř o sto procent svého bohatství plynoucího z odměn. Jak se něco takového vůbec může stát? Eisner, manažer s ročním platem ve výši milionu dolarů, najednou zjistil, že všech jeho 21,4 milionu opcí šlo ke dnu. Nezapomeňte ale, že Eisner si od doby, co se v roce 1984 stal ve firmě generálním ředitelem, přišel na platu, prémiích a realizovaných opcích na více než miliardu dolarů.
Vítězem z hlediska bohatství plynoucího z odměn se stal Henry R. Silverman, generální ředitel společnosti Cendant. Jeho bohatství poskočilo o 64 procent na 250,9 milionu dolarů. Akcionáři kupodivu nereptají. Výnosy z akcií Cendantu se totiž za stejné období zvýšily o 104 procent. Louis V. Gerstner Jr. z IBM se umístil hned za Silvermanem. Jeho ukazatel se loni zvýšil o 49 procent na 240,5 milionu, zatímco akcionářům stouply výnosy o 43 procent.
Naše nová metoda má jednu důležitou výhodu. Řada starších manažerů čeká s uplatněním opcí až do té doby, kdy odejdou na penzi a jejich jména zmizí z firemních dokumentů. Jinými slovy, na odpočinek odcházejí s desítkami milionů dolarů, které se do záznamů nikdy nedostanou. Naše metoda počítá po dobu jejich funkčního období i s těmito zisky.
Kromě toho také ukazuje, jak obrovskou motivaci akciové opce pro generální ředitele znamenají, a to hlavně při vzestupu. Pokud se cena akcií zvýší, sbírají manažeři smetanu v podobě obrovských odměn, které často převyšují zisky investorů. V roce, kdy akcionáři Tenet Healthcare oslavovali osmasedmdesátiprocentní výnosy, vzrostlo bohatství generálního ředitele firmy Jeffreyho C. Barbakowa plynoucí z odměn o 204 procent na 96,9 milionu. Ve společnosti Electronic Data Systems, kde se investoři dočkali dvacetiprocentního výnosu, se generální ředitel Richard H. Brown těšil z růstu o 226 procent na 52,7 milionu dolarů. Když ale na trhu dojde k propadu cen, jsou většinou manažeři postiženi stejně jako akcionáři, alespoň procentuálně. Dokonce i propad Ellisonova bohatství plynoucího z odměn o 58 procent byl prakticky stejný jako padesátisedmiprocentní pokles výnosů z akcií.
Proč dochází u zvýšení ceny akcií k tak dramatickému růstu? Je to prostá matematika. Pokud se akcie vyšplhá ze 40 na 50 dolarů, má akcionář pětadvacetiprocentní výnos. Pokud má ale generální ředitel opci, která je ohodnocena na 39 dolarů, a akcie začínají rok na 40 dolarech a na konci roku se obchodují za 50, vzroste jeho bohatství plynoucí z odměn o 1000 procent. Konzultanti Michael P. Chavira a Beverly W. Aisenbreyová z firmy Cook & Co. zjistili, že s opcemi se zpravidla obchoduje za cenu v rozpětí jedno až pětinásobku celkového výnosu z akcie. To je jen další důvod, proč by představenstvo mělo být s udělováním opcí opatrné.

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc
BusinessWeek